Македонија е пред банкрот, граѓаните се на питачки стап, а Заеви трпаат милиони

Зоран Заев и СДСМ преку поскапената струја, која ќе ја плаќаат граѓаните, собираат свежи пари кои подоцна преку тендери треба да ги земат фирми блиски до власта и Заеви, ова денеска преку соопштение до јавноста го потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Додека граѓаните плаќаат поскапи сметки за струја, фирмите на Заеви нижат профити. Доколку во изминатиов период СДСМ се поставеше домаќински и наместо буџетите на РЕК Битола и ЕЛЕМ да ги гледа како средство за богатење на поединци и се насочеше кон инвестиции и штедење немаше овие компании да имаат намалена добивка.…

Повеќе...

НАРОДНА БАНКА НА МАКЕДОНИЈА – ДЕНАРОТ Е И ЌЕ ОСТАНЕ СТАБИЛЕН❗️

Почитувани, Во врска со шпекулациите на социјалните мрежи со тврдења за домашната валута и упатување на оцени на Европска Унија (ЕУ), во консултација со 🇪🇺 Делегацијата на ЕУ (Delegation of the European Union, Skopje) ве известуваме дека изнесените информации не се вистинити. Граѓаните треба да бидат спокојни. Стабилноста на девизниот курс на денарот била, е и ќе остане наш приоритет. Ние гарантираме дека денарот е и ќе остане стабилен! Апелираме на совесно и одговорно информирање и проверка на вистинитоста на изворите на информации. Секое произволно толкување на информациите, како и пласирањето неточни…

Повеќе...

НЛБ нуди одложување на плаќањето на кредитите за физички лица за шест месеци

Со цел полесно надминување и ублажување на негативните ефекти од кризната ситуација предизвикана од пандемијата на вирусот COVID-19, НЛБ Банка презема посебни мерки за поддршка на сите свои клиенти, физички и правни лица преку посебни услови за олеснување на отплатата на сите кредитни изложености, соопштуваат од Банката.   Новата понуда е согласно донесената одлука од НБРСМ за управување со кредитен ризик, како и донесената уредба на Владата за начинот на промена на договорните услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците, која ќе стапи во сила по објава во Службен…

Повеќе...

Капиталните инвестиции на мизерни 1.67%: Ветените болници, училишта и градинки остануваат само ветувања на хартија

Реализацијата на државните инвестиции во Република Македонија целосно потфрли, согласно објавените податоци на Министерството за финансии. Продолжува рекордно ниското ниво на капитални инвестиции и покрај владините најави дека реализацијата ќе се забрза. Податоците на Министерството за финансии покажуваат дека во јануари се реализирани само 1.67 отсто од планираните капитални инвестиции за целата година. Ова е убедливо најмалку во историјата на државата. Економскиот дебакл на Владата предводена од СДСМ беше тема и на последниот телевизиски дуел помеѓу претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и првиот човек на СДСМ, Зоран Заев. -Каква е…

Повеќе...

Според Светска Банка: Македонија е најсиромашна на Балканот и во Европа

Со 52.210 долари богатството по глава на жител, Македонија е меѓу последните на Балканот и во Европа. Ова го покажува најновиот извештај на Светската Банка „Променливото богатство на нациите“ кој предвид зема повеќе категории. До вредноста на вкупното богатство на државите се доаѓа со собирање на повеќе категории и распределба на збирот со бројот на жители. Така Македонија по глава на жител има производствен капитал во вредност од 18.969 долари, природен капитал од 11.416 долари и човечки капитал од 24.770 долари и негативен капитал во странство од -2.945 долари. Производствениот…

Повеќе...

Независниот академски синдикат: Собранието да расправа за покачувањето на платите

Независниот академски синдикат (НАкС) испрати барање за средба со пратеникот Влатко Ѓорчев, претседател на Комисијата за труд и социјална политика, пред одржувањето на закажаната седница на Комисијата во 14 часот, со цел да ја образложат уште еднаш важноста од усвојувањето на законот за дополнување на Законот за исплата на платите во земјата по скратена постапка. Одговор на барањето не добиле, а во меѓувреме седницата на Комисијата повторно е одложена. – Апелираме уште еднаш за итно закажување расправа во матичната Комисија, со што ќе се откочи процедурата за усвојувањето на законот,…

Повеќе...

Тендер од 19 милиони евра за набавка на механизација за ископ на јаглен во РЕК Битола

EЛЕМ денеска објави јавен повик за набавка на помошна механизација за РЕК Битола во вредност од 19 милиони евра со која се планира да се купат 47 парчиња од механизацијата за ископ на јаглен, а како што информира генералниот директор на ЕЛЕМ Васко Ковачевски на денешната прес-конференција во Владата, следната година ќе се објави уште еден повик за набавка на циклична механизација во вредност од 26 милиони евра. Објавената јавна постапка е само прва фаза од процесот на осамостојување на РЕК Битола за целосно самостоен ископ на јаглен, а ќе…

Повеќе...

УЈП : Важна вест за сите кои скенираат фискални

Се уште во тек е исплатата на повратот на ДДВ која за првото тримесечје треба да заврши до 31 овој месец. Од УЈП апелираат граѓаните да проверат дали внеле точен број на трансакциска сметка и доколку има потреба навремено да направат корекции. Во наградната игра МојДДВ #МојаНаграда досега учествуваат 110 илјади граѓани и се доделените првите 30 награди, при што за трипати се зголемени бројките за скенирани сметки, наплатата на ДДВ и на корисниците на мобилната апликација, објави министерката за финасии Нина Ангеловска на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук.…

Повеќе...

На задолжувањата им нема крај – Владата ќе се задолжи за нови 21 милион евра

Владата утре планира ќе се задолжи 21 милион евра. Според аукцијата објавена на Народна Банка на Република Македонија закажана е аукција на државни хартии од вредност во вредност од 21,1 милион евра.   Задолжувањата континуирано растат додека капиталните инвестиции се на очајно ниско ниво. Опозицијата ВМРО ДПМНЕ како и експертската јавност континуирано предупредуваат за зголемените задолжувања и за зголемувањето на јавниот долг но власта упорно ги спроведува и повеќе од проектираните. Така според информациите откако Заев е на власт јавниот долг на државата е зголемен за вкупно 914 милиони евра.…

Повеќе...

Владата го стопираше прогресивниот данок на доход и го врати стариот

Владата го стави прогресивниот данок на личен доход во мирување од 36 месеци, односно до 1 јануари 2023 затоа што, како што рече министерката за финансии Нина Ангеловска, не бил постигнат посакуваниот ефект. Таа рече дека не станува за укинување, туку за одложување на овој тип на данок, се додека не се адаптира соодветна имплементација. „Имаше бурни реакции кај граѓаните дека се направени без консултации, а компаниите реагираа на непредвидливоста. Имаше предочувања дека ќе има избегнувања на плаќање, со префрлања на фирмир во странски земји, бидејќи знаеме денеска колку е…

Повеќе...