Завршил во болница откако проголтал дрога пред царински службеници

Државјанин на Албанија бил пренесен во болница откако вчера на граничниот премин „Ќафасан“, за да не го фати полицијата, проголтал бела материја што ја носел со себе. Како што соопшти МВР, околу 22 часот на граничниот премин „Ќафасан“ на влез земјава, при контрола на возило со албански регистарски ознаки, управувано од албанскиот државјанин A.H.(45), каде како сопатници во возилото биле A.А.(24) и Л.К. (29), од царински службеници извршен е преглед на возилото и во футрола за очила пронајдена е бела материја. Во просториите на царина на Ќафасан, А.Н. ја земал…

Повеќе...

Полициска акција ,,Сигнал”: Уапсен македонскиот Пабло Ескобар

Минатиот викенд австралиската полиција спроведе голема операција „Сигнал“ во која се фатени голем број на криминалци за дрога, а меѓу нив и познат македонски криминалец. Полицијата верува дека водач на оваа група бил 23-годишен државјанин на Австралија, кој пред неколку месеци ја напуштил оваа земја, пренесе МКД.МК. Целата акција почнала во САД и полициските рации во оваа земја покажале дека се работи за луѓе кои се занимаваат со шверц на дрога и оружје и заработуваат милионски суми, а еден од нив, Славко Алексиќ. Тука е и берберот Армин Ебрахими Далеку,…

Повеќе...

ОЈО ПОЈАСНУВА: Пинета убиен кај Арачиново од 27 годишен скопјанец, телото фрлено во дупка и покриено со ќебе

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донело Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за убиство на Пинета Секондо, кој од декември минатата година е пријавен за исчезнат. Јавниот обвинител побарал притвор против осомниченото лице. Осомничениот, 27-годишен жител на Скопје, делото убиство од член 123 став 1 од Кривичниот законик го сторил на 11 декември 2018 година, околу 2 часот, откако претходно се сретнал со сега починатиот. Тие заедно со патничко моторно возило „опел аскона“ пристигнале во атарот на село Арачиново во Скопје. Осомничениот извадил огнено оружје –…

Повеќе...

Две ученички од Скопје на екскурзија консумирале екстази

Од Клиниката за токсикологија вчера пријавиле дека кај нив биле донесени две четиринаесетгодишни ученички од основно училиште во Скопје. МВР соопшти дека по преземени мерки, било утврдено дека во селото Дељадровци, скопско, за време на училишна екскурзија, двете ученички се однесувале агресивно и почнале да губат свест по што била повикана итна медицинска помош. Притоа тие изјавиле дека зеле таблети, најверојатно екстази, кои ги криеле во облеката. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Повеќе...

Пресуда за двајца обвинети во предметот за најголемата лабораторија за производство на синтетички дроги во Југоисточна Европа

По поднесен обвинителен акт од страна на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа изведени предложените докази, денеска надлежниот Основен суд Скопје 1 Скопје ги објави осудителните пресуди за преостанатите двајца обвинети во предметот за најголемата лабораторија за производство на синтетички дроги во Југоисточна Европа. За сторено кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, на обвинетиот С.Ш. судот му изрече казна затвор во траење од осум години, додека обвинетиот А.Х. е осуден на казна затвор во траење…

Повеќе...

8 години намалена казната затвор за убиецот на младиот охриѓанец Матилоски

Од 16 на 8 години затвор е намалена казната за српскиот државјанин Бојан Угреновиќ, кој за време на новогодишниот дочек на 2016 година во Охрид, до смрт го претепа 26-годишниот Димитар Матилоски од Охрид. Оваа пресуда беше донесена денеска во битолскиот Апелационен суд, кој ја првичната одлука на охридскиот Основен суд. Угреновиќ, пак, сè уште е недостапен за органите, година и пол откако охридскиот Основен суд донесе решение да му се суди во отсуство и одреди мерки на претпазливост лицето да не ја напушта Македонија, одземајќи му ја патната исправа. Србинот…

Повеќе...

Притвор за сопственикот и за раководителот на „Дурмо турс“

Судија на претходна постапка вечерва му одреди притвор на сопственикот на „Дурмо турс“, како првоосомничен за автобуската несреќа кај Ласкарци. Како што информираат од Кривичниот суд, притвор доби и раководителот на фирмата кој е второосомничен, додека на третоосомничениот, едно од лицата одговорни за технички преглед, му е одредена мерка куќен притвор. За четвртоосомниченото лице, исто така одговорно во „Дурмо турс“ за технички преглед, се прифатени бараните мерки на претпазливост од ОЈО, а за другите тројца, меѓу кои и возачот, постапката во Судот се уште трае. Јавниот обвинител од ОЈО – Скопје Сашо Рајчев…

Повеќе...

Триесетдневен притвор за Тони Јакимовски

На Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинет на екс директорот на тајната полиција Сашо Мијалков, Судот вечерва му одреди 30-дневен притвор. Притвор од 30 дена доби и Стево Маџовски, додека на Кристина Јосифовска и е определена мерка на претпазливост. Тројцата се товарат за злоупотреба на службената положба од 2007 до 2017 година, како вработени во УБК. -Постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерки за обезбедување присуство заради основано сомнение дека ја злоупотребиле службената положба и овластување, пред судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје,…

Повеќе...

Шест мигранти од Авганистан во полуприколка во Јосифово

Во Полициската станица Валандово вчера во 11,20 часот  Т.Б.(37) вработен во бензинска пумпа во село Јосифово пријавил дека од лицето С.П.(27) од Босна и Херцеговина, кој бил возач на товарно моторно возило со полуприколка, бил замолен да пријави во полиција бидејќи се сомневал дека во полуприколката имало непознати лица. Од страна на полициски службеници било постапено по пријавата и при преглед во внатрешноста на полуприколката биле откриени шест лица од Авганистан. Како што денеска соопшти МВР, тие биле преземени од полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин „Богородица“ и…

Повеќе...

Црн билтен: Дебарчанка носела хероин во затворот во Штип

СВР Штип поднесе кривична пријава против А.К.(28) и С.Р.(25), двајцата од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“. На 23.09.2018 во Казнено-поправниот дом Штип, второпријавената, при посета на првопријавениот, кој издржувал казна затвор, се обидела да внесе хероин, кој биле откриен при преглед од надзорници. По преземени мерки било утврдено дека првопријавениот претходно договорил набавка на наведената количина хероин од непознато лице. На 06.03.2019 во 15.50 часот на патот село Габрово-село Свидовица, непосредно пред…

Повеќе...