Асаф Адеми: Новиот театар и библиотека во Тетово меѓу најмодерните објекти за потребите на културата во земјата

Министерот за култура Асаф Адеми денес направи увид во состојбите со изградбата на новиот повеќефункционален објект на теaтaрот и библиотеката во Тетово. Се работи за еден од објектите што се капитални инвестиции од областа на Министерството за култура … Министерот Адеми беше информиран за текот и застојот во градбата на повеќефункционалниот објект, кој започна да се гради во 2014 година. Тој објасни дека се надминуваат сите правни пречки, и дека по завршувањето на надворешноста очекува оти следната година ќе биде објавен и повикот за внатрешно уредување на овој објект, но…

повеќе

Оскаровецот Роџер Дикинс е лауреат на Златна камера 300 за животно дело на фестивалот “Браќа Манаки“

Оскаровецот Роџер Дикинс е лауреат на „Златна Камера 300“ за животно дело на 39-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки, кое од 22 до 29 септември ќе се одржи во Битола… Ова беше соопштено на денешната прес-конференција на која  директорката на Фестивалот, Гена Теодосиевска, најави уште едно богато издание со бројни содржини и новитети. На средбата со новинарите беа претставени и креативните решенија за годинешното издание на Фестивалот, како и новиот слоган кој гласи: „Hats Off“ („Симнуваме капа“), во знак на почит кон традицијата на фестивалот, кинематограферите,…

повеќе

Асемблаж Атлас со изложба која се отвори  15 јуни 2018 и ќе трае до 7 јули 2018

  Асемблаж Атлас е уметничка група од три млади уметници: Ана Јовановска, Анастасија Пандиловска и Амир Карахасан, кои живеат во Куманово, Амстердам  и Скопје. Групата е основана за време на уметничката работилница наречена “Совршен уметник”, организирана од Фестивалот на современа уметност AKTO и ФРУво мај 2017 година. Како група која споделува различни лични уметнички практики, но слични мислења за голем број теми од областа на уметноста и општеството, ја имаа својата прва изложба во Битола, Македонија, за време на фестивалот АКТО, разговарајќи и истражувајќи ги овие односи. Во 2017 година…

повеќе

Отворен 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Со доделувањето на наградите за животно дело на актерот Петре Арсовски и на композиторот Љупчо Константинов и со првата претстава во официјалната конкуренција за награди, претставата на МНТ „Ничија Земја“ од Денис Тановиќ во режија на Александар Морфов, синоќа во големата сала од Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп беше отворен 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Фестивалот, официјално за отворен го прогласи заменик минисерот за култура, Владимир Лазовски. – Го прогласувам за отворен 53 Македонски театарски фестивал. Уживајте во театарските денови, рече Лазовски. Годинашните лауреати, добитници на наградата…

повеќе

Каракамишева: Го повикувам Претседателот Ѓорге Иванов да излезе на прес конференција и да му се обрати на народот и каже дека со меѓународен договор НЕ МОЖЕ ДА СЕ МЕНУВА УСТАВОТ на државата!

Го повикувам претседателот на Републиката г-дин Ѓорге Иванов да излезе на прес-конференција и јавно да му ги каже на народот следните факти: 1. Согласно Уставот на РМ, согласно Законот за склучување, ратификација и извршување на меѓународни договори и согласно меѓународното право НИКОЈ ВО ДРЖАВАТА, А НАЈМАЛКУ ЗОРАН ЗАЕВ И НИКОЛА ДИМИТРОВ ИМААТ ПРАВО И НАДЛЕЖНОСТ да склучуваат меѓународен договор со Грција за промена на нашето име! 2. Со меѓународен договор НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ СМЕНЕТО ИМЕТО НА ДРЖАВАТА, ИМЕТО НА НАЦИЈАТА И ИДЕНТИТЕТОТ! Ако тоа се случи, Република Македонија ќе…

повеќе

Оффест од 31 мај до 5 јуни во Скопје

17-то издание на фестивалот Оффест ќе се одржи од 31 мај – 5 јуни. Програмата, како и секогаш, вклучува актуелни и врвни имиња од т.н. музика на светот (world music), од Европа, Африка, САД и Австарлија. Jupiter & Okwess од Конго ќе гостува по вторпат. Fighting Windmills е единствената домашна група, со одличен нов албум, со своја премиерна концертна промоција на „ОФФест“. Dirtmusic е ол-старс група со Крис Екман (The Walkabouts), Хуго Рејс (The Bad Seeds на Ник Кејв) и Мурат Ертел (Baba Zula), и ќе се претстави во едно…

повеќе

Велешкиот театар на фестивал во Русија

Театарот „Јордан Хаџи Контантинов-Џинот“ од Велес со комедијата „Вдовицата се мажи“ во режија и адаптација на Младен Крстевски, од денеска до 31 мај ќе настапува на Интернационалниот театарски фестивал „Руска класика“ во Москва. „Вдовицата се мажи“ е адаптација на едночинката „Мечка“ од Антон Павлович Чехов, напишана во 1888 година, која на комичен и атрактивен начин за гледање ја следи приказната за вдовицата Попова, која седум месеци е во траур по смртта на сопругот и одбива да излезе од имотот и да прима посети. Комуницира единствено и само со нејзиниот лакеј…

повеќе

Овации за Дурловски по „Турандот“: МОБ ечеше „Игор, Игор“!

Игор Дурловски вечерва доживеа триумф на сцената на Македонска опера и балет (МОБ), кога по брилијантната изведба на Тимур од операта „Турандот“ излезе да ѝ се поклони на публиката, а таа му возврати со овации и со долготрајно скандирање на неговото име. „Игор, Игор“ ечеше во МОБ додека светски познатиот бас од Македонија им отпоздравуваше на љубителите на оперската уметност што дојдоа да го проследат неговото големо враќање на сцената во рамките на 46. Мајски оперски вечери. Ова беше прв настап на Дурловски по сите премрежиња со повеќемесечниот затворски, а…

повеќе

Во потрага по Бога: Два големи руски романа што ќе ви помогнат во тоа

Поголем дел од руската литература е посветен на прашањата за суштината на човековиот живот и на Бога. Овие два романа се издвојуваат како најдобри кога станува збор за сакралното. Британскиот „Гардијан“, познат по своите угледни литературни рецензии, состави список „10 најдобри романи за Бога“, а место на него најдоа „Браќа Карамазови“ од Фјодор Достоевски и „Лавр“, дело на нашиот современик Евгениј Водолазкин, преведено на многу јазици, меѓу кои и на македонски. „Во убавата литература Бог не се појавува многу често, но во овие книги неговата улога е колосална“, пишува Гардијан,…

повеќе

Отворени 46. Мајски оперски вечери

Скопје, 9 мај 2018 (МИА) – Со звуците на Триумфалниот марш од Вердиевата „Аида“ и со традиционалниот фестивалски оган кој вечерва го запали првенката на Операта Весна Ѓиновска-Илкова, во Македонската опера и балет свечено беа отворени 46. Мајски оперски вечери. Оперскиот оган го запали Весна Ѓиновска-Илкова (Фото: МИА) Пред почетокот на првата претстава од програмата – премиерата  „Боеми“ од Џакомо Пучини, во фоајето на МОБ се обрати премиерот Зоран Заев. Настанот го поврза со Денот на Европа и рече дека како домаќин на гости од повеќе земји од регионот и Европа,…

повеќе