Мисајловски: Денес мафијата добива влада, се што говореа во кампања е измама

Ова е денот кога почнува мафијата да добива нова влада, и мафијата да добива нова држава, кажа Владо Мисајловски во својот прв говор во Собранието. Тој праша дали зад владиниот предлог стои Заев или Али Ахмети? Прашувајќи дали оваа влада се предлага од оној Заев кој тврдеше дека ДУИ со популистичка кампања ќе оди во опозиција, оној Заев кој вели дека ДУИ пет пари не вреди. Но потсети и на ставовите на Мухамед Зекири кој тврдеше дека ДУИ е канцер и рак на општеството. Мисајловски констатира дека коалицијата СДСМ –…

Повеќе...

СТАВ: Драган Богдановски се превртува во гробот кога гледа како “печалбари“ се обидувале да ја “спасат“ВМРО-ДПМНЕ!

Во последно време сведоци сме на низа активности кои се насочени да се дискредитира и дестабилизира политичката гарнитура на ВМРО-ДПМНЕ и секој оној кој ја поддржува. Со систематично и добро разработено сценарио, се спроведуваат разни активности со кои директно се напаѓа кредибилитетот и моралниот интегритет на низа личности, почнувајќи од највисоката позиција, па до сите клучни активисти во хиерархијата на партијата. Неколку “печалбари“, кои беа на високи функции во државава и во ВМРО-ДПМНЕ, се прикажуваат како многу загрижени за сопствената земја и, замислете, за ВМРО-ДПМНЕ. Но, всушност, целокупната нивна активност…

Повеќе...

Мицкоски со одговор на нападите кон поранешните функционери на ВМРО ДПМНЕ: Тоа е последниот терет од кој се ослободува ВМРО-ДПМНЕ сега тој му припаѓа на Заев со среќа нека му е

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето интервју за Сител за нападите од поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ потенцира дека ваквите луѓе не заслужуваат никаков одговор. Мицкоски кажа дека тоа се луѓе кои што се најзаслужни за пустошот на Зоран Заев низ земјата. – Јас ценам дека овие луѓе не заслужуваат одговор. Бидејќи веќе ме прашавте, можам да кажам дека ова се луѓето кои што најзаслужни се што Зоран Заев веќе три години пустоши низ Македонија и ова се луѓето кои што практично ја доведоа во оваква состојба во која што…

Повеќе...

Зибери ветува изучување на албански од 5-то одделение и нова консензуална химна

Мултиетничка химна и задолжително учење на албански јазик од 5-то одделение се двата приоритети на ДУИ за мултиетничко општество во државата. Програмата пред стотици граѓани ја презентираше кандидатот за премиер Албанец Насер Зибери токму пред зградата на Владата симулирајки владина седница со која тој раководи. Од етничките прашања Зимбери вети и консензулано законодавство. Ова значи дека 10-те стратешки државни институции ќе управуваат заеднички од еден Македонец и еден Албанец, со заеднички права за потпишување. Ќе се грижам за еднаква дистрибуција на јавните инвестиции. Ова значи дека главните економски одлуки (буџет,…

Повеќе...

Николоски: Пред споменикот на Гоце Делчев кажувам дека тој ќе остане Македонец, за него преговори нема

Одговорајќи на новинарски прашања, носителот на листата во изборната единица 4 и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски истакна дека после 15-ти јули за сторените криминали секој ќе си сноси одговорност. – Тоа е жалната вистина која што се случува во Македонија со коруптивното владеење на коруптивното владеење токму овдека во Струмица на семејството Заеви како и во Македонија во изминатите три годишен период. Точно во право сте, тоа го презентираше и ВМРО-ДПМНЕ а го видовме и во јавноста дека 5 фирми кои што се поврзуваат со сопствеништво на едно лица…

Повеќе...

Битола: СДСМ од Битола ја започна кампањата без битолчани

Денес дојдоа во Битола, повторно со лаги да замајуваат и да почнат кампања од Битола, двајца небитолчани. Лоша одлука и погрешен чекор во старт. Сериозно загрижува фактот ако тоа е последица на длабока кадровска криза во битолската СДСМ, а Радмила Шеќеринска и Наташа Петровска се препознатливи дури и кога се кријат со шлемови, по нивните дела и добробит за битолчани. Од тоа бегање нема. СДСМ и нивните кандидати за пратеници повторно изгубени и во хаос. Почнувале здравствено безбедна кампања, така изјавија денеска, па можеле уште повеќе и можеле подобро. Ако…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Капитулираа здравствениот систем и разумот пред политиката на Филипче, Заев и СДСМ

На 14 април биле дијагностицирани 26 заболени од Ковит 19. На Велигден 37 новозаболени, а само пред два дена беа дијагностицирани 40 инфицирани, се вели во денешната реакција од ВМРО-ДПМНЕ во врска со мерките и состојбата со оронавирусот во Македонија. – Пред месец дена, за Велигден, Заев, Филипче и владата го прогласија најдолгиот четиридневен карантин, а сега со истите бројки ги укинуваат сите мерки и препорачуваат избори. Здравствените мерки на Филипче и власта на СДСМ доживуваат фијаско. Македонија и понатаму е единствената земја во регионот кај што корона епидемијата наместо…

Повеќе...

ЗАЕВ: Oдложување на изборите е штетно за здравјето на граѓаните, за економијата и за демократијата

Секое одложување на изборите е на штета а здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата. Лесно е да се направи разлика меѓу оние што само се повикуваат на здравјето и оние што преземаат конкретни чекори да го заштитат, вели премиерот Зоран Заев во интервју за порталот МКД. Заев меѓу другото подвлекува дека не е голема визија или одговорност ако 100 пати повториш „здравјето пред се “. – Многу поголема одговорност е да зборуваш за здравјето додека им помагаш на граѓаните, додека соопштуваш факти и точни  бројки дури…

Повеќе...

Арсовски: Зоран Заев е еден истрошен и исплашен политичар кој треба да одговара за стореното

На вчерашниот ТВ дуел кај Зоран Заев се виде еден истрошен и исплашен политичар кој треба да одговара за стореното и знае дека ќе одговара. Вчера видовме блед и дезориентиран политичар со истрошени тези и немање концепт и програма, човек кој е на крајот на својата политичка кариера и човек кој се служи со лаги, манипулирања и човек без чест и достоинство кој воопшто нема проблем да излаже само за да не се дознае вистината, истакна Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. -Вистината вчера за многу работи излезе на виделина и…

Повеќе...

Мицкоски: Во СДСМ функционира штаб за правење на кризи, во ВМРО-ДПМНЕ за правење на програма- ќе се бориме за повеќе за секого

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Струмица оствари средба со здравствените работници. -Денес во Струмица имав средба со здравствените работници. И додека во СДСМ функционира штаб за правење на кризи, во ВМРО-ДПМНЕ функционира штаб за правење на програма. А тоа е нашиот пат зошто имаме одговорност да понудуме решенија и предлози за подобар живот. Ќе се бориме за повеќе за секого, за докторите, за медицинскиот персонал, за просветните работници, за земјоделците, пензионерите. Предвидуваме за 25% повисоки просечни плати во еден мандат, невработеност под 10 % или едноцифрена невработеност, зголемување на пензиите…

Повеќе...