Полицијата ги чува таблите со Северна Македонија 24 часа на ден за да не ги исчкртаат како на автопатот „Пријателство“

Новите крајпатни табли со Република Северна Македонија што беа поставени на граничните премини во средата, полиција ги чува 24 часа на ден. А полицајци позорникари чуваат стража и ноќе, поради опасност да бидат симнати, ишкртани или украдени за старо железо, објавува СДК.мк. Официјално, на граничните премини секако има постојана патрола од позорникари кои не се таму само за таблите со новото име на државата, туку и зашто на меѓуграничниот простор мора да се внимава, бидејќи таму не смеат слободно да се движат луѓе. Неофицијално, полицајците се со задача да стојат покрај…

СДСМ, Зоран Заев и Љупчо Николовски ги понижија земјоделците, а земјоделието две години само тоне

Земјоделието е во катастрофална состојба. Над 60 илјади тони јаболка во ресенско стојат во магацините, на само 2 месеци пред крајот на сезоната. Јаболкарите кои треба да почнат со подготовка на плантажите за новата сезона немаат средства за обработка на нивите, ова денеска преку соопштение го потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ. -СДСМ, Зоран Заев и Љупчо Николовски ги понижија земјоделците. Минатата година без пласман останаа производителите на зелка, домат, пченица, слива, бостан, грозје, праска и ориз, земјоделците наместо загарантиран откуп и фер цени, немаа никаков откуп. Заев ги излажа земјоделците и го…

Судењето за „27 април“ продолжува со завршни зборови на обвинетите

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Вчера завршни зборови дадоа дел од обвинетите. Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, а застапник на обвинението е Вилма Русковска. Процесот започна против 33 обвинети, но согласно Законот за амнестија помилувани беа вкупно 15 лица. На обвинителна клупа останаа Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Митко Пешов, Оливер Поповски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Оливер Радулов, Игор Дурловски, Јане Ченто, Игор Југ, Александар Василевски-Нинџа, Никола Митревски-Кољо, Младен Додевски, Горанче Ангеловски,…

Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија (САДУ) поднесе предлог измени и дополнувања на Законот за извршување на санкциите

Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија (САДУ) поднесе предлог измени и дополнувања на Законот за извршување на санкциите со кои бара измени во делот на правото на годишен одмор и стекнување старосна пензија, како и зголемување на надоместот за ризикот на работа во затворите. -Бараме дополнително да се вметнат нашите предлози во новиот закон, што се од суштинско значење за правата на вработените во Управата за спроведување на санкции. Бараме измени во делот на правото на годишен одмор, каде што бараме да бидеме израмнети како и припадниците на…

За Зоран Заев, Силјановска не е прифатлива за да биде консензуален кандидат

Премиерот Зоран Заев смета дека професорката Гордана Силјановска Давкова која е кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ е надвор од концептот едно општество за сите. – Силјановска не е прифатлива за консензуален кандидат. Таа е надвор од секој можен концепт за огромно мнозинство граѓани. Не даде во ниту еден сегмент поддршка на тоа што цел свет го поддржува и огромно мнозинство на граѓани го подрржуваат. Македонија исчекори со квантен скок напред, отидовме во исполнување на нашите децениски аспирации. Ние денеска сме земја каде што секоја недела се ратификува протоколот за…

Над 2.000 производители на јаболка го блокираа патот Битола-Ресен: Нема пласман, цените не се ниту за преживување (Фото/Видео)

Над 2000 производители на јаболка од Преспанскиот регион над два часа го блокираа патниот правец Битола-Ресен. Одгледувачите на јаболка од овој регион бараат субвенционирање на индустриските јаболка со по 3 денари за килограм и решавање на слабиот пласман. Тие побараа средба со премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Според овоштарите, нивната состојба е многу тешка. Се работи за бројка од над 50.000 тони неоткупени јаболка, за кои цената е премногу ниска. Според нив нема пласман ниту на индустриското, ниту на трпезното јаболко. Видео од…

ЈАНУШЕВ ЗА ТАЛИР НА СЈО: Факт е дека тоа е политички прогон врз ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, по денешното судско рочиште за предметот „Талир“ на СЈО, изјави дека се работи за политички прогон врз неговата партија. – Јасно и недвосмислено се покажува фактот дека целиот овој политички процес е всушност политички прогон кон најголемата политичка партија во Македонија, рече Јанушев. Прашан за признанието на вина од неговата сопартијка Елизабета Чингаровска, која доби условна казна затвор од две години, Јанушев рече дека не сака да коментира индивидуални изјави и од кои побуди е тоа направено. Во предметот „Талир“ обвинети се Никола Груевски,…

Заев: Дел од блиските на функционерите ќе се откажат од вработувањето

НОВА ТВ Дел од функционерите потврдуваат дека нивните блиски ќе се откажат во вработувањето во јавниот сектор заради тоа што гледаат алтернатива на државните институции, но редно е да ги оставиме тие сами да соопштат, бидејќи станува збор за личен чин. Верувам дека ќе имаме одлични примери на повлекување и на тој начин ќе ја покажеме нашата совесност кон останатите граѓани, најави денеска премиерот Зоран Заев. Тој посочи дека сите граѓани се еднакви пред законот и пред институциите, но додаде дека пример треба да биде етичкото однесување на функционерите. -Тоа…

Воз удрил во карпа кај Лакавица, нема повредени – сообраќајот на пругата е во прекин

Патничкиот воз кој сообраќа на линијата Кичево-Скопје изутринава удрил во карпа која најверојатно паднала на шините во близина на селата Лакавица и Падалишта гостиварско. Повредени нема, но има материјална штета и во прекин е сообраќајот на тој дел од пругата. Во полициската станица Гостивар утрово, во 6:45 било пријавено дека патничкиот воз кој тргнал од Кичево удрил во карпа на потегот помеѓу селата Лакавица и Падалишта. Од ударот композицијата излетала од шините. По пријавувањето на местото на настанот е упатена екипа за увид, кој треба да започне наскоро. Согласно со…

Дескоска: Нема одговор од Атина за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски

Министерството за правда на Грција сѐ уште е без одговор на барањата за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, што се клуч во судскиот процес, вели за ethnos.gr, министерката за правда, Рената Дескоска од Солун, по учеството на првиот „Thessaloniki Regional Forum“, јави МИА од Атина. -Неколку пати, официјално го испративме нашето барање до Министерството за правда на Грција, но не добивме никаков одговор од грчкиот министер. Последен пат кога испративме документ беше минатиот ноември, а се очекува одново да го поставиме прашањето до грчките власти. Двајцата се клуч за…