Реакција од група Македонски научници во однос на континуираните бугарски негирања на посебноста на Македонскиот народ и јазик

Како македонски научни работници – проучувачи на македонската историја, култура, книжевност и на македонскиот јазик, најенергично реагираме на најновите оспорувања и негирања што доаѓаат од страна на бугарските политички претставници. Особено со индигнација ги отфрламе обидите за прикажување на идеологот на македонската револуционерна борба, Гоце Делчев, како личност која треба да биде дел од т.н. споделена или заедничка македонско-бугарска историја. Гoце Делчев е мaкедoнскa истoрискa личнoст чие дејствување претставува емaнaцијa на македонската ослободителна борба водена од многу генерации сè до создавањето слободна македонска држава. Посегнувањето по овој македонски великан значи…

Повеќе...

Писмо на Гоце Делчев оригинално сведоштво за македонските работи

Историските факти и сведоштва, до кои дојде нашиот весник, вклучувајќи и едно ретко писмо, чија автентичност е веќе потврдена, ја негираат бугарската теза дека Гоце Делчев бил Бугарин. Од писмото дознаваме дека Гоце Делчев го гледа ослободувањето на Македонија во едно внатрешно востание, и дека оној што мисли поинаку се лаже себеси и другите. Гоце Делчев многу јасно ја искажува својата цел за решавање на македонското прашање и тој пишува за „слободна државичка“ Драги Ѓоргиев и Ангел Димитров, како членови на комисијата меѓу Македонија и Бугарија што разгледува историски прашања,…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ денеска на улица: Протест за Гоце Делчев и за Македонија

Опозициската ВМРО – ДПМНЕ денеска ќе организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев.  Најавено е дека протестот ќе почне вечер во 18.30 часот од пред Министерството за правда, ќе продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за надворешни работи. – Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава. Тој е дел од нашиот идентитет и црвена линија за нашето достоинство. Токму за него и за историски факти далеку од очите…

Повеќе...

Ќе бидеме во парламентот, ама нема да и обезбедуваме кворум на власта!

За вестите на ТВ Сител, Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“истакна дека пратеничката група на ВММРО-ДПМНЕ ќе работи институционално, но нема да дава поддршка во обезбедување на кворум. „Јас уште на првата конститутивна седница реков ако утрото по денот се познава, тешко е дека ќе имаме добар ден. Новата Влада предводена од СДСМ има многу тенко мнозинство, и тоа се гледа на сите седници кои што досега се одржаа“, нагласи Мицевски. Мицевски додаде дека како опозиција, ВМРО-ДПМНЕ укажа дека владиното мнозинство има…

Повеќе...

Јаневски: Владата на Заев нема да има долг рок, во Собрание за обичен закон нема да можат да соберат 61 пратеник

Вечерва во „Што не е јасно“ гостуваше Дарко Јаневски кој што при своето гостување посочи дека сегашната влада на Зоран Заев нема да има долг рок. „Заев се покажа умешен во купување на пратеници, не е спорно дека тоа ќе се обиде да го прави тоа и понатаму. Меѓутоа со 62 пратеника тие реално гледано тешко дека ќе можат да одржуваат собраниски седници, бидејќи практично е невозможно, за да се одржи седница мора да има 61 присутен и не е битно дали законот ќе го донесете со 41 или 40…

Повеќе...

Јанушев: Имаме 40.000 нови невработени луѓе, пропадната банка и неуспех во справување со Ковид

Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју во централниот дневник на Сител телевизија потенцираше дека наместо да се дефокусира јавноста треба да се изнајдат решенија за проблемите на граѓаните со кои се соочуваат секојдневно. „Имаме 40.000 нови невработени луѓе, односно луѓе кои што останале без работа. Имаме огромна бројка на луѓе кои што се оштетени со ова што се случи со Еуростандард банка, а особено што народот е изритиран од однесувањето на досегашната министерката за финансии Нина Ангеловска, имаме веќе половина година буквално една девастирана состојба во здравството и…

Повеќе...

Поцкова: Власта го загрозува здравјето на граѓаните, во Струмица ковид тестови се прават во простории во зграда за домување, а не во здравствена установа

Воцентар на град со станбена зграда се наоѓа единствениот пункт во Струмица, во кој земаат брисеви за ковид. Просторијата во која што се земаат брисови е на општината, а внатре се вршат услуги за потребите на центарот за јавно здравје, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна Јадранка Поцкова од ВМРО-ДПМНЕ. -Во зградата има 8 станови чии влез е на само неколку метри од влезот на пунктот. Станарите од зградата, како и околните куќи како и таксистите кои се лоцирани тука реагираат бидејќи надвор секојдневно чекаат луѓе за брисови…

Повеќе...

ЗАЕВ: Новата учебна година нема да почне ни на 1-ви, ни на 15-ти септември, туку на 1-ви октомври

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на новинарско прашање за стартот на учебната година рече дека ќе има законски измени и дека ќе почне од 1 октомври. -Почетокот на школската година ќе биде на први октомври, ќе почне со селекција на дел од децата кои треба да ги описмениме, онлајн наставата е концепт за сите. Следат и законски измени. Министерот Адеми изјави за 15 септември, но на први септември не почнува школската година. Заради здравствени протоколи почетокот ќе биде на први октомври, рече Заев. Од досегашниот министер за образование Арбер Адеми,…

Повеќе...

Мандат даден без обезбедено мнозинство, Мицкоски обвини дека мандатот е киднапиран од Заев

За мандатор за состав на Владата на Република Македонија го определувам Зоран Заев, претседател на СДСМ, кажа претседателот Пендаровски од Вила Водно. Бура реакции во јавноста предизвика одлуката на претседателот Стево Пендаровски да му го довери мандатот за состав на Владата на Зоран Заев, без обезбедено парламентарно мнозинство. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, оцени дека мандатот моментално е узурпиран и киднапиран од Заев. Христијан Мицкоски го обвини Пендаровски дека го прекршил уставот, велејќи дека без доказ за обезбедено мнозинство, секоја од парламентарните партии би можела да го добие мандатот. -Мандатот е…

Повеќе...

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев, ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите кон претседателот на државата

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес конференција токму тоа и го кажавме и побаравме средба со Претседателот Пендаровски, која што се случи. После час и половина дискусија и разговор внатре заедно со Претседателот Пендаровски заклучивме дека денеска пратеникот Зоран Заев изразил уверување дека ќе работи создавање на парламентарно мнозинство. Ќе се повикам на неколку изјави во минатото од страна на господинот Пендаровски којшто рече дека „Мандатот ќе го доделам откако ќе добијам уверување за парламентарно мнозинство“, а…

Повеќе...