СДСМ сака да подметне законско решение со кое македонскиот јазик ќе биде означен за втор јазик во Македонија

ohrid 24.mk СДСМ е фатен на дело како се обидува набрзина, преку предлог законот за употреба на македонскиот јазик, да подметне законско решение со кое македонскиот јазик ќе биде означен за втор јазик во Република Македонија. СДСМ дополнително го понижува македонскиот јазик нарекувајќи го странски јазик во Македонија, ова го истакна на денешната прес-конференција Роберт Вељановски од ВМРО-ДПМНЕ. – Молкот на Заев, Спасовски и нивните послушници за скандалозното законско решение нема да го сокрие срамот на СДСМ од овој голем скандал. Имено, молкот само потврдува дека тие се согласуваат со скандалозната…

Повеќе...

ПОТОП ЗА ЗАЕВ И СДСМ: 65 % од народот СЕ ПРОТИВ договорот од Преспа – тоа треба да го загрижува Заев!

Како што наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на Договорот од Преспа, истакна денес премиерот Зоран Заев на својата прес-конференција. Тој цитираше дел од изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, како и од членови на партијата, кои зборуваа за поништување на овој договор, кој го сметаат за штетен за Република Македонија. -Неодамна, во октомври 2019 година, Христијан Мицкоски за српски медиуми укажа дека ако имаат 2/3 мнозинство, ќе се отворела можноста за чекор назад по однос на договорот, а за македонските медиуми…

Повеќе...

ВЕЧЕР ДОЗНАВА: Корупција од 12,7 милиони евра при НАБАВКА НА ПАСОШИ

Откако на 20 октомври, по лидерската средба кај претседателот Пендаровски, се договорија вонредни парламентарни избори започнува стампедо од корупција, тендери, договори во четири очи без тендери, зголемување на износи кои се претходно веќе договорени на тендер… во владата на Зоран Заев. Вакви има повеќе од педесеттина на разлини нивоа од власта, сетете се како во октомври е избрана фирма ХЕМС која ќе заработи 72 милиони евра државни пари бидејќи ќе дава услуга со два хеликоптери, основана 24 дена пред тендерот со капитал на фирмата од 10.000 евра која заработува 72…

Повеќе...

Заев: Верувам дека ќе има двотретинско мнозинство за Законот за ЈО

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска од Охрид изрази очекување дека до 12 идниот месец Парламентот ќе ги донесе сите неопходни законски решенија, меѓу кои и законот за јавното обвинителство за кој е неопходно двотретинско мнозинство. – Тоа е комплексен закон што и е потребен на земјата во европските интеграции. Тука сум на располагање да разговарам со сите за да изнајдемем решение. Сега сме растеретени затоа што предметите од СЈО се обезбедени, се во судска постапка под контрола на државниот јавен обвинител. Вака растеретени можеме во Парламентот да договориме структурно,…

Повеќе...

Судството отворено како пупка – Курто Дудуш доби само судска опомена од судијата Ѓоко Ристов за тепањето на Исмаил

Курто Дудуш, Градоначалникот на Шуто Оризари од СДСМ денеска е осуден за напад на Демир Исмаил. Дудуш мина само со „судска опомена“ за стореното кривично дело. Во судницата, градоначалникот призна вина и рече дека жали за стореното. Нападниот Исмаил не се помири со пресудата и најави дека и покрај признанието на вина, во друг судски спор ќе бара оштета од Дудуш. Исмаил најави дека парите ќе ги донира во хуманитарни цели. По признанието за сторениот напад, судијата Ѓоко Ристов, му изрече казна “судска опомена” на градоначалникот на Шуто Оризари. Демир…

Повеќе...

ТРПЧЕВСКИ ВО ШТИП НА БОЧВАРСКИ: Концертот прекинат, во салата немало греење и имало проблем со струјата

Светски познатиот пијанист Симон Трпчевски деновиве после пауза од 11 години повторно настапи во Штип, пишува Курир.мк. Концертот кој што се одржа во рамки на Домот на културата „Ацо Шопов“ виртуозот бил приморан да го прекине поради лошите услови, односно поради фактот што во салата немало греење, а имало проблеми и со струјата. Во видеото во продолжение ќе можете целосно да видите за што точно станува збор:

Повеќе...

Државата со 6,5 милиони евра ќе купува апарати за коцкање

Државната видео лотарија на Македонија со народни пари ќе добие 1.500 апарати за коцкање во вредност од повеќе од 6,5 милиони евра. Договорот бил склучен на 2 јануари со компанијата „Евро Гамес Технологи“, со седиште во Софија, Бугарија. Од ВМРО-ДПМНЕ ја обвинуваат власта дека наместо да работи на ограничување на бројот на обложувалници и казина, таа купува апарати за коцкање. Според пратеникот на СДСМ, Диме Велков, опозицијата обвинува без основа. Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмаили рече дека решение за проблемот со игрите на среќа може да се најде со поддршка…

Повеќе...

АХМЕТИ: Одбив понуда за поделба на Македонија оти тоа е многу штетно за Албанците, но и за Македонците

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети тврди дека имал понуд за поделба на Македонија врз етнички линии, но дека таа понуда ја одбил. Ахмети во интервју за „ABC News“ изјави дека неговата партија нема да прави коалиција со ниту една друга албанска или македонска политичка партија и на изборите ќе излезат сами. – Секоја поделба на оваа земја ќе биде штетно, многу штетно за Албанците, но и за Македонците. Оти не може да се поделат работите како со нож. Ќе имаше малцинства и таму и ваму. Ќе се отвореа нови рани.…

Повеќе...

Роберт Алаѓозовски превел и објавил бугарски роман кој безочно ги негира Македонците!

Во издание на издавачката куќа „Готен“ од Скопје, чиј основач и сопственик е Роберт Алаѓозовски, таканаречениот национален координатор за култура во Владата на Македонија, излезе од печат роман на околу 500 страници со наслов „Бежанци“ од бугарската писателка Весела Љахова, во кој на безочен, дрзок и безобразен начин се негира постоењето на Македонците и македонскиот народ. Романот е објавен во превод токму на „националниот координатор“ за култура, кој и со тоа во потполност ја подржува политиката на Заев за уништување на македонскиот национален идентит, јазик и култура. Во предговорот на…

Повеќе...

(видео) НАРОДОТ НЕ СИ ГО ЗАБОРАВА ИМЕТО: За Македонија, попе, загинаа за Македонија!

На поменот кој се одржа за македонските бранители, свештеникот на Македонската православна црква предизвика реакцијата кај присутните на поменот. Тој говорејќи на поменот наместо името Македонија употреби „тие загинаа за нашата држава“, а присутните на поменот како во еден глас го поправија: – За Македонија, попе, загинаа за Македонија! Свештеникот во својот говор со кој им оддаваше почест на бранителите рече дека тие загинале за „нашата независна држава“, а името на „нашата држава“ во еден глас го слушна од присутните членови на македонски патриотски организации. https://www.youtube.com/watch?v=HEmp6fKE0r0&feature=emb_logo  

Повеќе...