423778481 874289364696111 7423443593850499685 n

Здружението „Наши” покренува кампања за промена на дискриминаторскиот закон за семејство и брак и се вклучува во процедурата за носење нов закон за 50-50 родителство

Здружението „Наши” покренува кампања за промена на дискриминаторскиот закон за семејство и брак и се вклучува во процедурата за носење нов закон за 50-50 родителство, или одговорно родителство со кое децата и по развод ќе имаат пристап до двајцата родители подеднакво, заради неопходната потреба за двете родителски фигури во животот на детето…. Во растот, развојот…

повеќе
learn 1468406 1920 696x333

Реформа во образованието и основни недостатоци

Деновиве многу се расправа за реформите во училиштата и како таа ќе се направи на прво место. Бидејќи добив информации во која насока сакаат да одат, ова се навистина мали чекори за тоа што треба да се направи за конкретна корист од ваквата реформа. Што се однесува до нашиот училишен систем, треба јасно да се…

повеќе
talat dzaferi kovacevski goran misovski ali ahmeti 696x457

КОВАЧКИ: Али Ахмети командува со Владата и државата, СДС со Ковачевски спроведува и на крај трпат штети граѓаните и Македонија

Факт е дека таа партија Нова Алтернатива е во коалиција со СДС, истакна пратеникот и членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки во вчерашната емисијата „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа. – Ако имате од една страна ВМРО-ДПМНЕ со граѓаните од другата страна ги имате СДС, ДУИ и малите партии како што е сега…

повеќе
kovacevski ahmeti grubi

Груби е малку нервозен кога бандитите од ДУИ се фатени на дело како прават упад во М-НАВ и тепаат вработени

Денешен.мк: ДУВЛО НА КРИМИНАЛОТ: Груби е нервозен, бандитите од ДУИ се фатени на дело во М-НАВ каде тепаат вработени, реагира ВМРО-ДПМНЕ Кочи Груби излета од патот, европскиот фронт ви издиша како пукнат балон, се истакнува во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ, во врска со настаните во М-НАВ и обидот на вицепремиерот Артан Груби да ја брани својата…

повеќе
trajche stojanov 2022

Продуцирање афери како ПР-стратегија

Статија на Нова Македонија  Долго време сум отсутен од јавноста и не следам вести од домашната сцена. Да ми простат македонските новинари, но македонски телевизиски канал не сум пуштил повеќе од пет-шест години. Но, колку и да се обидува човек да се дистанцира и да не следи новости, едноставно е невозможно да се изолира целосно…

повеќе
brza pomos policija

Грозоморно убиство во Кичево, татко до смрт ја претепал неговата двегодишна ќерка

На 10.01.2024 година во 15.30 часот, на улицата „Маршал Тито” во Кичево, полициски службеници од ОВР Кичево, од слобода го лишија Ф.Д.(30) од Кичево информира СВР Охрид. Тој се сомничи дека на 18.12.2023 година во семејниот дом во Кичево и нанел тешки телесни повреди на неговата двегодишна ќерка, која била пренесена за укажување лекарска помош…

повеќе