kontrola letanje mia

ВЛАДАТА ДЕНЕСКА РЕШАВА ЗА М-НАВ

На небото и на земјата ќе биде според волјата на контролорите или на министрите на ДУИ? Владата денеска ќе одржи седница, на која, како што е најавено ќе носи одлуки врзани со состојбата во М-НАВ, меѓу кои разрешување на целото раководство и ревизија за досегашното работење, откако во минатата недела осум лица, меѓу кои и…

повеќе
ali ahmeti ona uck

ОСУДА ЗА ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД НА ВИСОКИ ФУНКЦИОНЕРИ НА ДУИ ВО М-НАВ!

Загрозување на безбедност на меѓународен сообраќај, како што е неовластеното влегување во контрола на летање, се кривични дела за кои е предвидена казна затвор од најмалку 5 години. Уште од хашките случаи во времето на ДПМНЕ, па до овој последниот во М-НАВ, ДУИ е заштитена од системот во кој подеднакво владеат СДС и ДПМНЕ. За…

повеќе
cs2023

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЗА АНАРХИЈАТА ТРЕБА ОДГОВОРНОСТ

Демократскиот сојуз најостро ги осудува обидите на власта да ја релативизира одговорноста за упадот во Контролната кула за летање на Аеродромот во Петровец. Да се тврди дека со упадот и насилството на осуммина бандити на ДУИ во Кулата за контрола на летање не се загрозува воздушниот сообракај е театар на апсурдот, бидејќи аргументиран и издржан…

повеќе
g.g. stefan mia

МПЦ: Духовното и национално единство ни е попотребно од било кога, за да зачуваме сѐ што е наше македонско

Христос е нашиот мир, Кој нè измири со Својот Отец, преку Своето воплотување Возљубени празникољупци, Со раѓањето на Синот Божји – Господ Исус Христос, Божјата светлина го огреа сиот свет. Бог Словото слезе на земјата и стана Човек, за да го обнови единството на Бога со човекот, зашто, според зборовите на свети Григориј Богослов, пред…

повеќе
417363312 10228380714517273 868513472743242918 n

Поддршка на активностите на Струковиот Синдикат на Контролорите на Летање

Пред се сакам да изразам ОГРОМНА благодарност до целата македонска јавност за изразената поддршка на активностите на Струковиот Синдикат на Контролорите на Летање – ССКЛ за целиот изминат период, а особено за поддршката која ја добивме по случувањата каде лица влегоа во објектот на контролата на летање и физички нападнаа наш колега контролор на летање…

повеќе
badnik bozik

Oбичаи за Бадник и Божик кај македонскиот народ

Бадник се слави еден ден пред Божик и со коледарските огнови и коледарчињата се најавува Рождеството Христово – Божик. Божик е Господски празник и се слави во спомен на раѓањето на Господ Исус Христос. Овој празник е матица на сите други црковни празници, бидејќи со Христовото раѓање се смета и почетокот на новата ера. Евангелието го…

повеќе