ЕЛЕНА АНДОНОВСКА ГО ПРОМОВИРАШЕ АЛБУМОТ “КОЈ ШТО МЕ ЧУЕ ДА ПЕАМ“ – (ВИДЕО СПОТ- БОСО МОМЕ 2018)

Пејачката Елена Андоновска го промовираше својот нов музички проект насловен “Кој што ме чуе да пеам“. За нашите следачи и поддржувачи во прилог ексклузивно: видео записот од  Елена Андоновска – „Босо моме„ ,и секоја чест за изведбата ,аранжманот на Елена ,со која во најбрзо време ви најавуваме ексклузивно интервју – Уживајте! Албумот содржи десет композиции кои се преработки на македонски народни песни испеани од познатите македонски доајени Васка Илиева, Вања Лазарова, Костадинка Палазова, Петранка Костадинова, Никола Бадев, Кирил Манчевски. Аранжманите на песните ги изработи Александар Јовевски давајки им еден современ…

повеќе

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бендот Пантера, починал на 22.06.2018 год  вечерта на 54 годишна возраст. Засега нема информации за причината за смртта на тапанарот на култниот бенд. Вини Пол го основаше бендот заедно со неговиот брат, Дерел „Дајмбег“ Ебот, кој беше застрелан во 2004 година за време на концерт од страна на душевно пореметен посетител. Легендите на хеви метал сцената на во САД како Дејв Мастејн, Пол Стенли и групата Антракс денеска се простија од Вини Пол. Почивај во мир легендо!!! Една од најпознатите нивни…

повеќе

„Македонско девојче“ ечеше во Минхен: Шпански оркестар со изведба каква што немате слушнато (ВИДЕО)

Изненадувачи е што овој бенд за време на нивниот настап во Минхен, ја извеле најпозната македонска песна „Македонско девојче“ Македонската песна „Македонско девојче“ како еден од најпрепознатливиот симбол за нашата земја, ечеше среде Минхен. Оркестарот „Barcelona Gipsy Balkan Orchestra“ во април направија промоција на нивниот најнов албум насловен како „Avo Kanto“ низ цела Германија. Изненадувачи е што овој бенд за време на нивниот настап во Минхен, ја извеле најпозната македонска песна „Македонско девојче“. Според видеото кое ќе имате можност да го видите подолу може да забележите како публиката реагира на…

повеќе

Слушнете ја „Параноја“- Продуцент од Шведска му направи нов летен хит на Тајзи

Македонскиот пејач Тајзи, периодов направи нешто на кое би му позавиделе и светските ѕвезди- во само две недели промовираше три нови песни: „Мој живот, моја ствар“, дуетот со Викторија Лоба, „Каде сме ние“, а денеска ја промовира и најновата тема „Параноја“ која излезе на каналот на „Балкатон“ продукција од Србија. Се работи за песна на македонски јазик и е вистински весел летен хит, кој го продуцираше Александар Иван Миличевиќ, млад и талентиран продуцент кој е роден и работи во Шведска. Во иднина Тајзи најавува уште соработки со продуценти од Шведска,…

повеќе

КАРОЛИНА СО „ИЗВОР“ НА ПРОМОТИВНА ТУРНЕЈА НИЗ МАКЕДОНИЈА!

Драги пријатели, Со големо задоволство сакаме да ви најавиме еден дел од концертната турнеја на Каролина, која во периодот од крајот на овој месец и почетокот на идниот, ќе се одржи во неколку градови низ Македонија, а ќе биде во рамки на промоцијата на новиот албум „Извор“. Каролина заедно со нејзиниот бенд на овој дел од турнејата ќе настапи во Тетово, Гостивар, Куманово, Струмица и Штип, на следниве дати: 21 април- Дом на култура „Иљо Антевски- Смок“, Тетово 24 април- Дом на култура „АСНОМ“- Гостивар 06 мај- Центар за култура…

повеќе

FAITHLESS DJ SET СО SISTER BLISS 03.06.2018

FAITHLESS DJ SET НА ВТОРИОТ ДЕН ВО ПРВИОТ ВИКЕНД НА SKOPJE CALLING FESTIVAL! Драги пријатели, Како што веќе знаете, ALAN WALKER е ултимативниот хедлајнер во првиот викенд на фестивалот SKOPJE CALLING, на 02-ри јуни 2018. Авалон Продукција сепак се погрижи забавата да продолжи и во недела, на 03-ти јуни, за што успеавме да го потврдиме и шоуто FAITHLESS DJ SET со SISTER BLISS. Во изминативе две години, кога FAITHLESS мируваа со настапите во живо, нивниот препознатлив звук низ светот низ многуте светски музички фестивали го шири SISTER BLISS токму со…

повеќе

Ова талентирано дете пее за нејзиниот татко кој умира од рак: Нејзиниот настап ќе ве расплаче (ВИДЕО)

Кога Еви Клер излезе на шоуто “America’s Got Talent”, публиката и жирито не знаеја дека ќе биде премногу емотивен овој настап на девојчето. Еви ги следеше своите соништа со аплицирање за оваа аудиција, но исто така имаше и тажна приказна што сакаше да ја сподели со другите. Нејзиниот татко умира од рак. Ова девојче остана храбро и поголемиот дел од времето таа успеа да ги задржи нејзините емоции. На нејзината прва изведба, таа ја маѓепса публиката со нејзиниот прекрасен, силен глас. -Отсекогаш ми беше сон, откако бев мало девојче, Еви…

повеќе

Трогателната приказна стои зад спотот кој сигурно сте го гледале (ВИДЕО)

Џони Кеш, да беше жив, пред неколку дена ќе го прославеше 86-от роденден, а песната Hurt која изворно ја напишаа и отпеаја Nine Inch Nails, стана симбол на неговите последни години откако ја препеа како да била за него напишана. Иако автор на песната е фронтменот на Nine Inch Nails, Трент Резнор, Hurt стана една од највпечатливите и најпрепознатливи преработки на сите времиња. А приказната зад нејзиниот спот од Џони Кеш навистина ги крши срцата. Спотот го сними поранешниот соработник на бендот, Марк Романек, кој сакаше да ги долови „есенцијалната младост на Кеш, како…

повеќе

Унгарскиот фестивал B my Lake со најмоќен лајнап до сега

Фестивалот B my Lake кој своето прво издание го имаше во 2013 година и за истата година беше прогласен за најдобар нов фестивал во Европа, го најавува досега најмоќниот лајнап. Agents Of Time, Alan Fitzpatrick, Amelie Lens, Andrey Pushkarev, ANNA, Charlotte De Witte, Chris Liebing, Dana Ruh, John Digweed, Kollektiv Turmstrasse, Konstantin Sibold, Maceo Plex, Marcel Dettmann, Marco Carola, Marvin & Guy, Matador, Paco Osuna, RE.YOU, Richie Hawtin, Sam Paganini, Sasha Carrasi и Tale Of Us се првите најавени имиња кои во периодот од 22 до 25 август ќе настапат покрај езерото…

повеќе

СЛАТКАРИСТИКА СНИМИ РОМАНТИЧЕН СПОТ ВО ВЕНЕЦИЈА: Со Сања се галевме по гондоли

Песната се вика „Луда романтика“, па би беше најлогично да ја снимиме во Венеција. Ја напишав за Сања, и е мој подарок за сите дами за Осми март. Самиот град е најромантичен на светот, а во спотот ја има и куќата на Казанова Како подарок за неговата сопруга, Сања Николиќ, но и за сите дами и за Осми март, хип-хоп музичарот Слаткаристика денеска ќе ги промовира песната и спот „Луда романтика“. Слаткар вели дека песната ја напишал за Сања, а спотот е снимен во најромантичниот град на светот, Венеција. „Сања не требаше да глуми во спотот, не ни…

повеќе