dna structure

Досега непознатата функција на гени може да биде поврзана со Паркинсоновата болест, велат истражувачите

Новото истражување покажува дека најраните знаци на Паркинсонова болест се различни од она што се веруваше претходно. Според студијата на истражувачите од Универзитетот Нортвестерн, објавена во медицинското списание „ Неурон“ , првиот знак на Паркинсон може да биде дисфункција во нервните синапси и клеточната функција што претходно не беше разбрана. „Дегенерацијата на допаминергичните неврони е широко прифатена како прв…

повеќе
lunar

10 занимливости за советско-руските лунарни станици

Лунарната станица „Луна-25“, првата во последниве речиси 50 години, полета во вселената на 11 август 2023 година. Нејзиниот „животен рок“ беше многу краток и заврши на 19 агвуст кога станицата се урна на Месечината, потврди на 20 август руската вселенска агенција “Роскосмос“. А со што се занимаваа претходно советските станици и како Русите ја истражуваа…

повеќе
ff4801bc0f103757 1024x682

Уметност, архитектура и дизајн

Во 2005 година, уметниците Христо и Жан-Клод спроведоа идеја, уметничка инсталација во Њујорк Сити наречена Гејтс во Централ Парк . Илјадници светло портокалови порти беа поставени во текот на одличната пејзажна архитектура на Фредерик Олмстед, изградена според дизајнот на уметничкиот тим. “Се разбира,” Гејтс “е уметност, зашто што друго би било?” напишал уметнички критичар Питер Шјелдал во тоа време. “Уметноста се…

повеќе
Научниците открија едноставен начин за зголемување на ефикасноста на популарните таблети за итна контрацепција

Научниците открија едноставен начин за зголемување на ефикасноста на популарните таблети за итна контрацепција

Една неодамнешна студија откри дека земањето пироксикам со таблетите за итна контрацепција левоноргестрел значително спречува повеќе бремености отколку само левоноргестрел. Истражувањето покажа дека 95% од бременостите биле спречени по комбиниран третман со левоноргестрел и антиинфламаторниот лек пироксикам, во споредба со 63% од бременостите кои биле спречени кога левоноргестрел се земал сам. Имаше минимални несакани ефекти, но потребни…

повеќе
spoon full of salt 777x518

Кујнска сол -состојка што го револуционизира хемиското рециклирање

Кујнска сол –состојка што го револуционизира хемиското рециклирање Мухамед Рабнаваз, вонреден професор на ценетата школа за пакување на Државниот универзитет во Мичиген и неодамнешен член на Националната академија на пронаоѓачи, отсекогаш имал став дека најбрилијантното решение е и наједноставното. Оваа филозофија е очигледна во најновиот труд на неговиот тим објавен во списанието Advanced Sustainable Systems .     Рабнаваз…

повеќе
flooded town

„Светот е изложен на поголем ризик од поплави од она што досега го разбиравме“ – откриен шокантен степен на човечко влијание врз глобалните поплавни рамнини

Новото истражување открива човечко уништување на глобалните поплавни рамнини. Студијата на хидролог од Универзитетот во Тексас во Арлингтон , објавена во списанието Scientific Data , нуди невидена глобална проценка на човековото влијание врз природните поплавини. Ова истражување може да ги информира идните развојни стратегии, чија цел е да ги рехабилитира и заштити суштинските екосистеми на поплавните рамнини, кои се фундаментални…

повеќе