Како Норвешка рециклира 97% од пластичните шишиња?

Кога станува збор за рециклирање пластичен отпад, Норвешка е чекор пред сите. Преку организацијата наречена „Инфинитум“, Норвешка создаде еден од најефикасните и најеколошки начини за рециклирање пластични шишиња и резултатите се толку импресивни што многу нации го следат тоа. Шемата ѝ овозможила на Норвешка да рециклира 97 отсто од сите пластични шишиња и помалку од еден процент од пластичните шишиња завршуваат во околината. Дополнително, 92 отсто од шишињата што се рециклирани даваат висококвалитетен материјал, што може повторно да се користи за шишиња. Во некои случаи, системот веќе го реупотребил истиот…

Повеќе...

Науката вели дека тишината е многу важна за мозокот

Со последните откритија на тим научници се дошло до заклучок дека тишината навистина вреди злато. Според заклучоците, таа е еден од најпродуктивните стимуланси на мозокот. Мозокот е зависен од надворешни и внатрешни стимуланси со цел да изгради, препознае и да сумира нови информации. Овој факт ги инспирирал научниците од Дјук Универзитетот да ги истражат начините на кои мозкот гради шеми и креира нови ќелии под ефекти на аудиторијални стимуланси. Нивната примарна цел била да докажат како различни звуци допринесуваат за структурата на мозокот. Во експериментот четири групи на глувци биле изложени…

Повеќе...

НАУЧНИК ТВРДИ: Oдењето на работа пред 10 часот е тортура

Научникот Пол Кели вели дека одењето на работа пред 10 часот е модерна тортура. Објаснува дека секој си има свој телесен „часовник“ кој е програмиран, и не може да се промени. Ако настојуваме да се будиме порано од нашиот мозок, тогаш се бориме со тој наш „часовник“. Тоа според Кели има одложен ефект на нашето здравје. Будење пред 10 часот води кон телесен и емотивен стрес. Научникот советува да се будиме природно, а не со аларм, и така ќе бидеме посреќни.

Повеќе...

Франција е првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои ги убиваат пчелите

Франција стана првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои се смета дека ги убиваат пчелите на Земјата. Феноменот наречен колапс на колониите резултира со рекордни бројки мртви пчели во светот, а научниците како виновници за тоа ги посочуваат неоникотиноидните пестициди. ЕУ прва забрана три од пестицидите и тоа: клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам. Сепак, Франција оди чекор понапред и ги забранува и тиаклоприд и ацетамиприд во сите земјоделски активности, вклучувајќи ги и стаклениците. Неоникотиноидите по структурата се слични на никотинот и за прв пат се појавија…

Повеќе...

Универзумот ќе се распарчи и ќе се рециклира, тврди истакнат астрофизичар

Астрофизичар тврди дека ќе се случи деструктивен инцидент од космички размери кој можеби нема да стави крај на животот каков што го знаеме, но ќе резултира со космичка инфлација и евентуално – нова Голема експлозија. Итан Сигел, астрофизичар и професор на колеџот Луис&Кларк во Орегон, вели дека „Големото распарчување“ (The Big Rip), космички настан сличен на Големата експлозија (The Big Bang), може да се случи околу 22 милијарди години од сега и дека буквално ќе го распарчи универзумот. Концептот за „Големото распарчување“ прв пат го спомнаа Роберт Калвел, Марк Камионковски…

Повеќе...

Под истрага е кинескиот научник кој тврди дека генетски модифицирал бебиња (ВИДЕО)

Низ светот одекна веста дека кинескиот научник Хе Џианкуи, за првпат во историјата, успеал да создаде генетски модифицирани бебиња, и тоа отпорни на ХИВ вирусот со кој биле заразени нивните татковци. Хе, кој студирал на престижниот американски универзитет Стенфорд, а работи на Универзитетот за наука и технологија во Шенжен, објасни дека се одлучил на зафатот затоа што ХИВ е голем проблем во Кина. Експериментот со техниката на едитирање гени наречена КРИСПР на крајот „резултирал“ со две здрави бебиња, и тоа сестри близначки. „Двете прекрасни мали кинески девојчиња Лула и Нана…

Повеќе...

Неизбежно е да нè погоди метеор од вселената, луѓето мора да ја напуштат Земјата

Луѓето би требало да ја напуштат Земјата или ќе изумрат како диносаурусите, смета професорот на њујоршкиот Сити колеџ, светски познат физичар, футурист и космолог Мичио Каку. Д-р Каку предупредува дека човештвото ќе се соочи со изумирање доколку не колонизира друга планета. “Неизбежно е дека еден ден ќе нè погоди уште еден метеор од вселената и поради тоа нѝ е потребен резервен план”, смета професорот. До 2030 година луѓето ќе имаат населби на Марс, смета тој, и додава дека во релативно скоро време би можеле да ги гледаме нашите внуци како…

Повеќе...

Научниците во CERN ќе се обидат да го откријат постоењето на антигравитација

Експериментите ќе бидат насочени кон откривањето на тоа како се однесува антиматеријата во однос на гравитацијата на Земјата Истражувањето на антиматеријата е најверојатно едно од поинтересните истражувања за кои може да се прочита. Тоа посебно е така затоа што науката на овој план е прилично „млада“, па во главно првите тестирања започнуваат од деведесеттите години од минатиот век. Сите истражувања во оваа област не учат за универзумот којшто, иако мислиме дека доста го познаваме, дури сега почнуваме малку да го разбираме. Антиматеријата според теориите, но и според сега веќе достапните…

Повеќе...

Дали постои слободна волја?

Во култниот филм на Стенли Кјубрик, Dr. Strangelove, лудиот нуклеарен научник, кој маестрално го глуми Питер Селерс, упорно се обидува да ја сопре својата десна рака која го покажува нацистичкиот поздрав. Иако Strangelove е поранешен нацистички научник, тој всушност страда од невролошкото нарушување, синдромот туѓа рака (Alien Hand Syndrome). Станува збор за ретко невролошко нарушување во кое болниот е сведок на тоа како едната негова рака има сопствена волја. Кога тој со левата рака сака да ја спушти чашата, десната сака да ја крене, кога левата закопчува копчиња на кошулата, десната ги откопчува.…

Повеќе...

Научниците чекор поблиску до создавање вештачки ембрион

Меѓународен тим научници сметаат дека се блиску до создавање вештачки ембрион, по користењето на матични клетки од глушец, чија структура овозможува натамошен развој на клетките и ембрионот. Научниците веруваат дека во иднина ќе може да се создаде и вистински човечки ембрион, што ќе овозможи подобро проучување на раните фази од развојот на човекот, преку вештачки, а не вистински ембрион. Тимот е предводен од Магдалена Зерницки – Гец, од Универзитетот Кембриџ. Тие претходно, во лабораториски услови, креирале поедноставна структура која наликува на ембрион од глушец. Тој експеримент подразбирал два вида матични клетки…

Повеќе...