Николчо Стоилков е кандидатот за Градоначалник на Ново Село од ВМРО-ДПМНЕ

Централниот Комитет на ВМРО- ДПМНЕ го избра Николчо Стоилков за кандидат заГрадоначалник за Општина Ново Село. Николчо Стоилков е роден во 1985, вработен во Царинска управа, М-р на правни науки, оженет и татко на две деца. Во моментов е Претседател на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Ново село.

Жителите на општина Ново Село, Охрид и Дебар на 21 април ќе избираат нов градоначалник

На 21 април годинава во општина Ново Село ќе се одржаат вонредни Локални избори за избор на нов градоначалник на општината – информираше претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, кој претходно соопшти за одржување на „Претседателски избори 2019-та“, на 21 април. Жителите на општина Ново Село, освен за претседател на државата ќе гласат и за градоначалник на својата општина, а тој ден градоначалник ќе избираат и жителите на општините Охрид и Дебар.

ОВАА МОРА ДА ГО ЗНААТ ЖИТЕЛИТЕ НА НОВО СЕЛО.

На вчерашната осумнаесетта седница на Советот на Општина Ново Село освен што се избра ВД градоначалник со 8 гласа ,,ЗА,, и 7 ,,ПРОТИВ,, се донесоа и неколку битни одлуки за жителите на Ново Село: 1.Одлука за заголемување на висината на надоместокот за одржување на гробишта од 51 на 100 ден. без ДДВ, 2.Одлука за зголемување на износот на вода за пиење од 20 на 25 ден.за физички лица а за правни лица на 50 ден. по м3 без ДДВ. Одлука за собирање и одведување на урбани отпадни води за физички…

Градоначалникот шверцер со цигари пуштен од затвор поради добро однесување

Градоначалник на општина Ново Село Боро Стојчев, кој требаше да биде во затвор шест месеци поради шверц со цигари е пуштен порано на слобода поради примерно однесување. Стојчев во јули беше фатен од полицијата додека се обидувал да шверцува цигари по што направи договор со обвинителството и беше осуден на 18 месеци но по жалбата казната му беше скратена и требаше да лежи само 6 месеци. Во затвор замина откако беше откриено дека е правосилно осуден на затворска казна за друго дело пред 3 години. Кривичниот совет на струмичкиот суд…

Ѓорѓиевски: Во Ново Село власта наместо да работи за граѓаните, работи шверц преку граница

Овде во Ново Село гледаме што значи кога СДСМ е на власт, многу криминал, корупција и незаконие. Шверцот е нормална работа за оваа криминогена власт, која наместо да работи за граѓаните работи шверц преку граница, изјави Орце Ѓорѓиевски при посетата на тимот од ИК на ВМРО-ДПМНЕ предводен од Орце Ѓорѓиевски, Цветан Трипуновски и Дајанчо Ефтимов во општина Ново Село. Тој напомена дека откако СДСМ е на власт за Ново Село нема направено ништо, нема проекти, нема инвестиции. Земјоделците кои се најбројна категорија се понижени и оставени сами на себе, нема…

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ од Ново Село бара оставка од Градоначалникот Боро Стојчев (ВИДЕО)

Денес со прес конференција на Носителот на советничата група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Ново Село ,Павлина Георгиева од име на Советничката група побара Градоначалникот Боро Стојчев ,кој скоро беше фатен на лице место од страна на полицијата како со своето семејство сака да шверцува цигари во вредност од 500 000 евра и со што се здоби и со притвор. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара негова оставка имајки во предвид новонастанатата сосостојба со првиот човек на Општината и дека под итно е потребно и неопходно да си даде оставкја бидејки нема…

Прес на СВР Струмица -Градоначалникот на општина Ново Село Боро Стојчев синоќа е приведен од полицијата (ВИДЕО)

Боро #Малборо Градоначалникот на општина Ново Село Боро Стојчев синоќа е приведен од полицијата Posted by ВИДЕО 24 on Wednesday, 11 July 2018 На 10/11.07.2018 година околу 19 часот од страна на полициски службеници при СВР Струмица во близина на с. Баделен општина Ново Село, запрени се две моторни возила натоварени со картонски кутии со цигари. Во едното возило имало 29 кутии со по 50 штеки и една кутија со 49 штеки цигари, а било управувано од страна на Б.С. (54), со сопатник Ј.С.(49) од с. Ново Коњарево. Во другото…

Радев на чествување на Денот на бугарската армија во Ново село

На бугарските воени гробишта во Ново Село, струмичко денеска беше одбележан „Денот на храброста и Денот на Бугарската Армија“, кои се слават на празникот Ѓурѓовден. На чествувањето присуствуваа бугарскиот претседател Румен Радев, бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, претставници на Националната гарда на Бугарија, воени аташеа, амбасадори, поглаварот на МПЦ-ОА, Архиепископот Охридски и Македонски господин господин Стефан, владиците Наум и Климент, претставници на локалната власт и граѓани од двете земји. Поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан во сослужение со владиците Наум и Климент одржа света упокоена литургија за загинатите војници закопани…

ОПШТИНА НОВО СЕЛО СО ЗАДОЛЖУВАЊЕ ОД 315 000 ЕВРА ЌЕ ЈА НАДГРАДУВА И ДОГРАДУВА АДМИНИСТРАТИВНАТА ЗГРАДА

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА НОВО СЕЛО НА ДЕВЕТТАТА ВОНРЕДНА СЕДНИЦА СО 8 ГЛАСА ,,ЗА,, И 7 ГЛАСА ,,ПРОТИВ,, ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА ДОЛГОРОЧНО ДОМАШНО ЗАДОЛЖУВАЊЕ НА ОПШТИНА НОВО СЕЛО ЗА ЗАЕМ ВО ВИСИНА ОД 19.307 458,00 ДЕН.СО ЦЕЛ ДОГРАДБА, НАДГРАДБА И РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АДМИНИСТРАТИВНАТА ЗГРАДА НА ОПШТИНА НОВО СЕЛО. НОВАТА ЛОКАЛНА ВЛАСТ ВО НОВО СЕЛО АКО НА ВАКОВ НАЧИН ПРОДОЛЖИ ДА „ИСПОРАЧУВА„ РЕЗУЛТАТИ ,ТОА ЗНАЧИ САМО ЕДНО-ЗАДОЛЖЕНА ОПШТИНА ЗА НАРЕДНИТЕ ГЕНЕРАЦИИ А ТОА НЕ Е НИТУ ДОМАЌИНСКО А НАЈМАЛКУ ВО КОРИСТ НА ГРАЃАНИТЕ НА ОПШТИНА НОВО СЕЛО. СО ВАКВАТА ОДЛУКА САМО СЕ…

10 кг марихуана шверцувана низ граничниот премин Ново Село

Бугарската полиција трага по вооружен турски дилер, кој завчера непречено ја преминал македонско-бугарската граница со десет килограми марихуана во автомобилот, преку граничниот премин „Ново Село“, дознава „Нетпрес“. Турчинот се возел со бугарски „мерцедес“, кој бил „уредно“ преконтролиран од нашите службеници за што бил изготвен и извештај, по што на Турчинот му било дозволено да го продолжи патот. Меѓутоа, полицајците од преминот „Златарево“ на бугарската страна го уапсиле Турчинот во чиј багажник била откриена дрогата. Полицајците го издвоиле „мерцедесот“ за претрес, при што во багажникот ја пронашле дрогата. Но, Турчинот успеал…