СРЕДЕ КРИЗА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА ЌЕ ПОТРОШИ ПОЛОВИНА МИЛИОН ЗА САБЈА И МУЗИКА

Додека еконимијата тоне од последиците на корона кризата Министерството за одбрана се реши да потроши половина милион денари за музички инструменти и сабја. На веб страната на Бирото за јавни набавки осамна оглас со број: 06049/2020 со детален опис на предметот на договорот за јавна набавка: ДЕЛ 1 – Професионален сет на ударни инструменти, 91.200,00 ден. ДЕЛ 2 – Трски за дувачки музички инструменти 70.000,00 ден. ДЕЛ 3 – Лира за држење на ноти во строј за флејта и пиколо 42.000,00 ден. ДЕЛ 4 – Офицерска сабја за почесна единица 51.037,00…

Повеќе...

ЛАГИТЕ НА СДСМ ЗА ГАСИФИКАЦИЈА ЈА НОСАТ БИТОЛА ВО ЌОРСОКАК

ЛАГИТЕ НА СДСМ ЗА ГАСИФИКАЦИЈА ЈА НОСАТ БИТОЛА ВО ЌОРСОКАК После поништувањето на постапките за јавно приватно партнерство со цел доделување на договор за изградба на дистрибутивни мрежи по општините во 2017 година, СДСМ всушностго стопираше процесот на гасификација. Грешната проценка на СДСМ дека општините сами ќе градат дистрибутивни мрежи,после 2 изгубени години и потрошени 70 илјади евра од страна на Петровска Владата на Република Македонија предводена од СДСМ во февруари и декемви 2019 повторно носи одлуки со кои дистрибутивните мрежи за природен гас во општините ќе ги гради концесионер…

Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ ОК БИТОЛА : БИТОЛСКАТА ГРАДОНАЧАЛНИЧКА ПЕТРОВСКА И ВАСКО КОВАЧЕВСКИ ДРСКИ “ШТРАЈКБРЕХЕРИ”

04.09.2019 год. Почитувани, Поминаа првите два дена од почетокот на новата учебна година. Првиот во знакот на предупредувачкиот штрајк на просветните работници, а вториот со сите редовни моменти од многуте нерешени проблеми во битолското образование. Локалната власт не само што направи паничен обид да прикаже дека во образованието се е розово и нема штрајк, туку градоначалничката Петровска се охрабри да посети едно од битолските училишта, ама најмногу што ја удостоија беше во дворот, надвор, најверојатно каде што и е местото, по големото НИШТО, што го има направено. Наташа Петровска и…

Повеќе...

Пензионер од Кавадарци е добитникот на лото вредно близу 500 илјади евра

Скопје, 13ти мај, 2019. Денес во просториите на Државна лотарија се запознавме со дел од семејството на нашиот прв добитник на примија од играта Лото 7. Почитувајќи ја неговата желба за анонимност, ја споделуваме среќната приказна која го довела до најголемата премија во историјата на Државна лотарија.     Нашиот среќен добитник е пензионер од Кавадарци. Тој е редовен лото играч и негов омилен ден за уплата е понеделник, за добар почеток на неделата. Живее во центарот на Кавадарци и уплаќа во продажнотое место Браво Нутс, во близина на старата…

Повеќе...

НАТАША ПЕТРОВСКА И СДСМ ВО БИТОЛА КАКО ЛОКАЛНА ВЛАСТ ЕМ НЕСПОСОБНИ ЕМ КРИМИНАЛЦИ

Историска стана состојбата со улицата Св.Климент Охридски во центарот на најградската Битола, итоа по неколку парадигми. Првата е, дека оваа улица стана симбол на владеењето на Наташа Петровска и СДСМ, симбол на нивната неспособност, незнаење и лутање во едноиполгодишниот мандат на локално ниво. Таа дури и беше преименувана од Св. Климент Охридски во Наташа Петровска, како врв на сарказмот и јазичната острица на битолчани, кои ете мораат да се дават во прашина или во вода и кал ако врне. Дури излегоа и многу досетливи вицови на Наташина сметка- предлог јавно…

Повеќе...

Ckaндaл во Гевгелија – Градоначалникот на сопругата и доделил десетици тендери

Бети Поцкова, вработена на експозитура Гевгелија на АД  Ocигypитeлнa полиса Скопје e сопруга на градоначалникот на Општина Гевгелија Сашо Поцков, кој исто така беше вработен во ова правно лице пред да стане пратеник. Сашко Поцков, бивш пратеник на СДСМ и актуелен градоначалник во Гевгелија, инаку роднина на шeфицaтa на СЈО Катица Јанева во овие две години мандат успеал на својата сопруга вработена во АД Ocигypитeлнa Полиса да и додели десетици тендери за ocигypyвaњe на имоти, лица но и за осигурување на возила и патничко ocигypyвaњe вршејќи пpитиcok врз приватните транспортни компании…

Повеќе...

Штип: Повик за „шарена уметничка револуција“ на фасадата на Домот на млади

Штипскиот Дом на млади ќе ја враќа старата фасада со графити, што пред пет години беше префарбана во розова боја. Директорот на Дом на млади-Штип, Горан Трајков, вели дека распишале конкрус, на кој млади уметници ќе се јават со идејни решенија, а проектот се реализира под наслов „Нашиот дом“. – Домот на млади распишува повик за избор на седум авторски цртежи. Повикот е отворен за домашнитe ликовни уметници и автори од полето на уличната и графити уметност. Идејата е во склоп на еден од најзначајните објекти, градот под Исарот, да се интегрира првата галерија на отворено,…

Повеќе...

Раскол во СДСМ Битола, граѓаните бараат оставка од градоначалничката Наташа Петрова

Битолчани се разочарани од градоначалничката Наташа Петрова, покажува последната анкета на ТВ 24 вести од Широк Сокак. Тие велат дека градоначалничката во предизборието им ветувала многу решени проблеми за Битолчани, а сега им останале само нејзините неисполнети ветувања. Дури и граѓаните од редовите на СДСМ се против Наташа Петрова. Имено, во видеото се појавува и таткото на претседателот на ОО на СДСМ Битола, Методија Тасевски. Тој вели дека Петрова треба да си даде оставка. „Да си даде оставка. Нема ништо направено во градов“, вели таткото на претседателот на СДСМ во…

Повеќе...

Општините за новогодишното украсување потрошиле 30 проценти повеќе од лани

Алфа тв Локалните власти за новогодишното украсување за дочекот на 2019 година потрошиле околу 615 илјади евра, што е за 30 проценти повеќе од претходната година, покажува анализата направена од Центарот за граѓански комуникации. За разлика од 2017 година кога улиците и плоштадите за Новата година ги краселе Град Скопје и 18 општини во вкупна вредност од 474 илјади евра, за дочекот на 2019 година тендери за украсување спровеле 26 општини и Град Скопје. Околу 55 проценти од парите за новогодишно украсување се потрошени во Скопје и тоа од страна…

Повеќе...

Жителите на општина Ново Село, Охрид и Дебар на 21 април ќе избираат нов градоначалник

На 21 април годинава во општина Ново Село ќе се одржаат вонредни Локални избори за избор на нов градоначалник на општината – информираше претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, кој претходно соопшти за одржување на „Претседателски избори 2019-та“, на 21 април. Жителите на општина Ново Село, освен за претседател на државата ќе гласат и за градоначалник на својата општина, а тој ден градоначалник ќе избираат и жителите на општините Охрид и Дебар.

Повеќе...