Дејвид Боуви прогласен за најдобар изведувач на 20. век

Британците преку јавно гласање на Би-би-си го прогласија легендарниот пејач Дејвид Боуви за најдобар изведувач на 20. век. Тој почина на 10 јануари 2016, по битка со ракот. Боуви е најпознат по хитовите „Space Oddity“, „Life On Mars“, „Heroes“, „Changes“, „Five Years“ и „All The Young Dudes“. А пак, неговата смрт беше инспирација за неговата „лебедова песна“ – посмртниот, 25-ти албум под наслов „Black Star”, кој како изненадување беше објавен на 71. роденден, два дена по неговата смрт. Гласањето се однесуваше на постигнувањата на најважните и највлијателни личности на 20.…

Како озлогласениот картел на Ел Чапо планирал да шверцува кокаин од 100 милиони долари во Австралија?

Човекот, официјално познат како Хоакин Гузман, во моментов се наоѓа зад решетки во Њујорк, каде што му се суди за наводно извршување на најголемата операција за шверц со дрога во светот дури и додека бил зад решетки во Мексико. Во обид да го прошири својот нарко картел Ел Чапо изнајмил магацини за складирање на овошје во Австралија. Американските власти спровеле рација во неговата куќа во Синалоа, и се шокирале кога откриле илјадници лажни краставици и банани. Картелот сѐ уште работи, иако Ел Чапо е во затвор. Доколку дрогата успеала да…

Елена Ристеска го запали Миконос- очите ќе ви отпаднат кога ќе ја видите пејачката во секси црвено бикини (ФОТО)

Една од најзгодните македонски пејачки Елена Ристеска овие денови е на летен одмор во нашето соседство. Речиси дојде ред и за пејачката да го искористи својот одмор по многуте работни ангажмани, па замина на грчкиот остров Миконос.   #mymykonos @principote_mykonos A post shared by E L E N A ♥️? (@elenaristeskaofficial) on Aug 9, 2018 at 12:16pm PDT @principote_mykonos A post shared by E L E N A ♥️? (@elenaristeskaofficial) on Aug 9, 2018 at 9:29am PDT

Мадона за 60. роденден собира средства за децата од Малави

Мадона својот 60. роденден ќе го одбележи со акција за собирање на средства за децата од Малави, која започна денеска и ќе трае до 31-ви август, а ќе биде спроведена во соработка со Фејсбук. Заинтересираните ќе можат донациите да ги уплатат директно преку нејзината официјална страница на оваа социјална мрежа, а собраните средства ќе бидат наменети за фондацијата „Рајзинг Малави“. – Посветена сум да им обезбедам дом на овие загрозени деца. За мојот роденден не можам да замислам подобар подарок, истакна Мадона која на 16-ти август ќе наполни 60 години.…

Почина младиот македонски рокер Влатко Илиевски

Популарниот македонски пејач Влатко Илиевски утрово бил пронајден мртов во автомобил во Скопје, дознава Press24. Според информациите Илиевски бил најден во мотроно возило марка Тојота на Булеварот Трета Македонска бригада. Од полицијата ја потврдија оваа информација. Велат дека на местото е извршен увид од страна на Јавен обвинител и телото е предадено на обдукција. Нема информации кои се причините за смртта. Влатко Илиевски беше еден од најпознатите рокери во Македонија. Роден е на втори јули 1985 година во Скопје, завршил Академија за драмски уметности. Беше член на групата Морал а во…

ПЕЈАЧОТ НА „Ју-ту„ БОНО ПРЕДУПРЕДУВА: ОН, ЕУ И НАТО СЕ ПОД ЗАКАНА

Ирската рок-ѕвезда Боно предупреди дека ОН и другите меѓународни институции, вклучувајќи ги и ЕУ и НАТО, се изложени на ризик, па ги повика државите да работат заедно, за да гарантираат дека овие организации ќе продолжуваат да постојат. Фронтменот на групата „Ју-ту“, кој е роден во Даблин, синоќа одржа говор пред неколку стотици дипломати и претставници на Светската организација на настан, посветен на кандидатурата на Ирска за место во Советот за безбедност во 2021-22 година. Иако Боно не именуваше ниту една земја одговорна за заканата за светските институции во овие „проблематични…

Уапсен Раде Шербеџија

Познатиот актер Раде Шербеџија е уапсен минатата недела во Калифорнија поради возење во пијана состојба. Како што пренесува порталот „ТМЗ“, Шербеџија е приведен откако полицајците воочиле дека неговото возило не се движи како што треба. Како што наведува овој портал, малку фалело Шербеџија со својот автомобил да оштети паркирани возила. Кога го застанале полицајците во автомобилот пронашле отворено шише виски, а како што се наведува тој бил видно пијан. При алкотестирањето било утврдено дека познатиот актер во крвта имал поголема количина на алкохол од дозволената, по што бил однесен на…

Шпански репрезентативец си најде девојка од Македонија

Соиграчот на Кире Лазаров од екипата на Нант, Едуардо Гурбиндо е на пат да стане македонски зет, а паузата за време на летото ја користи максимално. На својот инстаграм профил објави фотографии со неговата девојка Елена, а дека се во голема љубов веќе е одлично познато меѓу оние кои се вљубеници во ракометот. Секако интересно е да се види како го поминуваат летото, а самиот Гурбиндо објави фотографии од кои се гледа дека ги освојуваат плажите одморајќи се од напорната сезона и подготвувајќи се за новата. Неговиот Нант во август…

Кривична пријава за Александар Маленко за лажно претставување- еве ги деталите

Генералниот секретар на Пливачката федерација на Македонија, Марјан Соколовски, во интервју за весникот „Вечер“ вели дека Александар Маленко ќе биде гонет со кривична пријава заради лажно претставување како претседател на Пливачката федерација на Македонија, а дополнително ќе добие и прекршочна пријава за своите постапки. Соколовски, кој на крајот од минатиот век беше еден од тренерите кои работеа со Александар Маленко кога тој беше најдобриот пливач во Македонија, во интервјуто ги објаснува постапките на својот пулен, што предизвикало дуализам и фантомска појава на две федерации и поделеност на клубовите и пливачите. – Претставувајќи…

„Секс пистолс“ како експлозија на панкот

Бренд-концепти: музички икони (19) Нивниот дебитантски сингл „Anarchy in the U.K.“ со својот текст многу остро ги критикуваше тогашната состојба во општеството и начинот на кој тогашните млади живееја во Велика Британија Панк-музиката отсекогаш трагала по радикално нови насоки, на кои основен темел им е протестот. Панкот секогаш бил гласен, суров и без почит. Бил привлечен за незадоволната бунтовна генерација и обележен во неговото непочитување на дотогашните музички традиција и на сето она што било во мода. Овој музички правец не се појавил тукутака. Гараж-рокот од шеесеттите години од 20…