ТРОПСКА ЛИМОНАДА: СОВРШЕНО ОСВЕЖУВАЊЕ ЗА ЖЕШКИТЕ ЛЕТНИ ДЕНОВИ

Тропската лимонада, не е обична лимонада. Таа е богата со вкусови и претставува вистинско летно освежување, кое ќе ги разбуди сите ваши сетила. Состојки: 3 дл свеж исцеден лимонов сок 1/2 манго 1/2 ананас лажица мелен ѓумбир 10 малини 10 листови нане вода Подготовка: Исцедете лимон во бокалот. Мангото и ананасот исечкајте ги на ситни коцки. Во блендер ставете ги коцките овошје и истурете половина од лимоновиот сок. Додадете го ѓумбирот и нането и мешајте додека не добиете густина. Потоа, додадете уште лимонов сок и вода. Разладете ја лимонадата. Во…

Колаче кое крие изненадување

Колаче кое крие изненадување. Никогаш доста од вкусни колачиња од кои мириса целата куќа и сите се радуваат кога ќе ги послужите. Потребни состојки: 200g маргарин 1 шолја шеќер (шолја од 250 ml) 3 јајца + белка 2 шолји брашно 250ml кисела павлака 5 лажици млеко 2 лажици какао 1 кесичка прашок за печиво За топчињата: 200g крем сирење 4 лажици шеќер 1 жолчка 1 кесичка ванилин шеќер 7-8 лажици кокосово брашно За крем: 350ml млеко 150g шеќер 3 лажици бело брашно 1 кесичка ванилин шеќер 100g маргарин Подготовка: Прво…

Храна која го подобрува фокусот

Секој спортист ќе ви каже дека менталната сила е исто толку важна колку и физичката и исхраната. За среќа, режимот на исхрана може да се се испланира за да го одржува умот бистар, да го подобри фокусот, како и да гради мускули. Еве според разни истражувања каква храна треба да внесувате во себе за што подобро ментално здравје 1) Лосос Добро е познато дека масната риба како лососот е богата со омега-3 масни киселини кои се добри за мозокот. Покрај придобивките во врска со когницијата, оваа риба е и фантастичен…

Како да направите пита од јаболка

СОСТОЈКИ: За бисквит 3 жолчки 6 лажици шеќер 6 лажици брашно кора од лимон 3 белки За карамел 1 дл масло 80 гр шеќер сок од половина лимон 50 гр мелени ореви 4-5 киселкасти јаболка шлаг по желба ПОДГОТОВКА: Маслото и шеќерот карамелизирајте ги до светлосмеѓа боја. На намастен калап од 24 см наредете излупени и исечкани јаболка на парчиња. Печете во загреана рерна на 220 степени 15-20 минути. Во меѓувреме подгответе го бисквитот. Жолчките изматете ги со шеќер и додајте брашно и снег од белки и сите останатите состојки.…

Депресивни сте? Направете суперкафе, состојките ги имате дома

Рецептите за суперкафе се вистински хит на интернет, годинава уште повеќе од лани. Доколку напишете supercoffee на Пинтерест, ќе пронајдете рецепти кои предложуваат да додадете некоја супернамирница во вашиот омилен топол напиток. За што поточно станува збор? Имено, доколку им веруваме на трендсетерите, повеќе не е доволно да пиете обично кафе, туку треба да го зачините со некоја намирница од вашата кујна. Во превод, збогатете го вкусот на кафето со кокосов шеќер, куркума или некој протеински прашок. Од сите понудени додатоци, веројатно најдобрата опција е да посегнете по куркумата која…

Додајте две лажици во утринското кафе: Ги топи килограмите во текот на цел ден

Ако и вие штом ги отворите очите пиете кафе, морате да го знаете ова. Станува збор за крем за кафе, кој освен што е вкусен, одлично делува и на вашиот метаболизам. Потребни состојки: 1 лажичка цимет во прав 3/4 шоља кокосово масло половина шоља мед Подготовка и начин на користење: Во соодветен сад измешајте ги сите состојки да добиете фина смеса. Оваа смеса држете ја во стаклен сад, тегла, на пример. Секое утро од оваа смеса во кафето, додека е врело, додајте 1 – 2 лажички. Потоа бргу измешајте и…

6 есенски намирници за топ имунитет

Есента е убаво годишно време, но честите промени во температурата и влажноста поттикнуваат ширење на вирусите и бактериите, а единствениот одговор на тоа е да го зајакнеме имунолошкиот систем. За среќа, природата се има погрижено на располагање да ни стави разновидни вкусни намирници кои го зајакнуваат имунитетот – на нас е да се потрудиме да ги набавиме, подготвиме и да ги изедеме. Јаболки Јаболките се една од најголемите радости на есента и сега е вистинско време да уживате во нив на разни начини – свежи, во пита или печени. Се…

Печена тиква со јатки и урми

Еве една идеја за здрав зимски десерт, празник за непце, особено за љубители на тиква. 1. Тиквата убаво ја миеме и убаво ја чистиме. 2. Ја сечеме на парчиња. 3. Во тавче за печење ги редиме и тавчето го полниме до половина со вода (кај мене околу 700 мл.) 4. Во загреана рерна на 200 степени ја ставаме тиквата да се пече околу 1 час, додека сосема да се испече, ќе забележите дека рабовите ѝ испукале, тогаш е печена. 5. За тоа време го спремаме полнењето – урмите и јатките…

Еликсир за чистење маснотии од телото со две состојки

Барате напивка со која ќе го исчистите организмот од маснотии? Тогаш, ќе бидете одушевени од овој еликсир што совршено го прочистува организмот.   Напивката се состои од само две состојки што сигурно ги имате во кујната, а најдобро е да го пиете пред обилни оброци и за време на диета. Состојки: 400 грама целер 1 килограм лимони Рецепт: Нарендајте го целерот, а потоа ставете го во големо тенџере со 2 литри вода. Нарендајте ја кората од лимоните откако внимателно сте ги измиле. Варете 20 минути, а потоа оставете да се…

Како да подготвите евтини јадења за цела недела во еден ден?

Брзото живеење не смее да ви биде изговор за лоша исхрана. Ако паметно ги испланирате оброците, не само што ќе заштедите пари, туку и ќе заштедите време и нерви, а вашата исхрана ќе биде поздрава. Особено ако вежбате и се наоѓате во ситуација да трошите повеќе пари од планираното за да јадете правилно, овие планови за готвење за целата недела се совршени за вас. Слободно изменете некое од предложените јадења, по ваш вкус, бидејќи најважно е да имате добро испланирано мени со контролирани трошоци. Мени за мажи      Мени…