Скопје преплавено од кокаин

Главниот град на државата е преплавен од кокаин, поради што неговата цена на уличниот пазар никогаш не била поевтина, велат за НетПрес полициски извори запознаени со овој дел од криминалното милје во Скопје. Како што наведуваат изворите, истовремени со многу големото количество кокаин низ Скопје, се раширува и мрежата на дилери „на ситно“. А консументите на дрогата, поради никогаш пониската цена на овој наркотик диктирана од количините во оптек и која според соговорниците чини во моментов 50 евра за грам, веќе доаѓаат од сите слоеви на општеството, иако во минатата…

Повеќе...

ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ ЗАПУСТЕН ОД НЕГРИЖА -Скопје се градеше, а сега се гади

Немоќта да се издигне со дела над она што го изгради ВМРО-ДПМНЕ Шилегов ја канализира изживувајќи се врз граѓаните Први мај е пред прагот, а централната фонтана на плоштадот „Македонија“ сѐ уште е прекриена со церада. Минатата година, пак, фонтаната-прскалка беше пуштена во употреба неколку дена во октомври. Ако ја следиме практиката, оваа несолена шега веројатно ќе се повтори и годинава. Вода ќе протече низ фонтаните во октомври наместо во април кога плоштадот е преполн со деца. Минатото лето скопјани ќе го паметат по тоа што градскиот татко Петре Шилегов…

Повеќе...

Отворено лизгалиште „ЕУ за тебе“

Лизгалиште „ЕУ за тебе“ денеска беше отворено на градскиот плоштад „Македонија“ во рамки на новогодишната населба „Винтерленд“. На отворањето присуствуваа скопскиот градоначалник Петре Шилегов и евроамбасадорот Самуел Жбогар. Првпат оваа година Делегацијата на Европската унија учествува во новогодишната програма на Град Скопје. Шилегов истакна дека лизгалиштето и „Винтерленд“ масовно се посетени од скопјани. Најави дека соработката меѓу Град Скопје и Делегацијата на ЕУ ќе продолжи во иднина за доброто на граѓаните. Евроамбасадор Жбогар соопшти дека во ЕУ одлучиле оваа година да му се придружат на Град Скопје се со цел, како…

Повеќе...

Марш на сексуалните работници овој понеделник во Скопје

Марш на црвениот чадор (фото: Република) Во понеделник, на Меѓународниот ден за СТОП на насилството врз сексуалните работници, во Скопје по 11. пат ќе се одржи Маршот на црвениот чадор. Протесниот марш на сексуалните работници ќе започне од 12 часот од Спомен куќата на Мајка Тереза. Тој е во организација на  СТАР – првиот колектив на сексуални работници Со пораката: „ДЕКРИМИНАЛИЗАЦИЈА СЕГА!“ ги охрабруваме институциите и стручната јавност да го отворат прашањето за регулација на сексуалната работа. Ние и сексуалните работници сметаме дека декриминализацијата на сексуалната работа претставува најдобра политика за унапредување на…

Повеќе...

Оваа Нова година Скопје украсено најскапо досега – 260 илјади евра за украсување?!

Оваа фирма редовно го добива тендерот за украсување на главниот град, но во претходните години украсувањето беше видно поевтино. Според договорите за јавни набавки, минатата година за оваа намена биле платени 195 илјади евра, исто колку и во 2016 година додека градоначалник беше Коце Трајановски. Во 2015 година украсувањето чинело најмалку, околу 170 илјади евра. Според договорот, за овие 260.000 евра што ќе се одвојат од буџетот, Скопје ќе добие новогодишна елка што ќе биде поставена на плоштадот Македонија и на неколку други локации, а предвиден е и огномет за…

Повеќе...

ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ: Протест за чист воздух

Според граѓаните кои се организираа преку социјалните мрежи, има премногу неправилности и недостатоци кои треба итно да се коригираат, како проблемот со автомобилите, работата на депонијата „Дрисла“, грејните средства на БЕГ, зеленилото во Скопје и гасификација на градот. Граѓаните бараат мерки кои треба итно да се спроведат. Тоа е привремена забрана за работа и процентуални казни согласно со профитот на големите индуструски објекти додека не воспостават еколошки стандарди, по примерот на „Југохром“, итно и безбедно отстранување на опасниот отпад – линданот во близина на „Охис“. За спречување на градежната експанзија…

Повеќе...

Родителите во паника: Повторно се појави шуга во основно училиште во општина Карпош

Во основното училиште „Владо Тасевски“ во скопската населба Козле, општина Карпош, повторно се појави шуга. Родителите вознемирени откако втор пат годинава, поради негрижа на училиштето, се јавува опасност од оваа зараза, ја контактираа редакцијата на КУРИР. -Утрово на децата им било соопштено дека треба да го напуштат училиштето и да си одат дома. Причината која им била наведена е дека во училиштето ќе се врши дезинфекција. Децата не прашале која е причината, туку си заминале, но кога им соопштиле на родителите, дел од нви стапиле во контакт со училиштето и…

Повеќе...

Аеродромци до Златко Марин: „да си даде оствака, бидејќи не го исполни ветувањето“

СКОПЈЕ, 08.10.2018 – Парцелата пред „Мајчин дом“ во Аеродром со површина од 3.538 метри квадратни денес е оградена со цел започнување на изградба на деветкатница. Токму стопирањето на овој објект и поништување на планот со кој е предвиден беше главен адут во предизборната кампања на сегашниот градоначалник на општина Аеродром, Златко Марин. Граѓанската иницијатива „Златко Марин веднаш да се повлече од функцијата, затоа што не успеа да го исполни ветувањето кое го даде до аеродромци!“, порачаа граѓаните од иницијативата „Сакаме Аеродром да дише“. Денес градежни работници со лимени тараби ја…

Повеќе...

ШИЛЕГОВ ЗА МАСАКРОТ НА ВОДНО: Наследивме несакана бременост во критичен период за абортус

Претставниците на власта и невладиниот сектор денеска повторно дебатираа за изградбата на гасоводот на Водно. Според експертите, проектот долгорочно ќе има позитивно влијание и ќе придонесе за обезбедување сигурно и квалитетно снабдување на потрошувачите со енергија, преку зголемено користење на природниот гас. Невладините организации, пак, бараат да се почитува заштитеното подрачје и да не се нарушува природната рамнотежа затоа што тоа може да влијае на градот Скопје. На втората дебата, во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање, присуствуваа ресорниот заменик-министер Јани Макрадули, скопскиот градоначалник Петре Шилегов, директорот на Македонски енергетски ресурси (МЕР)…

Повеќе...

(Видео)УНИШТЕНА ФОНТАНАТА НА ПЛОШТАДОТ „МАКЕДОНИЈА“: Водената атракција која ги ладеше скопјани, уништена!

Фонтаната која го разубавуваше плоштадот „Македонија“ во Скопје и мамеше воздишки на туристите поради негрижата на градските власти е уништена, а заштитните столпчиња се искршени и украдени. Пред почетокот на летната сезона во центарот на Скопје беа пуштени фонтаните на споменикот „Воин на коњ“ и оние на плоштадот Филип Втори, но прскалките на површинската фонтана не проработеа. Причината поради која фонтаната е во оваа состојба е бидејќи Град Скопје нема избрано фирма која ќе ја одржува иако градските власти уверуваа дека фонтаната ќе биде пуштена во функција. Површинската фонтана се изгради…

Повеќе...