За потеклото на името – СЛОВЕН.

За потеклото на името – СЛОВЕН. Орбини “Скоро сите беа квалификувани воини, тие беа високи, имаа многу убави лица. Косата им беше средна руса, очите им беа убави и силни. Оние кои умираа од старост се сметаа за будали и лебари. СЛАВЕ беше тој што беше убиен во војната”. Орбини има фусноти за повеќе антички историчари: Јеремејски Руски (италијански: Геремија Русо) во своите „Руски анали“ (италијански. Анали ди Русија; 1227) укажува дека Словен или Словен не значи ништо повеќе од „славно“. По ваквите чести триумфи над непријателите, за што сведочат…

Повеќе...

БИЛ НИКОЛОВ : Не потклекнувајте,објавувајте ги вистинското знаме на Македонија и картата со сите 3 дела

Претседателот на Македонското Меѓународно Движење за човекови права на македонците од Канада(ММДЧП),Бил Николов,на својот Твитер налог ги охрабрува македонците  да не потлекнуваат под расистичките притисоци и да ги откријат насилниците кои им се закануваат,онака како што тој тоа во контиуитет го прави и покрај сите закани кои со години ги добива заради користење на вистинските македонски симболи и поради неговата жестока борба за правата на македонците. Ако некој се жали на фотографија на која што стоите пред мапата на целата поделена Македонија и пред вистинското знаме на Македонија, објавете ја…

Повеќе...

Костадин му врати на Апасиев: Димко, продужи да ставаш постери од мене у детска, не си моја лига за дебата

Вчера внимание на социјалните мрежи предизвика дуелот меѓу Димитар Апасиев и Костадин Костадинов. Најпрво Костадин го изнесе на виделина фактот дека Апасиев бил на платен список на СЈО, па потоа Апасиев му одговори во свој пост и го повика на ТВ дуел Костадинов, за подоцна вечерта Костадин да му одговори: Најголемиот успех на Дпмневскиот левичар Димко лажен докторат Апасиев е тоа што дошол до момент да ме предизвика на тв дуел. Упатува еден куп навреди и клевети до мене без воопшто да биде предизвикан. Веројатно имал кошмар човекот. Јас искрено…

Повеќе...

Не… Не сме такви ние #Македонците.

Фејсбук статус Кој вредносни системи треба да биде еден реформатор кој ќе ги сработи најдобрите политики кон неговото височество – граѓанинот!? Која #визија треба да имаме како #држава?… нема никој… рационално,… да се обрати пред се човечки….. да зборува кон сопствениот народ, сите во некоја згрчена со исплашена и збунета #енергија, без самочувствие никакво… на големите наши “претставници” кој не претставуваат надвор од #Македонија и внатре. Луѓето не може да им се изначудат на нивните бедни #додворувања кон се што значи #понизност кон “пријателите кој ве носат на власт”… #Бедно,…

Повеќе...

ЗЕКОЛИ ЗА РАШКОВСКИ : Што е погадно: Што Заев толерира расист, Пендаровски е пасивен за говор на омраза или што ЕУ молчи?

Поранешниот дипломат и политички аналитичар Арсим Зеколи го коментира случајот Рашковски. Зеколи се прашува што е посрамно во оваа афера – што Заев толерира расист, што Пендаровски не го осуди говорот на омраза или пак што амбасадорите на ЕУ молчат. Што е посрамно и погадно: Одбивањето на Заев да го отпушти својот најблизок соработник расист, игнорирањето на претседателот Пендаровски кој не сака да го осуди говорот на омраза кон Италијанците и Ромите или молкот на амбасадорите на ЕУ кои ќе ја продолжат соработката со вакви луѓе што мразат и фашисти,…

Повеќе...

Сопругата на Јанакиески: Политиката нема да се исчисти ако се изживуваш со Миле

Сопругата на поранешниот министер Миле Јанакиевски, Сања, се огласи на фејсбук, по како што вели, неправдата која се нанесува. Со долг емотивен статус тој се обрати на јавноста, зборувајќи за заедничкиот живот, за децата, за политиката, за она кое Миле Јанакиески го преживува: Долго време сакам да напишам нешто но знам дека секој ќе го оцени тоа на свој начин од свој агол, веќе се плашам од се дури и од тоа да кажам нешто гласно во што верувам. Некои ке ме осудат, некои ке ме охрабрат и ќе сочуствуваат,…

Повеќе...

ПО СКАНДАЛОТ СО ХИМНАТА Тамара: Ги откажувам концертите во Прилеп и Охрид, ова е пекол за мене и семејството

Пејачката Тамара Тодевска ги откажа концертите во Прилеп и Охрид кои требаше да се одржат наскоро. Причината за тоа се реакциите во јавноста по скандалот од пред неколку дена кога при прославата во американската амбасада во Скопје таа ја отпеа македонската химна без стиховите во кои се Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански. Во објава на Фејсбук Тамара вели дека ненамерната грешка се претворила во пекол за неа и нејзиното семејство. Вели дека не е дел од политички игри. Почитувани, очигледната ненамерна грешка при пеењето на химната…

Повеќе...

ОГНЕН ЈАНЕВСКИ Некој нека го исклучи светлото во државава – се’ е тргнато по ѓаволите

И Огнен Јаневски, гласниот поддржувачна политиката на СДСМ побара да се изгас светлото во државата. Новинарот, кој неодамна даде оставка од функцијата главен уредник на Телевизија реагираше на случувањата во државата. Тој во својот фејсбук статус напиша: Леле, аман некој нека го исклучи светлото во државава! Правдата од достижна, стигна до скоро непостоечка! Грешни Химни, грешни знамиња на држави, никаков протокол, срамови на сите страни. Мислат дека со извинувања до небо можат да се избават од гревовите! Но, тоа е се’ последица на многугодишната неказнивост! Небото не е ни граница…

Повеќе...

ТОНИ МИХАЈЛОВСКИ: Ние сме „светол” пример како од држава се прави црна дупка со дупло дно

Ние сме „светол” пример како со шарена куртонијада и СДС, од државата можеш да направиш црна дупка со дупло дно. Целта е се поблизу. Да се ограби, продаде и понижи државата за стане нефункционална. Да се потпишат сите смртоносни договори што ќе ја заверат нејзината смрт, пишува членот на Извршниот комитет на ВМРО – ДПМНЕ, Тони Михајловси на својот Фејсбук профил. Тогаш, по кој знае кој пат, некој добар сосед со „договор” ќе ја превземе “грижата” за територијата, а народот ќе го врати на левел раја и ќе го нарекува…

Повеќе...

Адвокатот Митровски: Нека ве тужи Рашковски за клевети и навреди, праксата на ЕСЧП ве штити

Адвокатот Јанаки Митровски, по заканите за тужби од страна на Драги Рашковски, порачува: -Нека ве тужи Рашковски за клевети и навреди до миле воље и назад. Праксата на ЕСЧП ве штити. Постојат десетици пресуди од Стразбур кои потенцираат дека не само што носителите на јавни функции мораат да бидат подложни на критичка опсервација, туку и дека нивниот праг на толеранција мора да биде многу повисок. (Макрадули против Македонија на пример најтазе). Ушите ќе ви јаде ич да не му се плашите, пишува тој. Извор: Социјални Мрежи

Повеќе...