МАКЕДОНЦИТЕ ФИЛИП ДОДЕВСКИ -ШАМПИОН, ДЕЈАН ГЕОРИЕВСКИ – ВИЦЕШАМПИОН НА ЕВРОПСКОТО КЛУПСКО ПРВЕНСТВО ВО ТАЕКВОНДО ВО СОЛУН

Филип Додевски (-87 кг) освои златен медал, а Дејан Георгиевски (+87 кг) сребрен на Европското клупско првенство за сениори во Солун – Грцијан кое не претставува ТКД Бутел од Скопје. Додевски во финалето славеше против Драшко Јованов од Србија, а во полуфиналето го победи носителот на бронзениот медал од Светско првенство Трабелси од Тунис, кој се бори за австриски клуб. Додевски ги победи: Дијамантидис од Грција, Бабаевски – Русија, Антониос – Грција, Трабелси – Австраија и Драшко Јованов Србија. Дејан Георгиевски категорија (+87 кг) со две победи во пресметката на…

Лига на шампиони: ПСЖ без Нејмар и Кавани на мегдан со Манчестер Ј.

ПСЖ ќе мора без двајца од тројцата главни играчи во вечерашниот дуел со Манчестер јунајтед, прв осминафинален во фудбалската Лига на шампиони. По Нејмар, како опција отпадна и Единсон Кавани што, секако, е непријатна вест за менаџерот Томас Тухел. Уругваецот би можел би можел да биде на располагање на германскиот менаџер за реваншот со „црвените ѓаволи“ на „Паркот на принцевите“ додека Бразилецот ќе биде гледач и во тој натпревар и прогнозите се дека би можел да биде подготвен за четврт-финале, се разбира, доколку „светците“ успеат преку англиската претставник од „Олд…

Стоилов победи во анкетата на ЕХФ, вардаровиот пикер е најдобар капитен во ЛШ

Играчот на Вардар, Стојанче Стоилов учествуваше во анкетата на ЕХФ, за најдобар пикер во Лигата на Шампионите. Вардаровиот пикер за противник го имаше Виктор Томас од екипата на Барселона. Стоилов доби повеќе гласови во анкетата од играчот на Барселона и е прогласен за најдобар капитен во Европа.

Одбојкарот Васе Михаилов избран за спортист на годината 2018-та

Одбојкарот Васе Михаилов од ОК „Џио Струмица“ и член на македонската репрезентација е избран за Спортист на годината 2018-та за општина Струмица, на манифестацијата која се одржа во саботата во ресторанот „Студио ИН“ во Струмица. Васе Михаилов е капитен и долгогодишен одбојкар во ОК „Џио Струмица“. Актуелен шампион и освојувач на Купот наМакедонија со ОК „Џио Струмица“. Член на сениорската репрезентација на Македонија. Учесник со сениорската репрезентација на завршни-финални натпревари во Европската Лига (златна и сребрена), како и иден учесник на Европското Првенство во одбојка во 2019 година.

ИСТОРИЈА ВО МЕЛБУРН: Ѓоковиќ го уништи Надал за рекордна титула на АО!

Новак Ѓоковиќ е нов рекордер на Австралија Опен, откако во убедливо издание го совлада Рафаел Надал со 3-0 (6-3, 6-2, 6-3) и ја освои својата седма титула во Мелбурн, со што му побегна на Федерер и Емерсон, кои имаат по шест трофеи. Воедно, денешниот освоен Грен Слем е 15-ти во кариерата на Србинот и сега се наоѓа на само два од Рафаел Надал и пет од рекордните 20 на Роџер Федерер.View image on Twitter #AusOpen✔@AustralianOpen Magnificent [email protected] is the #AusOpen 2019 men’s singles champion def. Rafael Nadal 6-3 6-2 6-3.#AOChampion…

Фантастична вест: Македонските хокеари освоија злато во Германија

Македонската хокеарска репрезентација феноменалната низа на резултати ја заокружи со завршна победа во големото финале на „Девелопмент купот“, остварувајќи голем триумф над селекцијата на Португалија која едноставно се покажа како недораснат противник за нашата селекција. „Црвено-жолтите“ стигнаа до биланс од пет победи на пет одиграни натпревари на турнирот кој се одржа во германскиот град Фусен, докажувајќи дека немаат достоен ривал во оваа конкуренција на репрезентации кои немаат изградено затворени хокеи арени. Како и во вчерашното полуфинале со Андора, Македонија тргна фуриозно уште на самиот старт, а прашањето околу победникот беше…

Македонија со победа над Чиле завршува на 15- то место

Во еден изедначен натпревар македонската репрезентација славеше тешка победа над Чиле со 32:30 и го освои 15. место на Мундијалот во Германија и Данска. Македонија заслужено стигна до триумфот и со победа се завршува овој шампионат. Во оваа серија капитенот Лазаров постигна три голови, а голманот Митревски имаше три интревенции. До крајот серијата голови ја продолжи Манасков со четири од последните пет голови.Најефикасен кај нас беше Кирил Лазаров со 9 голови, Манасоков постигна 8, а Никола Митревски имаше 10 одбрани, а вториот голман Дасколовски одбрани два пенала. Кај Чиле најефикасен беше…

СП 2019: Чиле следен противник на Македонија

Нашите најдобри ракометари повторно  немаа свој ден на СП во Германија и Данска. Поразени се од Русија со 30-28 и ќе разигруваат за 15. Место со селекцијата на Чиле.             Дуелот со Русија беше уште едно слабо издание против европските селекции иако добро започнавме со водство од 4-2.             Лошата концентрација услови многу грешки во македонскиот тим па Русите лесно користејќи го празниот гол поентираа и со серија од 6-0 остварија водство од 8-4.Се што успеавме  во продолжението е да израмниме неколку пати но не и да го запреме противникот кој…

Совладан и Бахреин, Македонија максимална на Мундијалот. Браво момци!

Македонија – Бахреин 28:23 (12:8) Македонија ја запиша и втората победа на Светското првенство во Германија и Данска и ја порази селекцијата на Бахреин со 28-23 (12-8), со што веројатно се наоѓа на еден или два бода до пласман во главната групна фаза. Нашиот национален тим започна во голем стил. Бахренците грешеа, Кузмановски и Георгиевски реалиизираа за 6:2 и тајм-аут на Кристјанесен. Следеше огромно опуштање, цели 11 минути не постигнавме гол и голманот Хусаин и Али Мерза го донесоа пресвртот. Бахреин поведе со 7:8 и нашиот тим започна од почеток…

Македонија ги збриша Јапонците и победнички го започна Мундијалот

Македонската ракометна репрезентација извојува почетна победа на Светското првенство во Германија и Данска, откако попладнево во Минхен ја совлада Јапонија со 29-38 (13-18) во првиот дуел од групата Б. По првиот примен гол, се разигра нашата врска Лазаров-Манасков и поведовме со 1-2. Следеа две одбрани на Борко Ристовски и гол на Стоилов од линијата за 1-3. Сепак, првите наши технички грешки, Јапонците ги казнија и Нарита и Агари ја го свртија резултатот за 4-3 во седмата минута.  Нашиот голман редеше интервенции, па со нова серија од 4-0, нашето водство порасна до 4-7 во 12. минута. Оваа…