Струмичани го “заземаа” Собранието на Македонија

Струмица со пет пратеници во новиот Парламентарен состав Според неофицијални конечни резултати на ДИК од Парламетарните избори кои се одржаа вчера, Коалицијта „Можеме“, предводена од СДСМ во Четвртата изборна единица освои 10 мандати, исто толку и ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова на Македонија“ или 77.195 гласови (46,70%) за СДСМ и 74.478 гласови (45,11%) за ВМРО-ДПМНЕ. Во новото Собрание, од Струмица и струмичкиот регион како пратеници влегуваат пет кандидати: Зоран Заев и Костадин Костадинов од СДСМ и Дејанчо Ефтимов, Ели Панова и Јадранка Поцкова од ВМРО-ДПМНЕ.  

Повеќе...

Сообраќајка на патот Струмица – Валандово, комбе со мигранти излета од патот

Синоќа околу 21:30 часот на патот Струмица – Валандово, кај Тркања, патничко товарно возило од засега непознати причини излетало од патот и се превртело. Според очевидци во комбето имало мигранти. Интервенирала Противпожарната единица на Струмица со шестмина пожарникари, кои со специјални хидраулични алатки е пристапено кон извлекување на повредените. Според информациите од ТППЕ Струмица, седум лица се префрлени во Струмичката болница. Полицијата врши увид на самото место. ФОТО: ТППЕ Струмица Струмица Нет

Повеќе...

Панова: Да не ја дадеме државата во рацете на некадарни луѓе

Ајде сите заедно да ја започнеме обновата на Македонија. Да се обединиме околу Програмата на ВМРО-ДПМНЕ затоа што за нас дадениот збор е: гаранција за реализација. Сето она што сме го ветиле упорно и вредно ќе го реализираме. Зад нашиот ветен збор стои тим на професионалци, учени луѓе со големо искуство и пред се патриоти предводени од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, господин Христијан Мицкоски – идниот премиер на Република Македонија“ – кажа во синоќешното обраќање пред струмичани, кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Обнова на Македонија“, предводена од…

Повеќе...

Панова: 15 години локална власт на СДСМ во Струмица, но и еден мандат на Владата на Заев, не беа доволни да ја реконструираат улицата „Цветан Димов“

„15 години локална власт на СДСМ во Струмица, но и еден мандат на Владата на Заев, не беа доволни да ја реконструираат улицата „Цветан Димов“. Проблемот на граѓаните го користат само како предизборно ветување, а резултатите ги нема никаде“ – кажа Ели Панова, кандидат за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Обнова на Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Интегрален текст од прес конференцијата: Почитувани сограѓани, од денеска започнуваме да ви даваме одговори, оти, на 15-ти јули вие треба да го заокужите бројот 14. Денеска се наоѓаме на улицата Цветан Димов, каде…

Повеќе...

ДОНЕВ:Добиваме сила, енергија од нашите сограѓани храбро да ја поведеме обновата на Струмица и обновата на Македонија

Денеска на штанд за пред Глобал и пред Тинекс маркет во Струмица се сретнавме со нашите сограѓани. Нашиот народ знае кој умее да се грижи за татковината. И затоа наидовме на добар прием од многумина кои веруват во идеата за слободата и правдата. Сите посетители потврдија дека на 15 јули Македонија е пред важен испит и дека само ВМРО- ДПМНЕ со својата агилност и професионален кадар може да справи со кризата во која се наде државата. Добиваме сила, енергија од нашите сограѓани хравро да ја поведеме обновата на Струмица и…

Повеќе...

Ефтимов: Завршува едно владеење без усул на СДСМ

Дејанчо Ефтимов, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, денеска на прес конференција во струмичкото ВМРО-ДПМНЕ, кажа дека завршува едно владеење без усул на СДСМ, што остави трајни последици врз нашата нација и држава. Интегрален текст од прес конференцијата: Почитувани сограѓани! На 15 јули се закажани најважните избори во историјата на нашата татковина Македонија. Завршува едно владеење без усул на СДСМ, што остави трајни последици врз нашата нација и држава. Почитувани, Македонија нема да заборави кој направи во оваа наша земја хибриден режим, во кој убијци шетат на слобода, а патриоти…

Повеќе...

Да се потсетиме со каква радост пристигаше Благодатниот Оган во Струмица изминатите години..

Да се потсетиме како беше пред 2 години пречекувањето на Благодатниот Оган Ерусалимски од наши сограѓани сограѓани во Струмица во Св.15 на денешниот ден.. За благодатниот оган се верува верува дека секоја година на Велика Сабота самиот се пали во Светиот Гроб на Господ Исус Христос во Ерусалим. Носењето на огнот се смета за голем благослов. Оваа година светиот оган се симна во Господовиот Гроб околу пладне, според месното сметање на времето. Исто така… И да не го заборавиме моментот од срцето на Светата Земја, од Светиот град Ерусалим, кога…

Повеќе...

Еден од двајцата пациенти заразени од коронавирус од струмичко е излечен

Еден од двајцата пациенти заразени од коронавирус кои се регистрирани во Струмица денеска е потврден како излечен. Од Министерството за здравство попладнево информираа дека Институтот за јавно здравје денеска регистрираше 24 излекувани пациенти во целата држава, од кои и еден во Струмица. Излечениот пациент од струмичко бил на домашно лекување. Во општината Струмица од почетокот на пандемијата на коронавирус досега не се регистрирани заболени од КОВИД-19, туку и двајцата пациенти кои се водат во Струмица се од околните општини. Другиот пациент од струмичкиот регион кој е заразен од коронавирусот од почетокот на април се лекува во болницата во…

Повеќе...

ИН МЕМОРИАМ: Почина Мојсеј Трајковски, брат на претседателот Борис Трајковски

Денеска по долго боледување почина Мојсеј Трајковски, брат на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски, кој трагично го загуби животот во авионска несреќа. Тој беше вистински народен човек исто и како неговиот брат Борис Трајковски  и го живееше својот живот посветен на својата земја Македонија и голем поборник за единствена Македонија,им беше познат на струмичани како патриот кој ја сакаше својата татковина  и човек кај кого добрината и љубезноста беа во нераскинлива врска. За Мојсеј Трајковски потребно е да се каже дека беше и еден од оснивачите на ВМРО-ДПМНЕ уште во…

Повеќе...

СВР Струмица обезбедува 12 лица кои се во домашна изолација, едно лице ја прекршило забраната

Полицијата обезбедува 173 лица само во Скопје, кои се во домашна изолација. Во изолација се и жители на Тетово, Охрид, Битола, Куманово, Струмица. Ова на прес-конференција го соопшти техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, информирајќи дека поднеле и две кривични пријави за лица од Струмица и Тетово, кои наместо во самоизолација, ги напуштиле своите домови. „СВР Битола обезбедува 13 лица кои се во домашна изолација. Во Тетово 16 лица се обезбедуваат кои исто се во домашна изолација, при што е забележано едно прекршување на мерката за што е запознаено ОЈО Тетово и…

Повеќе...