Продолжуваат протестите на здружението на возачи од Струмица

Извор:СИТЕЛ ТВ После пет децении постоење Здржението на возачи од Струмица добило решение со кое им се забранува  вршење технички преглед на возилата. МВР го издало решението оти немале сообраќаен режим и со објаснување дека постојниот патен правец кој во реалност постои и на кој е позиционирано здружението го немало во генералниот урбанистички план. Управителката на здружението вели дека тие со години инсистирале да се донесе деталниот урбанистички план за што биле подготвени  целосно да ги сносат трошоците,но до сега не наишле на разбирање за надминување на проблемот. Од општината…

БРАВО!!! Учениците во струмичките основни училишта ќе добиваат бесплатен дневен оброк

Учениците од прво до деветто одделение во основните училишта на територијата на општина Струмица, секој ден додека се на настава ќе добиваат бесплатен дневен оброк – храна. Оброкот на основците ќе го плаќа општина Струмица од својот буџет, за кое планирани се да се потрошат 2.022.440 денари во текот на учебната 2019/2020 година. Општина Струмица и во новата учебна година планира да им обезбеди училишни униформи на сите 530 првачиња од деветте основни училиште во општината, за што ќе потроши околу 650.000 денари, а обезбедени се и 600.000 денари од буџетот на општината за набавка…

“Пурпурен остров” од Михаил Булгаков во режија на Наташа ПоплавскаТеатар Антон Панов Струмицапремиера 03 септември 2019

НУЦК АНТОН ПАНОВ во вторник 03.09.2019 со нова претстава премиерно пред струмичани. “Пурпурен остров” од Михаил Булгаков во режија на Наташа Поплавска Театар Антон Панов Струмица премиера 03 септември 2019 “Purple Island”by Mikhail Bulgakov, director Natasha PoplavskaTheater Anton Panov Strumica premiere 03 September 2019 Покана до сите љубители на театарот во Струмица, претстава која треба да биде видена од љубителите на сценската уметност-театар во поголем број.  

Користољубие причина за второто убиство кај браната Турија

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите на браната Турија. Според МВР, подмолното убиство го извршил 54-годишниот М.В. од селото Добрејци, против кого полицијата поднесе кривична пријава. Тој лани го убил 62-годишниот струмичанец А.М. поради користољубие. Откако го застрелал, телото го ставил во метален камионски резервоар за гориво и го потопил во водите на браната Турија. Случајот беше откриен дури годинава. Како што соопшти МВР, на 13 октомври 2018 година во СВР Струмица, од страна на роднина…

ДОНЕВ: На денешен ден 8 – ми Јули во 1990 година, пред 29 години, е основан Општинскиот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ Струмица

Почитувани членови, симпатизери и сограѓани. На денешен ден 8 – ми Јули во 1990 година, пред 29 години, е основан Општинскиот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ Струмица чија територијата ги опфаќаше и сегашните комитети на Босилово, Василево и Ново Село. Секој член, симпатизер и искрен поддржувач на идеите на ВМРО – ДПМНЕ по речиси три децении со гордост ги спомнува предизвиците со кои се соочи нашата Партија и Општинскиот комитет во Струмица и се радува за сите заеднички остварени победи, проекти и успеси. Секој лојален член е подготвен за сите…

Струмичани се жалат на нерационално трошење вода

Со растот на температурите почна да расте и потрошувачката на вода во Струмица. Во последните неколку денови регистрирано зголемување од околу 20  што е значително поголем процент во однос на истиот период лани. Зголемената потрошувачка на вода била посебно изразена во утринските и попладневните часови  како и за време на викендите кога најголемиот дел од граѓаните се во нивните домови.  Од Комуналец велат  имајќи предвид дека се работи за летен период ваквата појава била очекувана, но сепак овој процент  не  е вообичаен за овој период од годината. ,, Потрошувачката на…

Струмичанка со отров во кафето се обидела да го убие сопругот

Ставила хербицид во кафето и му го дала  на сопругот да го испие. 39 годишна жена од струмичкото село Иловица е  осомничена дека се обидела да го отруе нејзиниот  сопруг.  Од основното  јавно обвинителство во Струмица  веќе е поведена истражна постапка против жената бидејќи се сомничи дека се обидела да  изврши кривично дело убиство во обид. Настанот се случил пред околу две недели  во семејниот дом.  За случајот и поведената постапка денеска преку соопштение информираа и од јавното обвинителство од каде наведуваат дека хербицид „Моносан Херби,, било средството кое му…

Одбележана 18-годишнината од загинувањето на младите македонски бранители, Атанас Јанев од Струмица, специјалец во ПЕП, и Кољо Китанов од Сарај

Загинаа во воениот конфликт во 2001 година, млади на 19 и 25-годишна возраст, денеска одбележување за спомен во нивна чест Превземено од Струмица Нет Пред Споменикот на загинатите бранители на булеварот „Маршал Тито“ во Струмица, денеска беше одбележана 18-годишнината од загинувањето на младите македонски бранители, Атанас Јанев од Струмица, специјалец во ПЕП, и Кољо Китанов од Сарај, приправник на АРМ на отслужување на редовниот воен рок, учесници во воениот конфликт во Република Македонија во 2001 година. За двајцата бранители Атанас, кој загина на 25-годишна возраст и Кољо, на 19 години, говореше началникот на СВРСтрумица,…

Детали за убиството на струмичанецот Ристо Илјашев

Портпаролот на СВР Струмица, Хризантема Рендевска денеска на прес конференција информираше за убиството на 57-годишниот струмичанец, Ристо Илјашев, кој беше пронајден во четвртокот кај браната Tурија, струмичко. Интегрален текст од прес конференцијата: Ве информираме дека се завршени потребните анализи за утврдување на идентитетот на пронајденoто тело во метално буре на 20.06.2019 година, во вештачко езеро „Турија“, при што е потврдено дека станува збор за исчезнатото лице Ристо Илјашев. Утврдено е дека смртта настанала по насилен пат. Би сакале да ја информираме јавноста дека по пријавеното исчезнување на лицето Ристо Илјашев од Струмица на…

ВЛАДАТА СО ОДЛУКА: Рудникот во Иловица се затвора. Има правно-формални услови кои не се исполнети?!

Градоначалникот на општина Босилово  објави вест дека Владата во вторник ќе донесе формална одлука за затворање на рудникот во Иловица. „Најнова вест ,за граѓаните на општините Босилово и Ново Село… ЦИТИРАМ:,,Рудник во Струмичко нема да има-правно-формалните услови не се исполнети”- изјави премиерот Зоран Заев-формалална одлука на Влада ќе се донесе во Вторник. “ напиша Зоран Зимбаков на својот Фејсбук профил. Извор: социјални мрежи