Лидерот на „жолтите елеци“ ослободен од притвор

Неформалниот лидер на движењето на „жолтите елеци“, Ерик Друе денеска беше ослободен од притвор до датумот на закажаното судење за обвинението за организирање протест без претходно да ја информира полицијата за настанот, соопштија француските обвинители. Друе беше приведен синоќа во близина на Плас де ла Конкорд во Париз, каде што тој и другите демонстранти планираа да запалат свеќи во чест на загинатите или повредени припадници на движењето. Парискиот обвинител Реми Хаиц изјави дека Друе претходно во средата објавил повик на социјалните мрежи за собир во централнозападниот дел на Париз. – Тој…

По Бегањето од Сирија и Авганистан, Трамп ги Закотви Сите Американски Авионосци, за Прв Пат во Историјата!

Се вжештува битката меѓу Трамп – кој сфаќа дека империјата е готова и сака што побезболно да ја врати војската дома и да се посвети на обнова на економијата – и воено-хушкачкиот Дип Стејт жеден за крв, фрлање бомби врз цивили во една вечна војна бидејќи мир и не разбира. Трамп за прв пат во пишаната историја на САД ги враќа сите авионосци во пристаништата! Победи ли Трамп, Јенки гоу Хоум со мирно и се враќа мирот во светот! Победи ли Дип Стејт, Јенки гоу Хоум со ќотек по пат. За…

АНАЛИЗА НА НЕЈШЕНАЛ ИНТЕРЕСТ: Најжешка точка за Трета светска војна е Јужното Кинеско Море

ДЕНЕШЕН.МК Американското издание „Нејшенал Интерест“ во својот годишен рејтинг на закани кои можат да предизвикаат светски конфликт во годината што следува, на првите две места ги стави Пекинг и Москва. Пјонгјанг не е ниту на трето место како можна главна светска закана во 2019 година. Во својата анализа изданието оценува дека ова се потенцијалните жешки точки каде догодина може да се разгори масовен регионален конфликт што би довел во Трета светска војна. На прво место е Јужно Кинеското Море, каде може да започне конфликт помеѓу САД и Кина инициран не…

Се маскираше во Дедо мраз, но веднаш го препознаа: Еве кого Барак Обама посети пред Божиќ (ФОТО)

Поранешниот претседател на САД Барак Обама облечен како Дедо мраз неодамна посети една болница во Вашингтон каде престојуваат болни дечиња. Со капа на главата и вреќа на грбот ги развесели болните дечиња и им подари подароци. -Сакам на сите да им се заблагодарам. Имав прилика да разговарам со дечињата и нивните семејства. Како татко на две деца можам да замислам дека во овие мигови на децата најважно им е да имаат некој кој ќе ги држи за рака. Според реакциите на пациентите, вработените и останатите присутни е доказ дека популарноста…

Како Хилари Клинтон стана „современиот Исус„

Актерката Дебра Месинг, позната по нејзината улога во серијата “Вил и Грејс”, е”фатена” е како ретвитува еден стар твит во кој се наведува дека Хилари Клинтон, сопруга на поранешниот американски претседател Бил Клинтон, поранешниот американски државен секретар и несудениот  претседател на САД е ” современиот Исус “. Тој “современ Исус”, според зборовите напишани на твитот, ослободени и испратени до распетието од “модерниот ЈУДА” – нејзиниот внатрепартиски ривал Берни Сандерс. Твитот го коментираше  новинарот Глен Гринулд, познат по неговите дописи од свиркачот  Едвард Сноуден преку неговите текстови. “Денес, Дебра Месинг одлучи…

Во Париз приведени 224 лица, затворени 20 метро станици

За време на протестот на Движењето „Жолти елеци“ во Париз денеска се приведени најмалку 224 луѓе, додека 20 метро станици се затворени. Во протестите повредени се околу 80 луѓе, од кои 16 полицајци. Меѓу приведените лица има и припадници на крајната десница и на ултра левицата. Француската министерка за здравство Ањес Бизин изјави дека насилството што се случува во Париз е неприфатливо и оти демонстрантите во „Жолти елеци“ мора да се спротивстават на екстремистичките групи кои ги користат нивните легитимни поплаки. Таа апелираше до демонстрантите да се организираат за да…

Лавров: На Русија не и требаат посредници во спорот со Украина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ја отфрли идејата за меѓунеродно посредување во спорот меѓу Русија и Украина околу руската заплена на три украински брода во неделата во близината на Крим. – Не гледам никаква причина за какви било посредници, изјави Лавров по средбата со неговиот француски колега Жан-Ив ле Дријан во Париз. Изјавата на Лавров претставува реакција на предлогот на германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, Германија, Франција, Русија и Украина заеднички да работат на намалување на тензиите. Според Лавров, украинските западни поддржувачи треба да му…

ПАРИЗ: Претседателот Иванов на свечената вечера приредена од Макрон, а денеска на церемонијата пред Триумфалната капија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата, Маја Иванова, вчеравечер присуствуваше на свечената вечера, што за учесниците на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од крајот на Првата Светска Војна, ја приреди претседателот на Француската Република, Емануел Макрон. Од Кабинетот на претседателот соопштија дека Иванов на покана на францускиот претседател Макрон, денеска ќе присуствува на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од крајот на Првата светска војна, што ќе се одржи пред Триумфалната капија во Париз. На церемонијата е најавено присуство на над 80 шефови на држави, влади…

Забрана за влез во САД за осомничените во случајот Кашоги

Вашингтон планира да им ги поништи визите на 21 осомничено лице во случајот со убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги. Најавени се и натамошни казнени мерки. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да им ги поништи визите или да им забрани влез во САД на одделни официјални претставници на Саудиска Арабија кои се доведуваат во врска со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, рече дека тоа е само прв чекор во казнувањето на Саудиска Арабија поради убиството на Кашоги, колумнист на „Вашингтон пост“.  „Оваа…

Украдени податоци на 29 милиони корисници на Фејсбук

Податоци на речиси 30 милиони корисници биле украдени во најголемиот хакерски напад на Фејсбук во историјата на оваа социјална мрежа, кој се случи пред две недели, потврди компанијата на Марк Закерберг. Кога беше откриен нападот, се претпоставуваше дека се украдени податоците на дури 50 милиони корисници, но, се покажа дека не станува збор за толку голем број. Во денешното соопштение се наведува дека на 29 милиони луѓе им се украдени имиња, имејл адресите и телефонските броеви. Покрај тоа, на 14 милиони корисници им биле украдени повеќе податоци, како што се…