СНОУДЕН ПРЕДУПРЕДУВА ! ГО КОРИСТАТ ВИРУСОТ ЗА ДА ГИ ПРИБЕРАТ ВАШИТЕ ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ !

Едвард Сноуден вели дека COVID-19 ќе ја зголеми моќта на властите преку собирањето на податоци. Едвард Сноуден, човекот кој ја го разоткри незаконитото шпионирање на Американската агенција за национална безбедност, предупреди дека зголемениот надзор во услови на криза на корона вирусот може да доведе до долготрајни ефекти и промени врз граѓанските слободи. За време на видео-интервјуто во Копенхаген, Сноуден рече дека, теоретски, новите овластувања воведени од државните власти во борба против појавата на коронавирус може да останат на сила и по завршувањето на кризата со пандемијата. „Стравот од корона вирусот…

Повеќе...

СЕКОЕ СЕМЕЈСТВО ВО САД ЌЕ ДОБИЕ ПО 3.000 ДОЛАРИ, КАКО ЕДНА ОД МЕРКИТЕ ЗА СТИМУЛАЦИЈА ВО ЕКОТ НА ЕПИДЕМИЈАТА

Американските федерални власти размислуваат да доделат по 3.000 долари на секое четиричлено семејство, и неповратни заеми за малиот бизнис во тек на две недели како мерки за поддршка на економијата во екот на епидемија на коронавирусот во САД. Ова денеска за телевизијата „Фокс Њуз“ го изјави Стивен Мнучин, министер за финансии. -Парите на семејствата ќе бидат исплатени со директни депозити на сметка во банка или во форма на чек (по пошта). Заемите за малите бизниси ќе бидат неповратни, како заштитна мерка на паричниот промет во тек на две недели, за…

Повеќе...

ЗА САМО ДВА ДЕНА: 4.900 луѓе во Австрија ги зaгyбијa своите работни места поради виpycот

Пaндeмијaтa на кoрoнaвиpycот има големи пocлeдици за австрискиот пазар на трудот и само во последните два дена се пријавени 49.000 нови невработени во Службата за вработување (АМС).   Од воведувањето ограничувања на слободата на движење, АМС доби 49.000 нови невработени, изјави за АПА, шефот на институцијата, Јоханес Копф. Од нив 20.000 се од хотелскиот и угостителскиот сектор, 4.500 од градежништвото и 3.000 од секторот за изнајмување работна cилa. Во Австрија моментно има 399.359 невработени, според АМС.  

Повеќе...

Путин се држи под контрола: Руските научници со Јапонците пред голем пронајдок во борбата против короната

Претседателот на Русија Владимир Путин соопшти дека би можело руско – јапонскиот брз тест за коронавирусот да се појави веќе во април. Путин додаде и дека состојбата со ширењето на коронавирусот во Русија е под контрола. -Ситуацијата во целина е под контрола. Медицинските организации, пограничните и другите служби работат во режим на зголемена готовност – рече претседателот на состанокот со членовите на владата. Путин ги повика руските власти да бидат максимално мобилизирани и да дадат се од себе во ситуацијата соширењето на коронавирусот. -Руските граѓани треба да имаат сеопфатни информации…

Повеќе...

Русија: Пет излекувани од коронавирус – Кинези, Руси и Италијанец, се лекуваат 93 заразени

Во Русија бројот на излекувани од коронавирусот се зголеми на пет лица, соопшти денеска Министерството за здравство во Москва. Меѓу излекуваните се двајца кинески државјани, двајца Руси и еден Италијанец. Според извештајот на работната група задолжена за борба против Ковид-19, во Русија се регистрирани 93 случаи на зараза. Повеќето пациенти имаат лесни симптоми на болеста, а досега се тестирани повеќе од 116.000 луѓе.

Повеќе...

ЕКСПЛОЗИЈА НА КОРОНАВИРУСОТ ВО ШПАНИЈА: Нови 1.500 заболени, бројот достигна над 5.700

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Шпанија денеска драстично се зголеми, објави Би Би Си. Според последните информации, потврдени се нови 1.500 случаи на Ковид-19, со што бројот на заболени лица во Шпанија достигна над 5.700. Шпанија е најпогодена земја од новиот коронавирус, веднаш по Италија.  

Повеќе...

МАКРОН: Затворање на сето образование, ова е најсериозна здравствена криза во последните 100 години

Нема одложување на општинските и меѓуопштинските избори во Франција, но ќе има строги мерки во однос на пандемијата на коронавирусот. После консултациите со главните политички лидери на земјата, како и повеќето здравствени и научни власти, претседателот Емануел Макрон за време на телевизиското обраќање, го претстави националниот систем за ограничување на ширењето на „Ковид-19“, со оглед дека во Европа, Франција со над 2.200 случаи е најпогодена по Италија, јави дописникот на МИА. Во Франција има 2.281 потврдени случаи на новиот коронавирус, а 48 лица починаа. Според Макрон, ова е „најсериозната здравствена…

Повеќе...

ЛУКСЕМБУРГ СТАНА ПРВАТА ДРЖАВА СО БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН ПРЕВОЗ

Луксембург денеска стана првата земја на светот во која јавниот градски превоз е бесплатен. Оваа мерка ќе влијае на речиси 40 отсто од домаќинствата и ќе претставува заштеда за нив од околу 100 евра годишно, а воедно е дел од планот за намалување на загадувањето. Најчесто превозно средство во Луксембург се приватните возила, а повеќе од 200.000 луѓе доаѓаат на работа со автомобили од соседна Франција, Германија и Белгија, што создава големи сообраќајни гужви во ударните часови. Во Луксембург живеат околу 610.000 луѓе, а прекуграничните работници чинат половината од вкупниот…

Повеќе...

Пит Бутиџиџ не е агент на ЦИА, наспроти теориите на заговор

Историјата на агенцијата со аматерско и крваво справување со странските операции ја прогонува американската политика Автор: Џастин Линг Форин полиси Тесната победа на американскиот претседателски кандидат Пит Бутиџиџ на гласањето во Ајова на почетокот од месецов на крајот прерасна во пирова победа. Насловите во медиумите доминираа со приказни за хаос, а не за неочекуваната победа на надежниот кандидат. Со ова се подгреа една од најчудните идеи кои се јавија кај крајната левица, а тоа е дека Бутиџиџ е агент на ЦИА. Иако градоначалникот на Саут Бенд, Индијана, за влакно го…

Повеќе...