Од сабота задолжителен тест за оние што се враќаат во Германија

Патниците што се враќаат во Германија од области со висок ризик ќе мора да бидат тестирани за коронавирус од сабота, објави денеска министерот за здравство на таа земја, Јенс Шпан и предупреди дека забрзаниот раст на бројот на заразени лица е причина за загриженост. Обраќајќи се откако, за прв пат од мај, дневно се регистрираа над 1.000 заразени лица, Шпан рече дека бесплатното задолжително тестирање ќе се применува од сабота. Тој додаде дека поголем број извршени тестови се делумно одговорни за зголемувањето на бројот на заразени лица, но го посочи…

Повеќе...

Ердоган соопшти: Турција произведе лек за Ковид-19

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турските научници успешно го произвеле лекот „фавипавир“ кој се користи како теpaпија за Ковид-19. Ердоган, исто така, денеска најави продолжување на ублажувањето на pecтрикциите воведени за спречување на ширењето на новиот коронавирус, објави агенцијата Анадолија. „Мораме да се навикнеме на фактот дека новото време ќе продолжи некое време“, рече Ердоган по тричасовниот состанок на Кабинетот во главниот град Анкара. Турција на 1 јуни ја соопшти првата фаза од ублажувањето на мерките, со оглед на тоа дека земјата забележа напредок во борбата против пандемијата…

Повеќе...

Со КОРОНАВИРУСОТ, Кина ги заобиколи и насамари сите!

Еве како комунистот левичар Џи Хипинг ги измами паметните Европејци и демократите Американци. Пред очите на целиот свет, одиграа прекрасен натпревар. Заработени повеќе од 20 милијарди ДОЛАРИ во неколку дена! Покрај тоа, таа врати околу 30% од акциите во компаниите што ги држеше Западот во Кина! Претходно, акциите на технолошките компании им припаѓаа на Европејците и Американците кои ги дислоцираа своите валкани индустрии во Кина. Ова значи дека скоро половина од приходите од тешката и хемиската индустрија не одеа во кинеската каса, туку на сметките на „финансиски ајкули“ во Европа…

Повеќе...

Полициска рација во близина на Москва – Откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога (ВИДЕО)

Полицијата изврши рација и ја затвори најголема нелегална лабораторија за синтетички дроги во Русија. Дилерите се скриле на фарма недалеку од Москва, соопшти руското Министерство за внатрешни работи. Тие објавија видео и фотографии од лабораторијата скриени на четири хектари фарма во Серпуково, на околу 100 км јужно од Москва. Откриле околу тон и пол синтетички дроги, околу 100 килограми кристали, тон и пол разни течности, четири тони реагенси, повеќе од 600 кг прекурсори , седум хемиски реактори и друга опрема. Уличната вредност на дрогата се проценува на повеќе од сто…

Повеќе...

Претставничкиот дом на Конгресот на САД почна официјална истрага за отповикување на Трамп

Претставничкиот дом на Конгресот на САД почна официјална истрага за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Истрагата се фокусира на тоа дали Трамп ги злоупотребил своите претседателски овластувања и побарал помош од странски лидер  за неговиот реизбор. Објавувам дека Претставничкиот дом  почнува официјална истрага за импичмент. Им дадов насоки на шесте комитети да продолжат со своите истраги под чадорот на истрагата за импичмент. Претседателот мора да одговара, никој не е над законот,истакна Ненси Пелоси,претседател на Претсавничкиот дом на Конгресот. Потегот на демократите  уследи откако   „Њујорк тајмс“ и „Вашингтон пост“ објавија дека…

Повеќе...

ГРЦИЈА Е ТУРСКА: Ердоган ги збecна Грците со фотографија од карта каде делови од земјата се претставени како турски

Турскиот претседател Реџеп Ердоган се појави на фотографија на која се гледа карта на која делови од Егејското море и источниот брег од Крит беа претставени како дел од Турција. Фотографијата беше направена при посетата на Националниот универзитет за одбрана на која Ердоган потпишуваше книги за гостите. Картата позади Ердоган покажува дека границата на Турција се протега преку грчките острови во источниот и југоисточниот дел на Егејското море, а картата е насловена како „Турција, сината татковина“ и ги опфаќа 462 000 км2 од Грција за кои Турција тврди дека се…

Повеќе...

Германската царина заплени 4,5 тони кокаин

Германските царински власти објавија денеска дека заплениле 4,5 тони кокаин во контејнер од Уругвај, со проценета улична вредност од речиси една милијарда евра. Царинската испостава Хамбург соопшти дека дрогата е запленета пред две недели кога бил проверен контејнер што од Монтевидео до Антверпен во Белгија. Во документите се наведува дека контејнерот бил исполнет со соја, но царинските службеници виделе црни спортски торби кога ги отвориле. Тие пронашле повеќе од 4200 пакувања кокаин во 211 кеси. Тоа е најголемата заплена на кокаин во Германија досега.

Повеќе...

Ирскиот премиер му се заканува на лондонскиот колега: Борисе, Северна Ирска ќе ти ја отцепиме

Ако Велика Британија ја напушти ЕУ без спогодба, како што тоа го навестува новиот премиер Борис Џонсон, двете Ирски ќе се обединат, а Обединетото Кралство ќе се најде во нови проблеми, порача ирскиот премиер Лео Варадкар. Џонсон вети дека неговата земја ќе ја напушти ЕУ на 31 октомври со нов договор или без никаков договор. Тој најави и укинување на „бекстоп“ или сигурносна мрежа, која би овозможила Република Ирска, инаку членка на ЕУ, да биде во царинска унија со Северна Ирска, која е дел од Велика Британија. Тоа налути Даблин.…

Повеќе...

Турција запленила супстанца „Калифорниум„ од која се прави атомска бомба: 18 грама вредат 72 милиони долари!!!

Запленетиот калифорниум се користи за нуклеарно оружје и во атомските електрани. Полицијата во градот Болуу, во црноморскиот регион на Турција, запленила 18 грама калифорниум, радиоактивна супстанца која се користи за нуклеарно оружје и во атомските електрани, а во акцијата биле уапсени пет лица. Агенцијата “Anadolia” на својот сајт пренесува дека вредноста на запленетиот калифорниум изнесува 72 милиони долари. Во соопштението од кабинетот на гувернерот на Болуу е наведено дека полициското одделение за борба против шверц и организиран криминал спровело акција во чии рамки бил следен еден автомобил. Сомнителниот автомобил бил…

Повеќе...

Вечерата со Путин ја чини 30.000 евра и 6 месеци условно

Славната италијанска актерка Орнела Мути од италијанскиот Врховен суд беше прогласена за виновна за користење лажно докторско оправдување за да го избегне нејзиниот професионален настап во рециталот закажан во местото Порденоне за да замине во Санкт Петерсбург на вечера со рускиот претседател Владимир Путин. На вечерата биле и други ѕвезди од шоу бизнисот како Жерар Депардије, Моника Белучи, Голди Хоун и Шерон Стоун. Скандалот се случил во 2010 кога Путин бил премиер, а во петокот Врховниот суд на Италија ја казни актерката со шест месеци условна затворска казна и парично…

Повеќе...