Столтенберг: НАТО ќе има цврст, но праведен однос кон Русија

НАТО нема намера да отстапи пред Русија, туку ќе остане на цврстиот, но праведен однос кон Москва во врска со приемот во членство на поранешните советски републики, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. – За нас не е противречно да се биде цврст во пристапот кон Русија, како што сме, но во исто време и да бараме дијалог, изјави синоќа Столтенберг во обраќање пред присутните во конзервативната фондација „Херитиџ“ во Вашингтон. Првиот човек на Алијансата истакна дека НАТО не сака конфронтација, но вината за лошите односи меѓу Северноатлантскиот пакт…

повеќе

СЕ ИГРА „ЖМУРКА“ СО ОПАСНИ ОРУДИЈА: Руската и британската војска со опасна игра кај Ламанш

Ловци „Тајфун“ на Военото воздухопловство на Велика Британија полетаа од романката авио-база на НАТО „Михаил Когелничану“ за да ја следат акцијата на повеќенаменски ловци СУ-30 над Црното море „Ловците ‘Тајфун’ на Военото воздухопловство кои се наоѓаат во базата во Ромаија полетаа поради прелет на наводни руски ловци СУ-30 покрај воздушниот простор на НАТО над Црнотоморе“, се наведува на официјалниот Твитер профил. Руските авиони биле следени од ловците на 135. Ескадрила.   Во соопштението се наведува дека британската авијација соработува со сојузниците од НАТО за да ја „контролураат руската агресија и…

повеќе

Целосно се урна потпорниот ѕид на коридорот 10 од Србија кон Македонија

Бетонскиот потпорен ѕид кој делумно се урна на Коридорот 10 во Грделичка клисура денеска поради лизгање на земјиште целосно е урнат. Овој потпорен ѕид кој се наоѓа на Коридорот 10 на делот од автопатот во изградба кон Македонија на делницата Горно Поле- Царичина долина во изминативе пет месеци паѓаше дури трипати. Коридор 10 е еден од паневропските сообраќајни коридори. Се протега од Австрија до Грција а поминува и во голем дел од земјите од поранешна Југославија како што се Словенија – Хрватска – Србија и Македонија а одлука за него е донесена во Хелсинскиво 1997 година. Самит по себе има должина од 2.300 км. Попорната конструкција…

повеќе

Германија воведе трет пол, ниту машки, ниту женски, во официјалните регистри

Германската влада денеска одобрила во официјалните регистри на државата да се воведе трет пол, па секој ќе може да се запише дека е „различен“, односно дека не е ниту маж, ниту жена, туку нешто трето, различно, пренесе АП. За ова одлука има донесено федералниот Уставен суд уште во ноември минатата година. Покрај различен, тие што не сакаат да бидат маж или жена, можат едноставно да ја прескокнат графата. Решението било донесено по предмет поведен од човек кој сакал, заведениот женски пол да му биде сменет во интерсексуален/различен, но не му…

повеќе

НОРВЕШКИ МИНИСТЕР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПОРАДИ НОСЕЊЕ СЛУЖБЕН ТЕЛЕФОН НА ОДМОР

Норвешкиот министер Пер Сандберг поднесе оставка бидејќи со себе го понел службениот телефон додека бил на одмор во Иран, со што нарушил безбедносен протокол. Премиерката Ерна Солберг го прекорила 58-годишниот министер бидејќи претходно не ги известил колегите каде ќе оди на одмор, а со себе го понел и службениот телефон. Но, тоа не е единствената работа поради која е критикуван министерот. Тој со себе ја повел и девојката, 28-годишната Бахарен Летнес која е родена во Иран. Нејзиното барање за азил е одбиено трипати во Норвешка, но добила државјанство бидејќи во…

повеќе

МАТЕО САЛВИНИ: Нема веќе „родител 1„ и „родител 2“, се враќаме на „мајка“ и „татко“

Во интервју за La Bussola Quotidiano, министерот за внатрешни работи на Италија, Матео Салвини се заложил за враќање кон природното семејство. Тој објаснил: „Минатата недела, на пример, ми кажаа дека на сајтот на Министерството за внатрешни работи, на образецот за електронско барање за лична карта стои „родител 1“ и „родител 2“. Побарав сајтот и образецот веднаш да изменат и да се вратат формите „мајка“ и „татко“. Тоа е мала работа, мал знак. Но ќе сторам се што можам за ова како министер за внатрешни. Секако тоа е предвидено и во…

повеќе

Курц е иднината на Европа?

Младиот австриски канцелар Себастијан Курц (31) не престанува да ги бранува европските политички води. Тоа делумно се должи на неговиот стил на конзервативен популизам, односно оригинална синтеза на суров социјален конзерватизам и заложбите за спроведување на редот и законот со традиционалната верност кон докажаните европски институции и економски политики. Откако стана лидер на австриската Народна партија, тој тежнееше да коалицира со ултрадесничарската, антиимигрантска Слободарска партија, која претходно беше отфрлена од конвенционалниот австриски естаблишмент. По преземањето на функцијата канцелар, пак, Курц ја нагласуваше итната потреба да се реши незаконското доселување и…

повеќе

Опасноста за Џорџ Сорос има ново име, Стив Банон!

Поранешниот главен стратег на Доналд Трамп, Стив Банон, сака да ја разниша европската политика. Возбудата на европските избори во 2019 година е голема додека пак неговите противници се позиционираат. Во САД, Стив Банон падна во небрано. Претседателот Доналд Трамп го отпушти кога беше главен стратег во Белата куќа, а на почетокот на 2018 веднаш по објавувањето на книгата “Оган и бес” ја изгуби својата работа како  шеф на “НОВ ПОРТАЛ” . Во потрага по нова работа, крајниот десничар очигледно сега  најде засолниште во Европа. Пролетоска тој направи турнеја  на семинари, каде…

повеќе

Трамп со предупредување до Иран никогаш повеќе да не се заканува на САД

Американскиот претседател Доналд Трамп го предупреди својот ирански колега Хасан Рохани никогаш повеќе да не се заканува на САД. Иранскиот претседател вчера упати предупредување до Доналд Трамп да „не си игра со опашката на лавот, инаку ќе зажали“. „Никогаш повеќе не се заканувајте на САД или ќе ги трпите последиците од какви малкумина страдале во историјата”, напиша Трамп на „Твитер”, користејќи само големи букви, што во Интернет комуникацијата се сфаќа како викање. „Ние повеќе не сме земја што ги поддржува вашите луди зборови за насилство и смрт. Внимавајте!“, додаде Трамп.…

повеќе

Нова ера во односите помеѓу Русија и САД, заедно ќе се надминуваат сите кризи во светот?!

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска по разговорите со рускиот претсеател Валдимир Путин дека конструктивен дијалог со Русија отвора нов пат кон мирот. На заедничка прес-конференција во Хелсинки тој нагласи дека денешниот состанок е почеток на еден долг процес со силен дијалог со Русија. – Нашиот однос никогаш не бил полош од сега, изјави Трамп, наведувајќи дека по разговорите што траеја четири часа во Хелсинки, се се променило. Тој оцени дека со Путин е договорено раговорите да продолжат во иднина. – Путин е добар ривал и тоа е комплимент, изјави…

повеќе