sergej lavrov

Расте опасноста од глобален конфликт, истакна Лавров пред Советот за безбедност на ОН

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Советот за безбедност на ОН, каде што се одржува седница за Украина и предупреди дека расте опасноста од глобален конфликт. – Опасноста од глобален конфликт расте. Токму поради тоа, за да се намали тој ризик и да се стават настаните на мирен колосек, Русија инсистираше…

повеќе
monako pxby

МОНАКО СЕ ОТКАЖА ОД ЕУ: Владата денеска објави дека ги прекинува преговорите за влез во ЕУ што ги почнаа во 2015 година

Владата на Монако денеска објави прекин на преговорите со Европската унија, што почнаа во 2015 година, за потпишување договор за асоцијација. На вчерашната средба во Брисел меѓу претставниците на ЕУ и Монако, учесниците постигнаа взаемно разбирање за неможноста да се усогласат барањата на ЕУ со црвените линии што ги истакна принцот Алберт Втори во 2015…

повеќе
libija nevreme

КАТАСТРОФАЛНО НЕВРЕМЕ ВО ЛИБИЈА: Загинаа над 2.000 луѓе, 6.000 се исчезнати, урнати две брани, многу куќи и мостови

11:51:47 AM Повеќе од две илјади луѓе загинаа, а околу шест илјади се водат за исчезнати во Дерна, Либија каде што под притисок на поплавите предизвикани од бурата „Даниел“ се урнаа две брани, пишува Си-ен-ен. -Како резултат на тоа, се урнаа три моста. Водата што тече однесе цели населби, изјави Ахмед Мисамари, портпарол на Либиската…

повеќе

Како новиот дигитален закон во Европа ќе го промени интернетот

„Бриселскиот ефект“ може да згасне кога долгоочекуваниот Закон за дигитални услуги ќе се стави во сила Повеќето од луѓето го мислат Фејсбук како социјална мрежа и Гугл како пребарувач . Но, технолошките гикови ги гледаат овие услуги како „платформи“: огромни онлајн територии на кои живеат корисниците. Компаниите што ги водат главно можеа слободно да ги прават правилата на овие дигитални места. Но, на 25-ти август…

повеќе

Саудиска Арабија, ОАЕ и Иран меѓу шесте земји поканети да се приклучат на групата БРИКС

CNN –  Нафтените сили Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати се поканети да станат членки на групата на држави во развој БРИКС во нејзиното прво проширување по повеќе од една деценија. Поканети се и Иран, Египет, Етиопија и Аргентина, рече во четвртокот јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоза, кога го заврши годишниот самит на групата во Јоханесбург. Саудискиот…

повеќе

Во пожарите на Хаваи 89 загинати, најголема природна катастрофа во последните 100 години

Бројот на загинати во шумските пожари во Мауи, на Хаваи, сега изнесува 89, што го прави најсмртоносниот шумски пожар во САД во повеќе од сто години, соопштија официјални лица. Тимовите за пребарување со кучиња ги поминуваа урнатините на Лахаина, четири дена откако пожарот го срамни историското одморалиште, уништувајќи згради и автомобили. Гувернерот Џош Грин на…

повеќе