Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна

Апликацијата Вибер воведе нова услуга – „Вибер локален број“, што ќе биде посебно корисна за оние кои често патуваат. Опцијата овозможува корисникот да избере локален телефонски број во земјата на престој и преку него да прима неограничен број телефонски повици и пораки по локални цени. Услугата засега е достапна само во САД, Канада и Велика Британија, односно на луѓето што ќе престојуваат во овие земји. Компаниите кои работат на меѓународниот пазар, со таа услуга ќе можат да комуницираат со клиентите без трошоци за роаминг. За првите 10.000 нови претплатници Вибер…

Повеќе...

Мајкрософт тестира нова функција за контрола на личните податоци

Дистрибуцијата на нови надградби за „Виндоус 10“ постојано е придружена од неочекувани проблеми со работата на уредите. И покрај обидите на „Мајкрософт“, овие процеси се повторија со новата „Виндоус 10 октомври 2018“ надградба на компанијата. Таквите слабости имаат потенцијал да ги изложат на сериозен ризик доверливите информации на корисниците. „Енгаџет“ нè информира дека „Мајкрософт“ веќе почна да експериментира со нова функција наречена „Проект Соли“ (Project Soli). Алатката за која станува збор е дизајнирана да ни даде целосна контрола врз нашите лични податоци. Ако имате информации кои што ги поседувате само…

Повеќе...

Интернет во 2022 година: Двојно побрз, достапен за 60 отсто од луѓето

Новиот извештај на компанијата „Циско“ фрла светло врз развојот на Интернет во следните пет години – од 2017 до 2022 година. Истражувањето е насловено „Вижуал Нетворкинг Индекс“ (Visual Networking Index (VNI) и вклучува голем број показатели за глобалната мрежа. Прогнозата покажува дека до 2022 година, Интернет ќе користи 60 отсто од светската популација. Кон глобалната мрежа се очекува да бидат поврзани над 28 милијарди уреди, откако на еден корисник ќе се паѓаат во просек 3,6 уреди, додека во 2017 година овој показател е 2,4. Брзината на широкопојасните, мобилните и „ви-фи“ мрежите во…

Повеќе...

Huawei Nova 4 е претставен со 48MP задна камера и 25MP на предната страна

Huawei го претстави својот најнов телефон и својот прв модел со вградена дисплеј камера во предниот дел – Huawei Nova 4. Новиот 4 телефон се карактеризира со два клучни елементи – само-камера од 25 мегапиксели, која се наоѓа на отворањето на екранот, како и систем со три камери на задната страна кој е различен во зависност од моделот на телефонот што треба да се купи. Постои High Model Nova 4, која има 48MP f / 1.8 главен фотоапарат, кој е поврзан со 16MP f / 2.2 ултра-широк сензор и 2MP…

Повеќе...

Ова се најкористените лозинки на Интернет за 2018 година

Вашата безбедност на Интернет во голема мера зависи од лозинките, што ги избирате за вашите сметки. Ова е добро познат факт за кој се тврди дека е потценет од милиони луѓе ширум светот. Употребата на рутинските „abcdef“ или „12345“ продолжува да биде исклучително распространета, што во голема мера им олеснува на хакерите. Најдобрата опција е да користите апликации за генерирање лозинки, кои автоматски креираат уникатни комбинации на букви, бројки и знаци, со цел да пристапите до различни сметки. Ова ќе осигура дека ќе бидете колку што е можно побезбедни и…

Повеќе...

„Самсунг“ прв ќе лансира „5Г“ смартфон во САД

Телеком операторот „Веризон Комуникејшнс“ работи со „Самсунг Електроникс“ на промоција на првиот „5Г“ смартфон на пазарот во САД. Уредот се очекува да се појави во првата половина од 2019 година. Веста дојде неодамна, откако стана јасно дека ајФон на „Епл“ со „5Г“ поддршка ќе излезе на пазарот не порано од 2020 година. Така „Самсунг“ повторно ќе го надмине својот конкурент во нов пазарен сегмент – слично на ОЛЕД дисплеите. „Самсунг“ и „Веризон“ планираат да покажат прототип на „5Г“ смартфонот за време на годишниот „Снапдрагон Технолоџи Самит“ оваа недела. Самото учество…

Повеќе...

ЛГ патентираше смартфон со 16 камери

Компанијата ЛГ до Американското биро за патенти поднесе барање за патентирање на телефон со 16 сензори на задниот панел, кои се наредени во матрица 4 по 4. Ваквиот патент на ЛГ е доказ за продолжување на трендот за зголемување на бројот на камери на смартфоните. Идејата на ова необично решение на ЛГ е одеднаш да бидат снимени различни перспективи на даден објект, но ќе биде можно да се снима и само со еден од сензорите. Сликите направени во исто време од сите сензори ќе можат да се „раздвижат“, а делови…

Повеќе...

Сондата „Инсајд“ успешно слета на Марс

Американската вселенска агенција НАСА успешно слета сонда на површината на планетата Марс. Сондата треба длабински да ја истражи внатрешноста на Марс, со што тој ќе стане втората планета по Земјата која била истражена на овој начин. Слетувањето на сондата се случи пред помалку од половина час, а контролорите на мисијата во Калифорнија беа пресреќни кога тој ја допре површината на Марс. Сондата наречен ИнСајт слета близу до екваторот на Марс. Инженерите сега очекуваат слика од околината на роботот.

Повеќе...

Кинески научници откриле материја која е потенка од влакно но посилна од челик

Кинески научници откриле супер материја која е потенка од влакно но посилна од челик, пишува Anadolu Agency (AA). Истражувачи од Институтот за керамика, од кинеската академија на науките во Шангај објавиле дека супер материјата настанала за време на конверзија на графин цефките во стабилна клеточна структура како што е дијамантот. Со оглед на тоа дека е отпона на топло, се претпоставува дека во иднина би се користела за заштита на оклопните возила. Ова истражување е објавено во магазинот „Advanced Material“

Повеќе...

Голем успех и победа за младите битолски хакери, учесници на Хакатонот од Мusic Tech Fest

Голем успех на македонскот тим, учесници на првиот Music Tech Fest, кој викендот се одржа во Битола, како прв пандан настан на Music Tech Fest – Стохолм. Битолските хакери Андреј Антуновиќ и Андреј Мицков кои како дел од мешаниот тим со хакери од САД и Шведска беа дел од Hackathon / Хакатон кој работеше на темата „ Geographically Challenged Creativity – Remote Development Challenge“. Уште еден тим и старт- ап, се собраа заедно за да го прошират производот и да му дадат можна иднина како хардверски и софтверски производ и…

Повеќе...