Измамници го користат Netflix за грабеж на корисниците

Таа порака на прв поглед изгледа легитимно, но кога детално ќе ја прочитате очигледно станува збор за измама. Популарниот американски сервис за гледање серии и филмови, Netflix предупреди дека се појавиле лажни мејлови кои трагаат кон нивните корисници.Во лажната порака, која на прв поглед изгледа како да била испратена од Netflix, се наведува дека имаат проблем со податоците за наплата на услгите и дека од примателите бараат да кликнат на следниот линк и да ги потврдат нивните податоци.Од Netflix ги предупредуваат своите корисници да бидат внимателни за време на отварањето…

Повеќе...

Почина Стивен Хиленгбург – креаторот на Сунѓерот Боб

Американските медиуми денеска ја пренесуваат жалната вест за смртта на Стивен Хилебург, креаторот на еден од најобожуваните ликови од анимираните филмови – Сунѓерот Боб. Хилербург имаше 57 години. Стивен Хилербург е креатор не само на ликот на Сунѓерот Боб, туку и на сите останати ликови и светот во кој живее најпознатиот сунѓер од дното на морето. Како што објави телевизиската мрежа Nickelodeon, каде што се прикажуваше анимираната серија „SpongeBob SquarePants“, Хилербург починал денеска како последица на амиотрофична латерална склероза, болест со која живееше веќе подолго време. Хилербург може да се…

Повеќе...

Големата ѕвезда на „The Walking Dead“ ја напушта серијата

Без разлика како ќе замине, дали ќе биде нападнат од зомби, од некој човечки непријател или пак од некоја непозната опасност, во секој случај Рик Грајмс повеќе нема да биде дел од „The Walking Dead“. Неколку извори наведуваат дека актерот Ендру Линколн ја завршува соработката со телевизијата AMC и „The Walking Dead“, како и дека неговиот излез од серијата ќе биде во текот на наредната сезона. Ендру Линколн е во серијата од самиот почеток и тој полека го изгради неговиот лик како култен фаворит кај гледачите. Неговата улога во серијата…

Повеќе...

Тажна вест за љубителите на „Game of Thrones“: Ништо од последната сезона во 2018 година

Софи Тарнер, актерка во серијата „Game of Thrones“, потврди дека омилената серија нема да ја гледаме следната година, туку дека за осмата и последна сезона ќе мораме да почекаме дури до крајот на 2019 година. Тарнер во едно интервју истакна дека последната сезона „Dark Phoenix“ ќе биде емитувана дури во ноември 2019 година, а дека таа е продуцент во својот следен филм и дека се радува на работите кои ја очекуваат во иднина. Последната сезона ќе има само седум епизоди, за разлика од првите шест кои имаа по 10 епизоди,…

Повеќе...

ЕКСКЛУЗИВНО: Нова играна серија во македонскиот етер!

Македонската телевизија и Скопје филм студио во копродукција на мега популарната „Сенки над балканот“. Секоја недела, во најгледаниот термин на Македонската телевизија, во 20:45 часот по една премиерна епизода од балканскиот хит серијал, со реприза во сабота, во 23:00. Во серијата Драган Бјелогрлиќ се јавува како режисер, продуцент и како сценарист, три исклучително сериозни задачи, кои вонредно успешно ги исполнува. Првата епизода имаше своја промоција на Сараевскиот филмски фестивал и на  фестивалот Браќа Манаки, каде што беше пречекана со воодушевување и  дека одамна не е видена ваков вид на продукција.…

Повеќе...

Хари Потер филмови доаѓаат во HBO … Сите 8 од нив!

Кабловската мрежа ги има стекнато правата да ги емитуваат сите осум филмови во омилената хит филмска серија, шест години откако финалниот филм беше пуштен во театри. HBO ќе почне да ги емитува филмовите на Хари Потер на своите канали на 1 јануари, Нова Година. Тие исто така ќе бидат достапни на HBO GO, HBO Now, HBO on Demand и affiliate portals. Серијата Хари Потер, која започнува со филмот “Хари Потер” и “Комедијата” од 2001 година, завршува со филмот “Хари Потер” и “Смртоносните приказни” – Дел 2, кој се приклучува на…

Повеќе...

Џенифер Анистон се враќа на телевизија во оригиналната серија на “Епл” со Риз Витерспун

Џенифер Анистон се враќа на телевизија, скоро 14 години откако актерката ја заврши својата улога на лансирање ѕвезди на “пријателите” на Ен-Би-Си. Епл нареди две сезони на драма за светот на мрежното утринско телевизиско шоу што ќе ги глуми Анистон и Риз Витерспун, кои ќе ги извршуваат и извршните директори. Проектот, кој доби нарачка до серија (што значи посветеност пред да биде произведен пилот), е голем резултат за Apple, со оглед на големите имиња на ѕвезди кои се вклучени и конкуренцијата со која се соочуваат од други големи стриминг и…

Повеќе...

Крајот на “Куќа од карти” ќе го погоди Балтимор и ќе избрише 2.000 работни места

Неколку илјади луѓе во Мериленд имаат многу возење по “Домот на картички”. Мајкл Пикутовски, кој работел како електричар во серијата од сезоната 4, чека да види дали хит Netflix драмата ќе го преживее скандалот со сексуалната злоупотреба на ѕвездата Кевин Спејси. “Куќа на картички”, која за пет сезони е снимена во и околу Балтимор, е една од најголемите продукции во државата. Пикетовски за Си-Ен-Ен изложбата ја помага економијата на градот, а не само оние кои работат на сет. “Постојат локални бизниси кои имаат корист од големата студиска продукција, како што…

Повеќе...

„Lord of the Rings“ доаѓа на телевизија како серија

Според Variety, студиото Warner Bros. Television и легалните претставници на Џ.Р.Р. Толкин се во фаза на преговори за продукција на телевизиска серија според книгата на Толкин – „Господар на прстените“, која ќе се емитува на Amazon. Одредени медиуми тврдат дека сопственикот на Amazon, Џеф Безос е лично вмешан во разговорите, иако оваа информација не е официјализирана. Безос на почетокот на оваа година изјави дека сака Amazon да престане со продукција на мали, нискобуџетни серии и да почне да прави серии кои се грандиозни, високобуџетни и со потенцијал да станат наследници…

Повеќе...