Загатката за украдените пари од продавница, која го збуни цел интернет

Човек влегува во продавница и краде 1000 денари од касата, без да го види сопственикот. Потоа тој купува производи во вредност од 700 денари, со украдената банкнота од 1000 денари и сопственикот му враќа 300 денари. Колку пари изгубил сопственикот? Мотика

Повеќе...

Летање со Параглајдер!

Параглајдерство (или параглајдеринг) е еден од воздухопловните спортови. Тоа е натпреварувачки и рекреативен спорт. Исто така е еден од екстремните спортови. Едрење со падобран (параглајдер) е еден од најмладите воздухопловни спортови и еден од најлесните начини да се оствари сонот за летање. Овој спорт интензивно се развива и шири во изминатите петнаесет години и е во пораст во спортската авијација. Оваа пристапност е лесна и брза можност за самостојно полетување, но тоа е исто така и голем ризик. Полетување без соодветна теоретска подготовка и практична обука и без контрола на…

Повеќе...

10 вицеви што слатко ќе ве насмеат

Врв на машката верност: Оженет е по трет пат, а ја има истата љубовница. Велат смеењето е половина здравје, па веруваме дека овие вицеви ќе ви бидат добра „доза здравје“ денес: Мажите порачуваат: Жени не се возбудувајте ако трчаме по вас. Трчаме и по топката, па на крајот ја шутнуваме. Но, затоа и жените порачуваат: Мажи, не се возбудувајте ако се заљубиме во вас. Се заљубуваме и во пар чевли, но потоа купуваме уште 5 пара за секој случај. Влегува Перица во ординација и од вратата вели: Докторе, ми треба…

Повеќе...

Зошто не треба повеќе да одиме на Евровизија?

Ако постои категорија на најверни обожаватели на циркусот наречен Евровизија, дефинитивно тоа би било моето друштво. Секоја година без исклучок се собираме, малку за сеир, повеќе за смеа, почнува да тлее тоа патриотско жарче додека го гледаш државното знаме како провејува на екранот. Зрнцето надеж дека конечно ќе се избориме за добар пласман почнува полека да расте, сè додека лошите сили не го згмечат како мала бубачка на подот. Потоа дојадуваме и допиваме сè што има пред нас и се поздравуваме со зборовите – ајде, следната година повеќе среќа. Eye…

Повеќе...

BAFTA ги прогласи најдобрите видео игри за оваа година

Независната британска организација BAFTA и оваа година ги одбра и ги награди најдобрите видео игри. Спротивно на очекувањата, „Hellblade“ не се закити со најголемата награда, иако според бројот на награди беше најуспешната видео игра вечерта. Акционата авантура „Hellblade: Senua’s Sacrifice“, која се фокусира на борбата на главниот лик со психоза, освои 5 награди во доделувањето на BAFTA. Играта, чиј главен лик е Келтски воин, ги однесе наградите за Артистичко достигнување, Најдобра британска игра и Видео игра која ги надминува границите на забавата. Покрај овие, во нејзина насока отиде и наградата…

Повеќе...

НЕПОВТОРЛИВО – THE PRODIGY Tribute за Карневалот во клуб Платинум во Струмица

Клуб Платинум веќе подолго време го најавува долго очекуваниот настап на легендарните THE PRODIGY Tribute. За време на карневалската вечер во Струмица, во клуб Платинум ќе се случи токму тоа долго очекувано шоу и се најавува одлична журка од страна на организаторите. Познати се по своите настапи ширум Европа, оваа група успешно го доловува вистинскиот перформанс на легендарните Кеит Флинт, Лиам Ховет и Максим од The Prodigy кои пак своевремено беа вистински бум и сензација во деведесетите, и се до ден денешен.Се запишаа во историјата на музиката како едни од најдобрите…

Повеќе...

Супер бебе за супер ден – наш избор

Дека децата можат да наследат 100% вештини од своите родители ова видео е доказ: Погледнете го и нека ви започне денот со арно ,со убаво,уживајте. Супер бебе за супер ден Ова е наследна особина од татко и мајка сигурно не вежбало бебево Posted by Медиа24 on Friday, 9 February 2018  

Повеќе...

Тие не се плашат од прислушување: Жителите на ова село зборуваат на таен јазик и никогаш не грешат

Жителите на ова село на северот на Турција не се грижат ако снема струја или интернет. Тие комуницираат со свирки, како птици, и без грешка знаат која порака му е пратена на кого, додека звукот оддекнува од околните планини. “Птичјиот јазик” е стар околу 500 години, го користат 10.000 луѓе, а сега е препознат како важен дел од културата кој се нашол на листата на “UNESCO” за културни наследства. Со оглед на непристапноста на теренот, куќите во оваа област не се предалеку една од друга, но на мештаните им се…

Повеќе...

Дванаесет македонски спортистки се разголија за на календар да го личи

Дванаесет македонски спортистки се разголија и го покажаа својот сексапил за потребите на снимањето на календарот за 2018 година на компанијата Пелистерка. Дел од нив се џудистката Бетна Шерифовска, фудбалерката Наташа Андонова, кошаркарката Едина Муса и уште девет други. Промоцијата на провокативниот календар  се случи денес во 11 часот во хотел Мериот во Скопје, а неговото мото годинава е – Вода за најдобри! Ова не е прв пат Пелистерка да направи календар со наши спортистки во секси издание. Пред две години јавноста уживаше во календарот со провокативни пози на ракометарките…

Повеќе...