Мани на луѓето со натпросечна интелигенција

#Занимливости Иако на почетокот може да изгледа дека високото ниво на интелигенција е само позитивна работа, сепак тоа има и некои маани. Да, дури и натпросечно интелигентните луѓе имаат свои нeдостатоци, а корисниците на Quora се обида да ги сумираат истите под насловот „Кога интелигенцијата станува товар“. Од нивните одговори, Бизнис Инсајдер извлече седум нeгативни страни на високата интелигенција: Тие често размислуваат повеќе отколку што чувствуваат. Тие не ја ценат вредноста на нaпорната работа. Луѓето очекуваат да бидат на врвот цело време. Тие може честопати да ги поправаат другите во…

Повеќе...

Ѝ дувал на змија во уста, па потоа зажалил: Животното во еден момент загубило контрола!

Змиите многумина не можат да ги видат ниту на фотографија, а камоли да си играат со нив. Меѓутоа, во земјите каде тие се вообичаена појава и можете да ги видите на секој чекор, стравот од нив е веројатно доста помал, па на луѓето сешто им паѓа напамет. Така едно младо момче фатило змија и одлучило да си поигра со неа. Ја држело за телото, околу половина метар подалеку од нејзината глава и ѝ дувало во устата. Змијата постојано се обидувала да го гризне, сè додека тоа не ѝ успеало. После…

Повеќе...

Силните жени не глумат непристапност – нив е тешко да ги добиеш

Злобните луѓе би рекле дека некоја жена е арогантна и непристапна само затоа што ги одбила и најупорните додворувачи – но таа само знае што точно сака, а што не. Кога ја менува играта и престанува да дава внимание, нејзиното момче мисли дека таа глуми и дека е очајна за неговото внимание – но таа дава последно предупредување пред „црвен картон“. Не, тие жени не се пребирливи, ниту пак нивните стандарди се превисоки. Тие жени, едноставно, не сакаат да се впуштаат во нешто што само ќе им го троши времето.…

Повеќе...

Луѓето со смисла за хумор живеат подолго

Група научници од Научно- технолошкиот универзитет од Норвешка докажале дека луѓето со смисла за хумор имаат 20 отсто подолг животен век од останатите. Истражувачите тоа го објасниле со позитивното дејствување на смеењето врз менталното здравје и друштвениот живот. Заклучок на научниците е дека тоа е верижен процес, па така луѓето кои можат да засмејат други, истовремено успеваат да го продолжат својот живот и на другите. Поради тоа треба да избираме друштво на оние кои умеат да не засмејат, нагласуваат истражувачите.

Повеќе...

Во болница во САД истовремено забремениле 16 медицински сестри

Во болница во американската сојузна држава Аризона, во ист период бремени се 16 медицински сестри, јави Би-би-си. Тоа е 10 проценти од медицинскиот персонал на одделението за интензивна нега во болница во градот Меса. Дури и пациентите започнале да забележуваат сѐ повеќе бремени сестри околу нив. По тој повод беше свикана прес-конференција, на која медицинските сестри се пошегуваа дека има нешто во воздухот и се работи за заеднички план за одмор во периодот на божикните празници. Првата од медицинските сестри ќе се породи во септември, а последната во јануари. Рошел…

Повеќе...

Што смее, а што не треба да се прави на Свети Илија

Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува небото и го пушта или запира дождот, бидејќи се верува дека тој повела со летните грмотевици. Свети Илија беше Евреин. Живееше далеку пред Христа. Потекнуваше од градот Тесвит, по што и беше наречен Тесвиќанец. Кога се роди, околу него татко му виде Божји ангели како го повиваат во оган и го хранат со пламен, што укажуваше на неговата подоцнежна пророчка служба. Младоста ја помина во постојано богомислие и во молитва, честопати повлекувајќи се на пусти места.…

Повеќе...

„Патник низ времето“ кој вели дека доаѓа од 6491 година го помина тестот на детекторот за лаги

Човек кој тврди дека доаѓа од 6491 го помина тестот за лаги со точни (барем така вели детекторот) одговори на сите прашања. Иако човекот зборува со британски акцент, сепак тој вели дека неговата временска машина е расипана и тој доаѓа од иднината. Станува збор за Џејмс Оливер (не готвачот Џејми Оливер, туку Џејмс), кој со неговото тврдење излезе на YouTube каналот ApexTV, каде за него беше организиран тест за утврдување дали тој ја кажува вистината или не. Оливер зборува со бирмингемски акцент и вели дека неговата временска машина се расипала,…

Повеќе...

Дали ова е крајот на новинарството? Робот ќе води телевизиска програма

На локална телевизија во еден кинески град во провинцијата Гуанџи Зуанг во почетокот на јуни како водител ќе почне да работи робот. Робото со тежина од 29 километри и висина од 1,21 метар од 6. јуни ќе работи како водител на телевизијата Наннинг. Тој ќе води нова програма на локалната телевизија. Роботот по име Цао Нинг Сиаобај може и да игра, а со батерии може да работи и до 12 часа. Властите во Кина сметаат дека индустријата за вештачка интелигенција е нова движечка сила.

Повеќе...

Буквата која прва ја видовте ја открива вашата силна страна

Буквата Х Имате силна емоционална интелигенција. Можете да ги прочитате емоциите на другите лиѓе, дури и кога се обидуваат да ги скријат од вас. Кариера: Би биле извонредни како ФБИ агент, советник, учител, полицаец. Буквата А Имате висока креативна интелигенција. Брзо учите нови теми и се прилагодувате на било која ситуација. Уметноста често ви значи повеќе од било што. Не разбирате како некој може да не сака уметност. Кариера: би биле одлични како уметници, професори, писатели, но и директори. Буквата Н Вие сте роден лидер. Луѓето се привлечени од вашата…

Повеќе...

Изберете само еден цвет и прочитајте ја пораката за вас!

Цвет 1: Оваа виолетова љубичица е тука за да пренесе порака дека е време да ги исфрлите своите стравови и сомнежи кои го уништуваат вашиот духовен развој. Меѓутоа морате да се одвоите од материјалниот свет и современиот начин на живот. Вие ќе бидете посилни, а исто така и стрпливи. Вашите ангели и водичи би требало да ви помогнат. Користете интуитивна вештина и нема да зажалите. Цвет 2: Прекрасен цвет кој тука е да ви каже дека напорно сте работеле и дека е време за одмор. Морате да се фокусирате на…

Повеќе...