Осум причини да почекате после сезоната на шпицот за да одите на одмор

Патувањето надвор од шпицот на сезоната може да биде поевтино и помалку гужва – но дали знаевте дека празниците во сезоната на шпицот исто така имаат поголемо позитивно влијание врз локалните заедници? Еве зошто: 1. Продолжувањето на сезоната ја поддржува локалната економија „Одржливоста е повеќеслојна“, вели Џонс. „Не се работи само за заштедата, туку и…

повеќе

Никола Тесла: Исцелителни ефекти на молитвата ОЧЕ НАШ

Кога Никола Тесла беше на врвот на својата слава на почетокот на дваесеттиот век и кога американските и светските весници пишуваа дека тој е најголемиот светски научник, добриот пријател на Тесла, американскиот поет Џонсон, го замоли накратко да ја објасни неговата животна филозофија. , во која се осврна на молитвата Оче наш. Тесла ја прифати…

повеќе

Дневен хороскоп за среда, 26 јули 2023 година

ОВЕН До крајот на денот поволни вести од личност Овен која е многу важна во деловниот процес. Не бидете премногу остри кон партнерот и вашата врска. Најважно е да се посветите на здравјето. БИК Во текот на денот најдобро е да се свртите кон себе и кон вашите планови. Ова е ден за одмор и…

повеќе

Не трошете пари на биотин или додатоци на колаген, велат дерматолозите: Подобриот начин да ги добиете хранливите материи за „убавина“

Додатоците кои тврдат дека го подобруваат изгледот се зголемија во популарност во изминатата деценија. Од 2011 до 2020 година, процентот на Американци кои пријавиле дека земале витамин за коса, кожа и нокти во изминатиот месец се зголемил од 2,5% на 4,9%. Но, експертите предупредуваат на несакани ефекти и опасности. Додатоците за кожа, коса и нокти често содржат многу…

повеќе

Чувајте ги бананите свежи до 15 дена со лесен метод на „вода“.

Понекогаш се чини дека само што сте го купиле свежото овошје, а веќе го фрлате – што може да биде сериозно досадно и се чувствува како да фрлате пари во одводот. Овошјето како што се бананите може сериозно брзо да исчезне, но наместо да чекате да станат кафеави и кашести, постои хак за складирање што…

повеќе
canabis

Употребата на канабис поврзана со епигенетски промени, откриваат научниците

Користењето канабис може да предизвика промени во епигеномот на човечкото тело, сугерира студија на над 1.000 возрасни лица. Епигеномот функционира како збир на прекинувачи, активирајќи или деактивирајќи гени за да го промени начинот на функционирање на нашите тела . „Набљудувавме поврзаност помеѓу кумулативната употреба на марихуана и повеќе епигенетски маркери со текот на времето“, вели Лифанг Хоу, превентивен лекар и…

повеќе