Како изгледаат убодите од 9-те најраспространети инсекти – Од комарец до крлеж

Најверојатно и вие, секој пат кога ќе откриете убод до некој инсект на вашето тело или по телото на вашето дете, го набљудувате внимателно, со цел да откриете каков вид на инсект го има направено. Токму за оваа цел, денес ви го претставуваме следниот краток летен прирачник, за кој веруваме дека ќе ви биде од огромна помош во омилената летна сезона. 1. Крлеж При убодот од крлеж, овој инсект внесува анестетик во кожата, при што во самиот момент на извлекување на крвта, ние од паразитот не чувствуваме ништо. Опасноста од…

Повеќе...

ЦРН БИЛАНС: Денеска повторно починаа три лица, бројката на новозаболени никако да падне

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациентка  од Куманово (60г), хоспитализирана на клиниката од 27 април. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Струга (59г), примен на 16 мај и пациент од Скопје (51г) хоспитализиран на 4 мај. Во изминатите 24 часа направени се само 286 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-16, Тетово-4, Струга-1, Велес-2 и Охрид-2. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 8 оздравени пациенти во: Скопје-7 и Прилеп-1. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани…

Повеќе...

За 24 часа во Италија нови 27 смртни случаи од Ковид-19

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во Италија се зголеми за 27 во последните 24 часа и сега изнесува 79, соопшти денеска италијанската служба за цивилна заштита. Вкупниот број заразени во Италија, каде има најголемо жариште на Ковид-19 во Европа, вчера се зголеми од 2.036 на 2.502 лица. Службата за цивилна заштита соопшти дека 160 лица кои биле први заразени успешно закрепнале. Вирусот се прошири во Италија пред 12 дена и го зафати северниот дел од земјата, но Ковид-19 сега е регистриран во 19 од 20-те региони на Италија.…

Повеќе...

Власта го стимулира ширењето на грипот без одлука за прекин на наставата?

Иако беше најавено, денеска не се донесе одлука за прекина на наставата во училиштата низ Македонија поради рапидното ширење на грипот, кој, токму деенска во Скопје ја зеде третата жртва. И додека се занимаваме со корона вирусот, здравествените власто забележале блису 6000 лица кои ги имаат симптомите, иако бројот е мнпгу поголем бидејќи не сите веднаш одат на лекар. Бројот на заболени рапидно се шири а стивнување на епидемијата се очекува дури за две недели. Посебно се погодени најмалите, тие што одат во градинка и во основно училиште и, се…

Повеќе...

Не ги фрлајте: дршките на црешите го чуваат здравјето

Можеби сте виделе дека некои луѓе не ги фрлаат дршките од црешите, туку ги сушат, а еве и зошто е тоа така. Тие помагаат за болки, проблеми и болести со бубрезите, како и мочните канали, па дури и камен и песок во бубрезите. Потребно е добро да ги исушите на сонце, па да ставите литро вода и да оставите да зовријат, а течноста да отстои еден час, по што се цеди. Се пие три до четири пати на ден. Доколку ви се потребни причини зошто да јадете цреши, можеме да…

Повеќе...

Рик Симпсон вели дека ТХЦ е лек за ракот, а не ЦБД!

Според еден од водечките активисти за употреба на марихуана и екстракт за лекување на многу сериозни дијагнози, Рик Симпсон (Rick Simpson), маслото од канабис може да понуди многу терапевтски придобивки, особено состојката ТХЦ. Што е најважно, маслото од канабис подготвено во домашни услови по неговиот рецепт е во состојба целосно да го излечи ракот!!! Активистот Рик Симпсон Лечење на рак со канабис е една од најновите теми кои се здобиваат со сè големо внимание, а групата луѓе кои се противници на третманот на канцерите со помош на висококонцентрирано масло од целиот цвет…

Повеќе...

Руска лекарка ја открива тајната на долговечноста: Смртта доаѓа од цревата

Руската биохемичарка и лекарка по природна медицина Марва Вагаршаковна Оганјан има 45- годишно искуство во медицина и лабораторија. Основата на нејзината теорија е базирана на истражувања на причините за современите болести, вклучувајќи алергии, хипертензија, рак, дијабетес и други болести кои официјалната медицина ги нарекува „болести од начинот на живот”. Марва ви дава едноставни правила што треба да ги следите за да имате здраво тело и јасен ум. 1. Избор на храна Никој не сака да се разболи. Желбата ништо да не ве боли е сосема нормална желба, а болеста е вистински злосторник против…

Повеќе...

Светската здравствена организација ги призна лековитите својства на канабисот

Нова ТВ Светската здравствена организација минатата недела имаше историска објава и препорака до владите да го отстранат канабисот од листата на наркотични дроги. Единствената конвенција на наркотични дроги кои се сметаат за особено опасни и без тераписка важност, признаена во 1961 година, досега го вбројуваше и канабисот. Оваа Конвенција ги поттикнуваше владите да го забрануваат производството, дистрибуцијата и употребата на дрогите кои ги содржи. Одлуката канабисот да биде вбројан меѓу дрогите во Конвенцијата била политички мотивирана, пред се од западните земји и САД, а не врз научна база како што…

Повеќе...

„Саморегулирачки магнетизирани нано честички“ може да се борат со ракот

Најстарата болест на планетата, ракот, за која сѐ уште немаме пронајдено лек кој 100% работи, продолжува да одзема премногу човечки животи. За среќа, многу научници веќе работат на решенија за оваа болест, а оние од Универзитетот Суреј од Велија Британија и Универзитетот Далиан во Кина, тврдат дека имаат решение, кое би можело да направи револуција во лекувањето на секаков тип на рак. Идејата е многу едноставна – да се користат нано честички кои би се загреале на температури од 42 до 45 степени по Целзиус. На оваа температура, нано честичките…

Повеќе...

Природни начини против ниско либидо

Намаленото либидо може да доведе до напнатост во односот меѓу партнерите. Лукот е последното нешто, што човек би го земал пред да се оддаде на интимност, Но, тој зеленчук со специфичен мирис се препорачува од експерти за подобрување на сексуалната желба. Босилекот има сличен ефект, велат меѓународни експерти. Ароматичниот зачин се користи илјадници години во алтернативната медицина. Босилекот содржи флавоноиди, кои се особено корисни за мажи, кои страдаат од еректилна дисфункција. Истражување на специјалисти од Универзитетот Харвард покажало дека претставниците на посилниот пол, кои консумирале храна богата со флавоноиди најмалку…

Повеќе...