Не ги фрлајте: дршките на црешите го чуваат здравјето

Можеби сте виделе дека некои луѓе не ги фрлаат дршките од црешите, туку ги сушат, а еве и зошто е тоа така. Тие помагаат за болки, проблеми и болести со бубрезите, како и мочните канали, па дури и камен и песок во бубрезите. Потребно е добро да ги исушите на сонце, па да ставите литро вода и да оставите да зовријат, а течноста да отстои еден час, по што се цеди. Се пие три до четири пати на ден. Доколку ви се потребни причини зошто да јадете цреши, можеме да…

Рик Симпсон вели дека ТХЦ е лек за ракот, а не ЦБД!

Според еден од водечките активисти за употреба на марихуана и екстракт за лекување на многу сериозни дијагнози, Рик Симпсон (Rick Simpson), маслото од канабис може да понуди многу терапевтски придобивки, особено состојката ТХЦ. Што е најважно, маслото од канабис подготвено во домашни услови по неговиот рецепт е во состојба целосно да го излечи ракот!!! Активистот Рик Симпсон Лечење на рак со канабис е една од најновите теми кои се здобиваат со сè големо внимание, а групата луѓе кои се противници на третманот на канцерите со помош на висококонцентрирано масло од целиот цвет…

Руска лекарка ја открива тајната на долговечноста: Смртта доаѓа од цревата

Руската биохемичарка и лекарка по природна медицина Марва Вагаршаковна Оганјан има 45- годишно искуство во медицина и лабораторија. Основата на нејзината теорија е базирана на истражувања на причините за современите болести, вклучувајќи алергии, хипертензија, рак, дијабетес и други болести кои официјалната медицина ги нарекува „болести од начинот на живот”. Марва ви дава едноставни правила што треба да ги следите за да имате здраво тело и јасен ум. 1. Избор на храна Никој не сака да се разболи. Желбата ништо да не ве боли е сосема нормална желба, а болеста е вистински злосторник против…

Светската здравствена организација ги призна лековитите својства на канабисот

Нова ТВ Светската здравствена организација минатата недела имаше историска објава и препорака до владите да го отстранат канабисот од листата на наркотични дроги. Единствената конвенција на наркотични дроги кои се сметаат за особено опасни и без тераписка важност, признаена во 1961 година, досега го вбројуваше и канабисот. Оваа Конвенција ги поттикнуваше владите да го забрануваат производството, дистрибуцијата и употребата на дрогите кои ги содржи. Одлуката канабисот да биде вбројан меѓу дрогите во Конвенцијата била политички мотивирана, пред се од западните земји и САД, а не врз научна база како што…

„Саморегулирачки магнетизирани нано честички“ може да се борат со ракот

Најстарата болест на планетата, ракот, за која сѐ уште немаме пронајдено лек кој 100% работи, продолжува да одзема премногу човечки животи. За среќа, многу научници веќе работат на решенија за оваа болест, а оние од Универзитетот Суреј од Велија Британија и Универзитетот Далиан во Кина, тврдат дека имаат решение, кое би можело да направи револуција во лекувањето на секаков тип на рак. Идејата е многу едноставна – да се користат нано честички кои би се загреале на температури од 42 до 45 степени по Целзиус. На оваа температура, нано честичките…

Природни начини против ниско либидо

Намаленото либидо може да доведе до напнатост во односот меѓу партнерите. Лукот е последното нешто, што човек би го земал пред да се оддаде на интимност, Но, тој зеленчук со специфичен мирис се препорачува од експерти за подобрување на сексуалната желба. Босилекот има сличен ефект, велат меѓународни експерти. Ароматичниот зачин се користи илјадници години во алтернативната медицина. Босилекот содржи флавоноиди, кои се особено корисни за мажи, кои страдаат од еректилна дисфункција. Истражување на специјалисти од Универзитетот Харвард покажало дека претставниците на посилниот пол, кои консумирале храна богата со флавоноиди најмалку…

Турција забранува рекламирање на „џанк фуд“

Турција го забрани рекламирањето на прехранбени производи, кои спаѓаат во категоријата „џанк фуд“, како и воведувањето промотивни подароци во слични продукти, како што се на пример чоколадните јајца со играчка, соопшти Министерството за трговија. Таквата мерка има за цел да ја ограничи навиката за нездрава исхрана на Турците. Согласно мерките, кои стапуваат во сила од јуни, производителите на таков вид прехранбени производи нема да можат да вклучуваат во пакетите никакви промотивни подароци и ќе им биде забрането да ги рекламираат своите продукти на телевизија и радио за време на детски…

Тајната на дедо Стефан, за да доживее 103 години: Малку пиење, никако пушење и добро месо

Многу пријатели, соседи и блиските роднини пред два дена му честитаа именден на еден од најстарите живи Бугари, 103-годишниот Стефан Цонев од Силистра, Бугарија. На 27 декември, уште од раните утрински часови на дедо Стефан почнаа да му доаѓаат гости со подароци во раце, да му посакаат здравје и уште повеќе години живот. -Господ ми дава уште години и сум благодарен за тоа”, вели 103-годишниот старец. С ведар дух и добро здравје, громогласниот дедо Стефан со задоволство им раскажува на новинарите, кои го посетија, за неговиот животен пат. Роден во…

Ова се најдобрите работни места за луѓе кои страдаат од депресија

Луѓето кои страдаат од депресија не треба да се избегнуваат како работници, всушност, нив треба да им се даде вистинска работа, која ќе ја извршуваат добро, а притоа и тие ќе се чувствуваат подобро. Експертите тврдат дека луѓето, кои страдаат од депресија, се вредни работници и кога ќе зацртаат некој план или идеја, тие можат да станат одлични во својата работа. Се разбира, не сите луѓе можат да ја прават истата работа со еднаков ефект и се советува дека депресивните луѓе треба да ги избегнуваат стресните работни места, кои вклучуваат…

Симптоми кои покажуваат дека ви се заканува мозочен удар

Ако ги забележите овие симптоми, задолжително одете на лекар! Шлогот настанува така што крвта не може да стигне до мозокот поради оштетените и здебелените артерии и така доаѓа до удар, кој ги оштетува мозочните функции и често доведува до парализа. Затоа многу е важно да водите сметка за вашето тело и да внимавате на симптомите што укажуваат на тоа дека ви се заканува мозочен удар. Станува збор за следниве 6 симптоми… 1. Висок крвен притисок Високиот крвен притисок е главен показател дека нешто не е во ред со вашиот кардиоваскуларен…