neuronal network with electrical activity of neuron cells 3d ren

НЕВРОТРАНСМИТЕРИ -Серотонин, допамин и норадреналин

Серотонин, допамин и норадреналин Серотонинот е познат и како „мозочен пејсмејкер“. Тој е одговорен за искуството на задоволство, уживање и психолошка релаксација. Луѓето кои имаат недостаток на серотонин се нерасположени, депресивни, напнати, често се загрижени, страдаат од несоница или имаат одредени болни сензации – главоболка, надуеност, болки во грбот. Серотонинот ни помага да се опуштиме,…

повеќе
dna tesla

Никола Тесла и здравјето – Нашето тело е самиот најдобар лекар!

Дали во иднина ќе страдаме повеќе или ќе умреме на 140 години, како што планирал да живее Тесла или на 280 години, според рускиот лекар Волков, зависи од здравјето на нас и нашата планета. Според Тесла, СЕ во Универзумот е поврзано со невидливи врски. Ние сме наш најдобар лекар, па затоа треба да го слушаме…

повеќе
psoas

Извор на болка, стравови и вознемиреност: Како да го отклучите згрчениот „душевен мускул“?

Псоас мускулот е длабок мускул кој го поврзува лумбалниот ‘рбет со бедрената коска. Исто така наречен „мускули на душата“, тој е еден од најважните мускули во човечкото тело. Ги поврзува трупот и нозете, е поврзан со централниот нервен систем, а имајќи врска со дијафрагмата, игра улога во функцијата на дишењето – и постои двонасочна врска помеѓу дишењето…

повеќе
34534 696x333

Енергетски вежби за отстранување на менталните блокови

Енергетскиот центар на Меркур или чакрата на грлото ги поврзува главата и телото и е еден од најважните центри за комуникација. Кога оваа чакра ќе се прочисти, ние стануваме отворени за креативни идеи кои можеме да ги материјализираме кога ќе го поврземе овој центар со третата чакра… Според енергетската астрологија, нашите енергетски центри или чакри комуницираат…

повеќе
oai2y70

Вежби за третман на проблеми со ‘рбетот: Само 5 минути дневно и збогум на болките!

Овој систем на вежби се препорачува за превенција и третман на проблеми со ‘рбетот, со цел враќање и зачувување на подвижноста на’ рбетот, како и за фиксирање и зајакнување на интервертебралните дискови.   Можете да го правите секојдневно како утринска вежба, не одзема многу време, само 5 минути. Правејќи ги овие вежби до длабока старост…

повеќе
relax woman looking sea on the beach

Здравјето влегува низ срцето!

Нема поголем имунолошки супресор од тагата… Во желбата да се зајакнат купуваат разни семки од киноа и чиа, цедат лимони, јадат авокадо, портокали, рендаат ѓумбир, пијат омега 3, магнезиум хлориди и разни цедени масла, пијат билни чаеви за кои се знае или се слуша дека помагаат… Сепак, единствениот сигурен засилувач на имунитетот е КАПКИТЕ НА…

повеќе