Алтернативни начини за примена на „кока-колата“ во секојдневниот живот

Веројатно не сте знаеле дека „кока-колата“, освен како освежителен пијалак, можете да ја користите и за многу други работи. Една од состојките што се наоѓа во „кока-колата“ е содата бикарбона, која како алкална супстанција може многу да помогне во чистењето на просторот во кој живеете и предметите што ги поседувате. Во продолжение, прочитајте како и каде сѐ може да ја искористите „кока-колата“ во домот. Дното на садовите за готвење со текот на времето станува црно и замастено, така што едноставно невозможно е да се измие. Дното на замастената тава или…

повеќе

Анкета: Истокот на Европа има покензеравтивни вредности од Западот

Граѓаните во источниот дел од европскиот континент се поконзервативни по повеќе социјални прашања и се порелигиозни отколку жителите на северна и западна Европа, покажува истражување на американскиот инстут Пју Рисрч. Во споредба со западна Европа, источна и централна Европа е помалку отворена кон муслиманите и евреите, истополовите бракови и ја смета својата култура за супериорна над другите. – Континенталната поделба во однесувањата и вредностите можат да бидат екстремни во одредени случаи, наведува Институтот во најновата анкета за Европа. Истокот на Европа во анкетата е дефиниран географски и ја вклучува територијата…

повеќе

Како да ја победите есенската депресија?

Во периодот кога денот станува сè пократок, а ноќта подолга, многу луѓе се борат со чувство на меланхолија и нерасположение. Кратките и студени денови на многумина им влијаат на расположението, но и на нивото на енергија. Како да се победи оваа состојба? Ова нарушување во расположението е познато како есенска депресија, а е резултат од недостатокот на дневна светлина. Со појавата на есенската депресија се јавуваат и заморот, пад на имунитетот, исцрпеност. Што може да направите за полесно да се справите? 1. Земајте витамин Д Витаминот Д е многу важен…

повеќе

Фантастична: Моника Белучи софистицирана дама за „L’Officiel“

Моника Белучи покажува што значи да се биде вистинска дама. 53-годишната актерка во софистицирано издание сними фотосесија за бразилското издание на списанието „L’Officiel“. За едиторијалот, филмската ѕвезда носи блескав луксузен накит од Картие.   извор:http://www.femina.mk

повеќе

10 знаци дека мажот што ви се допаѓа ве гледа само како пријателка

Еден од најчестите сомнежи кај жените е токму прашањето дали му се допаѓаат на некој маж или не. За жал, нивните проценки знаат да бидат погрешни, а мажите не се секогаш од голема помош. Ова се некои од знаците дека ве смета само за пријателка… 1. Секогаш се јавувате први и ги иницирате средбите. 2. Кога тој нешто ќе иницира, секогаш носи уште некој со себе. 3. Ви се обраќа со „брат“ или слично и ви дава до знаење дека сте другари. 4. Пред вас зборува за жените кои му…

повеќе

Што јадат Ангелите на Викторија сикрет?

Манекенките од брендот Викторија Сикрет мора да бидат во совршена форма, но и тоа има своја цена. Еве што јадат и како тренираат овие убавици. Диетата на ангелите на Викторија се заснова на здрави масти и протеини, со минимален внес на јагленихидрати, а дневниот калориски внес не треба да надмине 1.300 калории. На манекенките им се препорачува да јадат пилешко бело месо, немрсно јунешко месо или риба, а соодветна „протеинска“ замена може да бидат и две-три јајца. Млечните производи и глутенот се забранети, како и зеленчукот кој расте под земја…

повеќе

Како домот да изгледа отмено и убаво со минимално потрошени пари

Дали сакате домот да ви изгледа луксузно уредено и отмено, а притоа да не потрошите многу пари? Обрнете внимание на деталите кои прават огромна разлика во впечатокот кој што го остава вашиот дом. Бои Почнете од освежување на просторот, со варосување на домот. Освежувањето на ѕидовите не е скапа работа, но прави огромна разлика. Одберете беж, светло сина или светло сива и веднаш ќе го промените изгледот на собата. Пешкири и крпи Фрлете ги старите пешкири и крпи од кујната и бањата и ставете нови. И онака не ви вршат…

повеќе

Рецепт за долг и среќен живот: Смејте се почесто, не придавате важност на секоја ситација и „не си ставајте се“ на срце!

Честопати се сожалувате себеси и постојано сте под притисок бидејќи не успевате да го направите она што би „требало“? Ако е така, вистинско време е да ја промените перспективата и да го украсите лицето со насмевка! Дали сте заеле дека луѓето со здрава смисла за хумор, кои се смеат често, живеат подолго, поздрави се повитални од оние на кои им оди тешко од рака да се насмејат. Нивната тајна не се крие во гените туку едноставно во поинаквиот пристап кон животот. Тие одлучиле да гледаат на животот од поинаков агол, од…

повеќе

Брајан Адамс за наводната афера со принцезата Дијана: Имавме посебен однос

Пејачот Брајан Адамс кончено зборуваше за својот однос со принцезата Дијана и ги коментираше шпекулациите дека тие двајца биле во романтична врска. За време на неговото гостување во шоуто „What happens live with Andy Cohen“, водителот ги спомена шпекулациите околу нивната наводна врска. „Се зборува дека ти и принцезата Дијана сте имале романса. Нејзиниот шофер тврди дека те видел како скришно влегуваш во Кенсингтонската палата. Каков беше вашиот однос?“, го запраша Коен. „Бевме одлични пријатели. Никаде скришно не се извлекував, само ќе се појавев“, одговори пејачот. Меѓутоа, водителот беше упорен…

повеќе

Шик и модерни начини како да носите марами ова лето

Ова лето дајте им простор на марамите во вашиот плакар. Со овој моден додаток можете на уникатен начин да го зачините секој ваш стајлинг. В коса, на чанта, како колан, на врат… погледнете неколку креативни идеи како да носите марама и зачекорете во летото подготвени за нови стилски предизвици ЗА СТИЛИЗИРАЊЕ НА КОСАТА Додајте марама на пунџа, исплетете ја во плетенка, врзете ја над ластиче… за кратко време ќе се заљубите во овој брз начин на стилизирање на косата. УКРАС ЗА ВАШАТА ЧАНТА На овој начин истата чанта никогаш нема…

повеќе