Брајан Адамс за наводната афера со принцезата Дијана: Имавме посебен однос

Пејачот Брајан Адамс кончено зборуваше за својот однос со принцезата Дијана и ги коментираше шпекулациите дека тие двајца биле во романтична врска. За време на неговото гостување во шоуто „What happens live with Andy Cohen“, водителот ги спомена шпекулациите околу нивната наводна врска. „Се зборува дека ти и принцезата Дијана сте имале романса. Нејзиниот шофер тврди дека те видел како скришно влегуваш во Кенсингтонската палата. Каков беше вашиот однос?“, го запраша Коен. „Бевме одлични пријатели. Никаде скришно не се извлекував, само ќе се појавев“, одговори пејачот. Меѓутоа, водителот беше упорен…

повеќе

Шик и модерни начини како да носите марами ова лето

Ова лето дајте им простор на марамите во вашиот плакар. Со овој моден додаток можете на уникатен начин да го зачините секој ваш стајлинг. В коса, на чанта, како колан, на врат… погледнете неколку креативни идеи како да носите марама и зачекорете во летото подготвени за нови стилски предизвици ЗА СТИЛИЗИРАЊЕ НА КОСАТА Додајте марама на пунџа, исплетете ја во плетенка, врзете ја над ластиче… за кратко време ќе се заљубите во овој брз начин на стилизирање на косата. УКРАС ЗА ВАШАТА ЧАНТА На овој начин истата чанта никогаш нема…

повеќе

Сајмон 10 месеци не користи мобилен: Откри зошто се решил на тоа и како се чувствува

Британскиот музички продуцент Сајмон Кауел, откри дека не го користел неговиот мобилен телефон десет месеци, што многу добро влијаело на неговото ментално здравје. Медискиот могул изјавил за „Меил“ дека многу го иритирало тоа што премногу често го користел телефонот. Педесет и осум годишниот музички продуцент, истакнал дека станал многу повеќе фокусиран и свесен за луѓето околу него од кога се откажал од телефонот. Откажувањето од телефонот, за него било чудно искуство, но го направило посреќен. -Не го користам телефонот точно 10 месеци. Многу ме иритираше кога имаш состанок, сите се…

повеќе

Казни и до 900 евра за сопствениците на кучиња

Сопствениците на кучиња се должни да ги пријават своите кучиња еднаш годишно во ветеринарните амбуланти, клиники и болници кои се овластени за спроведување на ветеринарно здравствена заштита од јавен интерес во нивното место на постојан престој, со цел да ги регистрираат и идентификуваат, како и да ги исполнат одредбите во однос на здравствената заштита согласно со прописите од областа на ветеринарното здравство. Трошоците за овие постапки се на товар на сопствениците на кучињата. Сопствениците на кучиња треба на влезната врата во дворот на видливо место да постават табла со која…

повеќе

За здрав живот во Македонија потребен е и “здрав” џеб

Во последно време промовирањето на здравата храна, здравите навики и здравиот живот зема голем замав. Постојани кампањи и апели до луѓето да внимаат што јадат и од каде купуваат. Органските производи се ставаат во прв план. Но, дали секој може да си дозволи купување на здрава храна? Македонските граѓани се свесни за потребата од водење здрав живот, и здрава исхрана. Прашањето е како да си го овозможат тоа, кога цената на органската храна е 3-4 пати поскапа од вообичаената? Риба со салата наместо хамбургер со пржени компирчиња, пливање или џогинг…

повеќе

Дали се туширате секој ден? Еве зошто е важно искрено да одговорите

Тим на научници проверил како прескокнувањето на секојдневното туширање влијае на кожата и здравјето. Имено, некои тврдат дека не треба да се туширате секој ден бидејќи на тој начин се чува кожата и нејзината pH вредност, но дали е навистина така? Кожата е прекриена со бактерии и тоа со дури 1.000 различни видови бактерии, како и габи. Најголем дел од тие микроби се добри, но она што сапунот и водата прават е помагање на добрите бактерии во борбата со лошите. Секојдневното туширање влијае на тоа телото да биде отпорно на…

повеќе

6 причини да се пробате во планински велосипедизам

Маунтинбајкот не е само обично возење велосипед. Може да ви опишуваме како е да се вози велосипед во дивината, но џабе е. Колку и да ви опишуваме, чувството кое ќе го добиете ако се пробате секако ќе биде подобро од она што кој било ви го опишувал. Тука ќе ви дадеме само неколку причини кои треба да ве убедат за побрзо да посегнете по точакот и да побрзате во природа. 1. Тоа е авантура Маунтинбајкингот со себе носи потреба да се истражува теренот и да се преземаат одредени ризици при…

повеќе

Како да се будите полесно секое утро- еве неколку финти

Секој човек има различен начин на будење наутро. Зa најголем дел од луѓето, тоа е најтешкиот дел од денот. „Snooze“ копчето не е пријател во тие моменти, затоа што досега многупати е докажано дека повеќе одмага, отколку што помага. Се верува дека и генетиката игра улога во ова, некои луѓе се генетски програмирани да функционираат подобро навечер, отколку во утринските делови од денот. Им треба повеќе сон за нормална функција. Некои студии покажале дека ранобудниците имаат позитивен став во животот, а објаснувањето за тоа е дека имаа поголема изложеност на…

повеќе

ДОКАЖАНО: Мажите ќе живеат подолго ако се оженат со вакви жени

Научниците дошле до многу интересен заклучок кој подеднакво ќе ги интересира и мажите и жените. Имено, неодамна спроведено истражување покажало дека жените со голема интелигенција и остар ум може да го продолжат животот на мажите. Покрај тоа, исто така помагаат во спречувањето на почетокот на деменцијата. Општо е познато дека интелектуално стимулативните игри ја спречуваат појавата на оваа болест бидејќи ја стимулираат работата на мозокот. Логично е дека партнерот кој постојано го поттикнува вашиот интелект има големо влијание на развојот на вашите когнитивни способности. -Што би требало да направи мажот…

повеќе

Животот прославува кога ќе се спојат начинот на живеење и архитектурата

На почетокот на месецов претседавачот на Хајат Фондацијата (Hyatt Foundation) Том Прицкер (Tom Pritzker), го прогласи овогодишниот добитник на Прицкеровата награда за архитектура (Pritzker Architecture Award) Балкришна Витхалдас Доши (Balkrishna Vithaldas Doshi). Професорот Доши е 45-тиот по ред добитник на највисоката светска награда за архитектура, а која по прв пат е доделена на архитект од Индија. Професорот Доши е роден во Пуне (Pune), Индија во 1927 година. Поширокото Хинду семејство во кое растел веќе две генерации било вклучено во индустријата за производство на мебел коешто веројатно придонело тој од најраната…

повеќе