СВЕТИ АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ (ЗИМЕН)

СВЕТИ АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ (ЗИМЕН) Нашиот народ два пати го празнува споменот на Св. Атанасиј Велики. На 31 јануари се празнува празникот Св. Атанасиј или зимен, а на 15 мај Св Атанасиј Велики летен.Св. Атанасиј наречен Велики е роден во Александрија во 296 година. Едно време минал во пустина заедно со Св. Антониј Велики. По враќањето во Александрија станал архиѓакон во александриската црква. Учествувал на Првиот Вселенски собор и иако млад се истакнал со познавање на Светото писмо и со говорништвото. Неговите дискусии имале главна заслуга за победата против Ариевската ерес…

Повеќе...

Да се потсетиме на -Четири завета на Светиот Наум Охридски

Четири завета на Свети Наум Еден ден пред Божик, кога Св. Наум ја беше завршил Светата литургија во манастирот и ги беше пречестил монасите и народот, почувствувал дека му се приближува разделбата од овој свет. Гледајќи го монасите неговото бледо лице, од кој излегувала некоја блага светлост, почувствувале во своите срца дека наскоро мора да се разделат од својот духовен отец и учител. Поради тоа почнале многу да жалат и се свртувале настрана бришејќи ги солзите од своите очи. Светиот отец гледајќи ја нивната тага и солзи, ги повикал сите…

Повеќе...

„Најлошата сиромаштија е осаменоста и чувството дека не си сакан„

Ако ги судиш луѓето, ќе немаш време да ги сакаш. Луѓето честопати се неразумни и себични, сепак, прости им. Ако сте љубезни, луѓето може да ве обвинат дека имате скриени намери, сепак, продолжете да бидете љубезни. Ако сте искрени, луѓето може да ве излажат. Сепак, бидете искрени. Ако ја пронајдете среќата, луѓето може да ви љубоморат. Сепак, бидете среќни. Доброто што ќе го сторите денес ќе биде заборавено утре. Сепак, правете добро. Мирот започнува со насмевка. На светот нема мир бидејќи заборавивме дека си припаѓаме еден на друг. Никогаш не…

Повеќе...

Да му помогнеме на 3-годишниот Владимир Грчев од Струмица

Малиот Владимир Грчев од Струмица, има само 3 години и пред себе голема борба. Борба за неговото здравје. Тој боледува од церебрална парализа. За подобрување на неговата состојба, родителите самостојно одлучиле да го однесат на рехабилитација и третмани во клиника во Турција. Да му помогнеме на Владимир! Телефонски број за донации преку мрежета на Телеком: 143-123 Телефонски број за донации преку мрежата на А1 (ВИП): 143-465 Хуманитарни сметки за донации: Комерцијална Банка 300031000004317 Sparkasse Банка 250008000810856 За донации од странство: Viktorija Grcheva IBAN: MK07250082220151433 SWIFT: INSBMK22  

Повеќе...

Да бидеме хумани, да помогнеме на едни дечиња кои имаат премногу грижи за едно детство

Да им помогнеме на двете дечиња кои нема кој да ги испрати на училиште. Братчето и сестричето од кумановското село Степанце со оскудна гардероба заминуваат на училиште, а ни сами не знаат како ќе ја поминат зимата. Гладни, боси, премрзнати… Се работи за фејсбук акција за помош за децата, а сите доборнамерници се добро дојдени! Да им помогнеме заедно на братчето и сестричето. Фејсбук пост на Жарко Василевски: Дали ги гледате вашите и другите деца дотерани, насмеани, среќни, весели, со нова облека како се фотографираат на почетокот на учебната година?…

Повеќе...

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ: Потребни се само 5500 евра за операција на младата Стаменка- да живее нормален живот без болки и ограничување!

Да бидеме хумани и да и помогнеме на младата Стаменка која има претерано силни болки и големо ограничување во движењето, да може и понатаму да живее нормален живот. Нејзиниот колк е во фаза на распаѓање, односно има дијагноза коксартроза која се заснова на рскавицата во колкот која е скоро целесно оштетена. Операцијата која би се извршила во соседна Србија чини само 5500 евра во кои се состојат и операцијата и постоперативниот третман. -Драги пријатели, некои од вас лично ме познаваат и лично знаат со каков проблем се мачам последниве неколку…

Повеќе...

Кај сиромавиот се ценкаш и глумиш големина – а кај богатиот оставаш бакшиш, демек си некој

Една жена го праша старецот: “Колку ги продаваш јајцата?” Стариот продавач и одговорил: “6 денари јајце, госпоѓо. Таа му рече: “Ќе земам 6 јајца за 30 денари или ќе заминам”. Стариот продавач одговорил: “Дојдете да ги земете по цената што ја сакате. Можеби ова е добар почеток, бидејќи денес сеуште не сум продал ниту едно јајце. Таа ги зеде јајцата и си замина со чувството дека победила. Влезе во нејзиниот скап автомобил и отиде во еден убав ресторан со нејзиниот сопруг. Таму таа и нејзиниот сопруг нарачаа што им душа…

Повеќе...

Изгубени меѓу генерации: Родените од 1977 до 1985 година го фатија најдоброто од два света

Ако сте родени во периодот од 1977 до 1985 година досега сте слушнале еден куп аргументи за тоа во која генерација припаѓате. Но едно сте знаеле отсекогаш: вие сте посебна генерација што го фати најдоброто од двата света. Едни ве убедуваат дека припаѓате на генерација X, а други на генерацијата Милениумци, односно генерација Y. Овие девет години се тешки за класифицирање, а вие се чувствувате како да не припаѓате никаде. Тоа од една страна фрустрира, но од друга страна ве прави да се чувствувате посебни. Аналогно детство и дигитална младост…

Повеќе...

Апел за помош на 33-годишната Јана од Охрид која веќе петта година се бори со редок вид на рак

Ајде да ги здружиме силите и заедно да ѝ помогнеме на Јана Арсовска. 33-годишната девојка од Охрид веќе петта година се бори со редок вид на рак. Во 2015 година, на Јана ѝ била дијагностицирана „адултна неуробластома“, детски рак кој кај возрасни е многу редок и оттогаш таа ја води најтешката битка во животот. Отворете го срцето и помогнете ѝ на храбрата и позитивна охриѓанка: Броеви за донирање од Македонија: T-Mobile: 143 143 А1: 143 467 За донации од Македонија: Жиро-сметка: 5305-0001-0490-410 Банка: Охридска Банка За донации надвор од Македонија: IBAN: MK07530280003077681 SWIFT: OHRDMK22 Адресата на…

Повеќе...

Христијаните го прославуваат празникот Успение на Пресвета Богородица

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува сонот, блаженството, мирот, спокојството и радоста. Самиот лик на Богомајката објавува бескрајно спасение, сострадалност, грижа и доверба, сила и смирение, чистота и убавина, љубов и победа на љубовта.  

Повеќе...