Денеска е Св. Архангел Михаил

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 септември. Денеска е Св. Архангел Михаил. Главниот празник на свети архангел Михаил се празнува на 8 ноември (јулијански календар). Се вика Собор на свети архангел Михаил. Денес, пак, црквата утврдила да се празнува споменот на неговите чуда што се случија во местото Хони, близу Ерапол во Фригија, каде што подоцна исто во спомен на неговите чуда беше подигната црква посветена на свети архангел Михаил. ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР Денеска е Св. Јануариј. Бил бискуп во Беневенто. Заедно со своите другари…

повеќе

АПЕЛ ЗА ПОМОШ | На Катерина Рујковска потребни ѝ се пари за операција на рожница

До нашата редакција стигна молба од семејството Рујkовски ,на кој им е потребно вашата подадена рака и помош да им помогнеме за нивната ќерка Катерина Рујковска. Народе ,станува збор за наше дете и ве замолуваме од име на нашиот веб портал да излезете во пресрет и да им помогнеме ,кој колку може ,доколку не можете доволно е да го споделите постот со вашите пријатели и ги запознаете со ова акција. Пред се да бидеме хумани луге и да се почитуваме сите ,Катрерина го очекува тоа за да може и таа…

повеќе

ПРОФЕСОРОТ КОЈ СО ЗБОР ГИ ЛЕЧЕШЕ ДУШИТЕ …

Вчера, 4.9, беше соопштено дека на 95 години починал српскиот академик и професор кој важеше за еден од најмудрите интелектуалци и мислители во регионов. А таа, мудроста, подразбира дека тој никогаш не се поставуваше како голем човек, иако беше токму тоа. Веста за смртта на Јеротиќ поттикна и голем број луѓе од Македонија да му изразат почит на социјалните мрежи, како на редок интелектуалец, но и човек кој им помогнал да излезат на крај со своите лични премрежја и животни предизвици. Многумина од нив во неговите зборови на искусен психијатар,…

повеќе

Малиот Дарио моли за помош за 30 илјади евра се потребни за третман на ‘рбетниот мозок

14 годишниот Дарио Павлов од Кочани верува дека македонската јавност ќе се крене на нозе и ќе му помогне да ја преброди тешката болест. Пред две години на ова момче му било дијагностицирано ецефалитис трансферзален миелитис познато и како воспаление на рбетниот мозок. Болеста предизвикала целосна парализа на десната нога и неговата состојба се влошува од ден на ден. При што за да се отстрани воспалението од ‘рбетниот мозок кој може да предизвика дополнителни последици потребно е пресадување на матични клетки. За да се излечи Павлов треба да добие третман…

повеќе

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал Евпал живееше на островот Сицилија, во местото Катана, на преодот од третиот во четвртиот век и беше ѓакон на црквата во Катана. Околу 304 година императорот Диоклецијан го испрати тука управникот Пентагур. По силата на римските едикти од кои неколку издаде самиот Диоклецијан на овој му беше должност да ги гони христијаните. Но, во тоа време на островот имаше малку христијани, а и тие се криеа од властите по пустите места. Свети…

повеќе

Денеска се празнува Св. Климент Охридски и Пантелејмон

Голем македонскиот и општохристијански празник На 9 август (нс.) се празнува споменот на св. Климент Охридски кој е упокоен на овој ден 916 година. Исто така, на овој ден се празнува и споменот на светите Седмочисленици. На овој ден Светата православна црква го празнува и споменот на големиот исцелител свети Пантелејмон. Именден празнуваат: Пантелеј, Панде, Пано, Панка, Панто,Панчо… Големиот македонски и сесловенски просветител свети Климент Охридски Чудотворец починал на денешен ден 916 година. Но бидејќи тој и за време на својот живот именденот го празнувал на 8 декември (25 ноември с.с.) на празникот на Св. свештеномаченик Климент епископ Римски, подоцна неговиот главен празник бил…

повеќе

Св. Петка Летна, заштитничка од несреќи и болести

Света преподобна маченица Параскева-Света Петка. Култот кон Света Петка – Летна кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести Со нејзиното име се поврзани и чудотворни икони и многу лековити води наречени петочни води. Оттука е и празнувањето на петокот како посебно тежок ден во неделата. Во православниот каландар постојат три личности со исто име Света Параскева – Петка, поради што кај народот најчесто се мешаат и се мисли дека се работи за иста личност. Првата е Света Петка…

повеќе

Лудата авантура на хеви-метал пензионерите

Еден старечки дом во Германија викендов морал да ја алармира полицијата откако исчезнале двајца негови жители. Неколку часа подоцна полицијата ги пронашла пензионерите на фестивал на хеви-метал музика. Двајца постари мажи избегале од својот старечки дом во петокот за да го проследат фестивалот на хеви-метал музика Вакен Опен Ер, соопшти полицијата. Старечкиот дом ја алармирал полицијата откако било утврдено дека ги нема во нивната соба. Полицијата по неколкучасовна потрага ги пронашла двајцата љубители на хеви-метал на фестивалот кој се смета за најголем во светот. Портпаролка на полицијата изјави дека двајцата…

повеќе

Папата Франциск со осуда на трговијата со луѓе

  Папата Франциск го повика целиот свет да се спротивстави на „срамното злосторство“ – трговијата со луѓе. За време на редовното неделно обраќање пред илјадници верници на плоштадот „Свети Петар“ во Ватикан, Папата истакна дека трговијата со луѓе честопати се поврзува со шверцот на мигранти. Тој ја осуди трговијата со деца и возрасни кои завршиле како робови на принудна работа, сексуална индустрија и трговија со органи. – Обединетите нации во понеделник ќе посветат внимание на борбата против шверцот со луѓе. Шверцерите дури користат и миграциски рути за искористување на жртвите…

повеќе

Почина Оливер Драгоевиќ

Во Сплит на 71 годишна возраст почина Оливер Драгојевиќ, легендата на хрватската музичка сцена. Драгојевиќ почина година дена откако му е дијагностициран рак на белите дробови. Веста за смртта на пејачот ја соопшти најблиското семејство.

повеќе