Медиа 24

Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори, ако премиерот Зоран Заев не се предомисли. – Очекувам и да се премисли до утре бидејќи станува збор и за Зоран Заев, знаете кај него и работите се менуваат на часови во основа. Но ајде да претпоставиме дека овој пат ќе биде конзистентен и очекувам да го слушнам предлогот, да видам што подразбира под тоа брзи предвремени парламентарни избори – рече Мицкоски.  

Зоран Заев очајнички бара сега избори како “сламка за спас”.

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на преговорите со ЕУ е неговата намера повторно, обидувајќи се да ја демонизира опозицијата, да моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор. Очигледно неговата лична проценка е дека ова е последен момент кога би можел да состави некаква приказна, колку и таа да звучи неубедливо, за да побара таква помош. Тој е свесен дека без нив нема никакви шанси народот да му даде доволно поддршка, со која би победил или пак по поразот на изборите…

СТРУМИЧКОТО ВМРО-ДПМНЕ ПРАШУВА: ДО КАДЕ Е ПРОЕКТОТ ВЕТЕН НА СТРУМИЧАНИ ЗА ИЗГРАДБА НА СТАРЕЧКИ ДОМ?

ПОЧИТУВАНИ, ПОМИНУВА ПОЛОВИНА МАНДАТ НА АКТУЕЛНАТА ЛОКАЛНА ВЛАСТ НА СДСМ ВО СТРУМИЦА, КОЈА СО ОПШТИНАТА УПРАВУВА ВЕЌЕ 15 ГОДИНИ. ДВЕ ГОДИНИ ИСПОЛНЕТИ СО НЕРАБОТА, НЕСПОСОБНОСТ И МАНИПУЛАЦИЈА. СДСМ ЗА ДВЕ ГОДИНИ НЕМА РЕАЛИЗИРАНО НИТУ ЕДЕН ПОЗНАЧАЕН, БЕЛЕЖИТ ПРОЕКТ ЗА СТРУМИЦА. ОНА ПАК, ШТО Е НАПРАВЕНО ДОСЕГА – НЕ СЕ ОДРЖУВА. ВО ОВАА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ЌЕ ГО ПРАШАМЕ ЛОКАЛНОТО РАКОВОДСТВО И СИТЕ СТРУКТУРИ НА СДСМ – ДО КАДЕ Е ПРОЕКТОТ: ИЗГРАДБА НА СТАРЕЧКИ ДОМ ВО СТРУМИЦА. ДОМОТ ЗА СТАРИ ЛИЦА Е МОЖНОСТ ВОЗРАСНИТЕ ЛИЦА ДА ДОБИЈАТ ПОСЕБНА УСТАНОВА СО УСЛОВИ ЗА…

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток во 17 часот ќе се одржи лидерска средба. Како што се наведува во соопштението, на средбата ќе присуствуваат претседателите на најголемите парламентарни политички партии и од власта и од опозицијата.

д-р Анита Ангелевска-Петровска да си поднесе оставка!

д-р Анита АнгелевскаЛицемерно, импровизаторски и несериозно се квалификативите за односот на СДСМ, нивната владеачка… Gepostet von Медиа24 am Freitag, 18. Oktober 2019 д-р Анита Ангелевска Лицемерно, импровизаторски и несериозно се квалификативите за односот на СДСМ, нивната владеачка коалиција и градоначалничката Наташа Петровска кон прашањето за чистиот воздух и заштитата на животната средина во Битола. Единствено што можат сега да направат е да имаат доблест и да ја убедат Петровска да си поднесе оставка! д-р Анита Ангелевска, ВМРО ДПМНЕ, Совет на општина Битола

Кои компании ќе добијат најмногу од контроверзниот закон за канабис?

Дали „ќарот“ на семејството Заеви се крие зад злоупотребата на европското знаменце за предлог законот за опојни дроги? Во истиот предвидено е да се дозволи извоз на сувиот цвет од канабис, кој може да се користи како опојна дрога. Во јавноста гласно се поставува прашањето дали постои судир на интереси кај премиерот. Според официјално достапните податоци, во текот на минатата година, Заеви инкасирале 3,3 милиони евра од бизнисот со марихуана, а со новото законско решение заработувачката неколкукратно би пораснала. Осуда за предлог законот пристигна од Здружението за канабис и зелени…

Плакатот на меѓународна поетска манифестација напишан само на албански и англиски

ЕЛКА ЈАЧЕВА-УЛЧАР ПРАШУВА СПОРЕД ЧИЈ Устав Плакатот на меѓународна поетска манифестација напишан само на албански и англиски   Професорката Елка Јачева Улчар, реагираше на својот фејсбук профил, реагираше на плакатот на Меѓународниот поетски фестивал во Тетово, кој е испишан само на албански и на наглиски јазик. ИНАКУ, МНОГУ САКАМ ПОЕЗИЈА, АМА НЕ ВАКА ВО СОПСТВЕНА ЗЕМЈА! (Национал-шовинизам… а, што беше тоа?!) Сред унитарна Македонија во моментов во Тетово се одвива меѓународна поетска манифестација, чиј плакат е напишан само на албански јазик и на англиски јазик. Според чиј Устав – прашувам?…

ПАНДОВ ЗА 24 АНАЛИЗА: БРЗИ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ СЕ РЕШЕНИЕ, СЕ ДРУГО Е ГУБЕЊЕ ВРЕМЕ

„Владата на Зоран Заев е излажана од другите политичари.“ – изјави Александар Пандов во вчерашното гостување на 24 Анализа со Сеад Ризвановиќ. Пандов истакна дека ние како земја припаѓаме во Европа, но добредојдени се странските инвестиции од земјите кои не припаѓаат на Унијата. „Јас преку ЕУ ги препознавам стандардите, но 90% луѓето го доживуваат датумот и идното членство дека ќе земаат поголема плата“ – рече Пандов. „Оваа влада ако има доблест треба кога ќе се вратат од Брисел, да излезат пред народот и да кажат дека главната цел за која…

„Ле Монд“: Франција и Холандија им ја затворија вратата на Македонија и Албанија

Медиумите во Франција му посветуваат големо внимание на противењето на Париз за почеток на преговорите за членство во ЕУ со Македонија и Албанија, притоа изразувајќи неразбирање за позицијата на француската дипломатија и на шефот на државата Емануел Макрон, јави дописникот на МИА. Парискиот весник „Ле Монд“ под наслов „Франција и Холандија им ја затворија вратата на Северна Македонија и Албанија“ наведува дека македонските и албанските дипломати во прв план го ставаат ризикот од дестабилизацијата на Европа доколку биде одложен стартот на преговорите. Весникот потсетува дека „Париз е осамен во Брисел…

Екселенции, македонскиот јазик е историска реалност, факт, официјален јазик

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија. Ваши екселенции, Ние, група македонски интелектуалци, јавно го изразуваме нашиот протест поради барањата и ултиматумите во Декларацијата на Собранието на Република Бугарија, кои и група бугарски интелектуалци ги оквалификуваа како „загрижувачки и проблематични“. Она што нас како Македонци најмногу нѐ погодува во Декларацијата, а што се коси со европските стандарди и норми, е: Проблематизирањето на македонскиот јазик, за кој се вели: …. „никаде во документите…