Медиа 24

СКАНДАЛ: Бугарија вечерва донесе одлука дека македонскиот јазик НЕ ПОСТОИ!

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв – дека македонскиот јазик е бугарски дијалект. Бугарската Академија на Науките воопшто не се ни труди и да негира дека нивниот денешен став е „реакција“ на т.н. декларација на Бугарскиот врв која беше претставена на почетокот на Октомври годинава, во кој Бугарската Влада директно го негираше постоењето на македонскиот јазик и инсистираше на историска амнезија на нашите граѓани, тврдејќи дека тие никогаш не биле фашистички окупатори…

Повеќе...

МИРКА ВЕЛИНОВСКА: НА МАКЕДОНСКИТЕ ДРЖАВЈАНИ ИМ СУДАТ ,,СЕВЕРЏАНСКИ,, СУДИИ

Мирка Велиновска со прашање до интелектуалците НА МАКЕДОНСКИТЕ ДРЖАВЈАНИ ИМ СУДАТ ,,СЕВЕРЏАНСКИ,, СУДИИ По инсистирање на Дарко Јаневски ја одгледав секвенцата од читањето на пресудата за ,,Кичеец,, која ми остави длабок впечаток по една единствена ,,ствар,,. Судијката или попрецизно кажано, божемната судијка која би требало да има завршено право (најмалку) и да е државјанин на Република Македонија со посед на сите лични документи издадени од институциите на таа држава, мртва ладна, рамнодушно ем незаинтересирано, без трошка срам објави дека судот на ,,република северна македонија,, донел пресуда !? Бидејќи секакви тутурутки…

Повеќе...

Проф. Котлар: Да му одговорам на Бујар Османи кој денес даде безкруполозна изјава

Проф. Котлар: Да му одговорам на Бујар Османи кој денес даде безкруполозна изјава | opserver.mk Да му одговорам на Бујар Османи, кој денес, безкруполно изјави дека: „трите документи кои се основа на државноста, а тоа се Преспанскиот договор, Договорот со Бугарија и Законот за јазици, се документи кои се иревирзебилни и кои нема да бидат предмет на никакви промени и измени, ниту еднонасочни, ниту какви било промени“. Ова е мистификација, не е точно! Ќе одам по ред! Темелите на македонската држава се впишани во решенијата од Првото заседание на АСНОМ.…

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ ОК СТРУМИЦА-НАШАТА ЗАДАЧА КАКО КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА Е ДА ГИ ЧУВАМЕ ВРЕДНОСТИТЕ ШТО СМЕ ГИ НАСЛЕДИЛЕ. ПРЕВЕДЕНИ НА ЈАЗИКОТ НА СЕКОЕ ВРЕМЕ.

ОПШТИНСКИОТ КОМИТЕТ НА ВМРО – ДПМНЕ СТРУМИЦА НА ДЕНОТ НА ПАТРОНОТ НА СТРУМИЦА СВЕТИ ПЕТНАЕСЕТ ТИВЕРИОПОЛСКИ МАЧЕНИЦИ, СЕКОЈА ГОДИНА ОРГАНИЗИРА СОБИР ВО СТРУМИЦА СО ПОСЕН РУЧЕК – ВО ДУХОТ НА ТРАДИЦИЈАТА. НАШАТА ЗАДАЧА КАКО КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА Е ДА ГИ ЧУВАМЕ ВРЕДНОСТИТЕ ШТО СМЕ ГИ НАСЛЕДИЛЕ. ПРЕВЕДЕНИ НА ЈАЗИКОТ НА СЕКОЕ ВРЕМЕ. ИСТОВРЕМЕНО, АКТИВНО РАБОТИМЕ КАКО ОПОЗИЦИЈА И СЕ ТРУДИМЕ ДА ПРИДОНЕСЕМЕ ЗА ДОБРОТО НА ГРАЃАНИТЕ. НЕОДАМНА, РЕАГИРАВМЕ ЗА СКЛУЧЕН ДОГОВОР, КОЈ ВЧЕРА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГО РАСКИНА – КАКО ШТЕТЕН ! ОВИЕ ДЕНОВИ ЗАГАДЕНОСТА НА ВОЗДУХОТ Е АЛАРМАНТНА И БАРАМЕ ДА СЕ…

Повеќе...

Саксонците и Фрижаните се нарекувале Македонци

Саксонците и Фрижаните, според официјалната светска историографија, се двe сродни германски племиња кои во првиот милениум од Нашата Ера ги населувале: Саксонија (денешна северна Германија), Фризленд (крајбрежјето на Холандија и северозападна Германија), а подоцна и островот Британија. Но… Според оваа книга, издадена 1699 година, се верувало дека Саксонците и Фрижаните дошле од Индија во Европа, и всушност претставувале дел од војската на Александар Македонски. Авторот вели дека Тие се нарекувале Македонци, пред да се населат меѓу германските племиња во Европа. Авторот исто така го поврзува називот „Фрижани“ со „Фриги“, или…

Повеќе...

ЧАВКОВ – БИТКАТА ЌЕ ЗАВРШИ ВО СТРАЗБУР ВО КОРИСТ НА ПОЛИТИЧКИ ПРОГОНЕТИТЕ И во корист на ЖРТВИТЕ на апсурдниот ДРЖАВЕН ТЕРОР

Ништо не може да не демотивира во правната битка со ДРЖАВЕН АПАРАТ, времено КИДНАПИРАН ОД ПОЛИТИЧКО – КРИМИНАЛНИ СТРУКТУРИ во власта, помогнати за среќа од мал број партиски војници и слуги на ѓаволот во полицијата, обвинителството и судството. Но наместо да не обесхрабрат, ТИЕ НЕ МОТИВИРААТ да истраеме во БОРБАТА ЗА ПРАВДА, борба која повеќе не е само наша, туку борба за правдата и владеење на правото за сите во МАКЕДОНИЈА. Нити имаме, нити сакаме друга опција и друга форма на “пара борба”, најмалку пак сакаме да бидеме дел од…

Повеќе...

(ФОТО) Градоначалникот на Прилеп го промашил споменикот: Наместо на св. Климент Охридски, цвеќе му положил на Ченто!

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето денеска положи свеќиња пред споменикот на првиот претседател на президиумот на АСНОМ, Методија Андонов Ченто и Могилата на непобедените. Јованоски очигледно го промашил државниот празник, па му положил цвеже на Ченто, наместо на св. Климент Охридски. ЛИДЕР

Повеќе...

СООПШТЕНИЕ ЗА АЛБАНСКИОТ ЕКСТРЕМИЗАМ НА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ВО ВЛАДАТА НА СДСМ

По повод бессрамната и провокаторска изјава на вице премиерот Бујар Османи, дека доколку биде поништен законот за употреба на Албанскиот јазик, во Република Македонија ќе се наруши до сега постигнатиот баланс од Охридскиот рамковен договор и земјата ќе се доведе во состојба како пред конфликтот во 2001 година, ИНТЕГРА – МАКЕДОНСКА КОНЗЕРВАТИВНА ПАРТИЈА најостро реагира и ја осудува ваквата изјава која претставува уцена на правниот поредок и директна закана по безбедноста и стабилноста на Република Македонија. ИНТЕГРА го потсетува премиерот дека даде писмени гаранции при добивањето на мандатот со кои…

Повеќе...

ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ Е СПРОТИВЕН НА ОХРИДСКИОТ РАМКОВЕН ДОГОВОР И НА УСТАВОТ

ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ Е СПРОТИВЕН НА ОХРИДСКИОТ РАМКОВЕН ДОГОВОР И НА УСТАВОТ 1. Основни прашања 1.Законот за употреба на јазиците е спротивен на Уставот на РМ, односно на Амандман 5 од Уставот. Најнапред, самиот наслов на законот е спротивен на уставната формулација содржана во став 2 од Амандман 5 каде стои „Друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, исто така е службен јазик и неговото писмо, како што е определено со овој член“. Законот за употреба на јазиците направи правна забуна, но и забуна меѓу граѓаните дали овој…

Повеќе...

Неолитската мајка 4.000 години постара од Стоунхенџ

Мајката симболизира свето место, каде што се собирале племињата, каде што се правеле обредите Фото: Дарко Андоновски #РаскажиНиЗаМакедонија Мал Сурун, Прилепско Скулптура на мајка лежи над селото Дупјачани, Прилепско, симбол за некогашната неолитска цивилизација, чии корени се лоцирани токму овде, на археолошкото наоѓалиште Мал Сурун, Прилепско. Оваа мајка е поголема и 4.000 години постара од скулптурите на Стоунхенџ Уникатна прастара уметност. Скулптура на мајка. Светилиште. Делкана од човечка рака пред осум илјади години, со јасно исцртани елементи. Со својата големина, колку и столбовите на Стоунхенџ, сведочи за некогашната неолитска цивилизација,…

Повеќе...