Роналдо: Нема да се вратам во европскиот фудбал, вратата е целосно затворена

Фудбалерот на Ал-Наср, Кристијано Роналдо одговори на прашањето на новинарот Фабрицио Романо за можно враќање во некоја од европските лиги. – Нема да се вратам во европскиот фудбал, вратата е целосно затворена. Европскиот фудбал изгуби многу во квалитетот…само Премиер лигата е навистина силна, таа е далеку пред сите други лиги, изјави Роналдо, Триесет и осумгодишниот…

повеќе
canabis

Употребата на канабис поврзана со епигенетски промени, откриваат научниците

Користењето канабис може да предизвика промени во епигеномот на човечкото тело, сугерира студија на над 1.000 возрасни лица. Епигеномот функционира како збир на прекинувачи, активирајќи или деактивирајќи гени за да го промени начинот на функционирање на нашите тела . „Набљудувавме поврзаност помеѓу кумулативната употреба на марихуана и повеќе епигенетски маркери со текот на времето“, вели Лифанг Хоу, превентивен лекар и…

повеќе

Нов раст на просечната плата, Синдикатот тврди дека не е доволен да ги покрие месечните трошоци

За еден месец просечната плата пораснала за 330 денари. Статитика пресмета дека во мај нето просекот изнесувал 36.465 денари, што за една година е пораст  од 16 отсто, но реално, поради инфлацијата нешто над 4%. Платите растеле скоро во сите сектори. И треба да растат – затоа што се зголемувале трошоците за живот согласни се…

повеќе

Четворица загинати и 200 повредени во вчерашното невреме во Хрватска

Во невремето што вчера попладне и вечерта ја зафати Хрватска четири лица загинаа, двесте се повредени, а повеќе од 2.000 згради се оштетени, покажуваат досега собраните податоци. Две лица загинаа на подрачјето на градот Загреб, едно лице на подрачјето на Бродско-посавинската жупанија и еден пожарникар на подрачјето на Вуковарско-сремската жупанија, јавува Хина. Оштетени се повеќе…

повеќе

До среда земјата во портокалово ниво на опасност од високи температури

До следната среда ќе се задржи сончево и многу топло време со високи утрински и дневни температури, поради што ќе биде активно портокалово ниво на опасност од високи температури, информираат од УХМР. УВ индексот во поголем дел од земјава ќе има многу висока вредност 10. Во земјата утре ремето ќе биде сончево и многу топло…

повеќе