slika1 1

Денес со почеток од 12 часот ќе се одржи 28-та седница на Совет на Општина Струмица.

Денес со почеток од 12 часот ќе се одржи 28-та седница на Совет на Општина Струмица. – информираат од општината. Во прилог точките на дневен ред за кој ќе расправат советниците при Општина Струмица. Решение за закажување на 28 седница материјал: Решение за 28 седница    

повеќе
381225251 288003350683542 7770479641781963254 n

Општина Струмица денеска ја одбележа Европската недела на мобилност во соработка со Европската куќа Струмица и Министерството за животна средина и просторно планирање.

Со велосипедско дефиле по улиците во централното градско подрачје во кое учествуваа ученици од основните и средните училишта, Општина Струмица денеска ја одбележа Европската недела на мобилност во соработка со Европската куќа Струмица и Министерството за животна средина и просторно планирање. -Оваа година, темата гласи „Заштедете енергија“ која го нагласува влијанието што одржливите транспортни решенија…

повеќе
glavobolja11

7 типа на мигрена (карактеристики и причини)

Главоболка: разлики помеѓу главоболка и мигрена Мигрена или хемикранија е многу честа болест, генетски базирана, што обично погодува помеѓу 12% и 16% од населението. Но, Што ја разликува главоболката од мигрена? Главоболка и мигрена не се исти. Главоболката е непријатност што предизвикува главоболка. Постојат два вида: примарни главоболки, кои имаат многу причини; и секундарни главоболки добиени…

повеќе

Левица со Иницијатива до Уставен Суд за контроверзното именување на улици во Скопје

Левица со Иницијатива до Уставен Суд за контроверзното именување на улици во Скопје Прес-конференција на правниот тим на Левица и советничката во Советот на Град Скопје, Катерина Јовановска: https://www.youtube.com/watch?v=txNmjBQiZcs ,,Денес правниот тим на Левица поднесе Иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за именување на улици, донесена од страна на Советот на Град Скопје на ден 30 март 2021…

повеќе
kalisst 640x329

Манастир Калишта – Рождество на Пресвета Богородица

Манастирот Калишта – Рождество на Пресвета Богородица е сместен на западниот брег на Охридско Езеро во близина на селото Калишта, Струшко. Манастирскиот комплекс го сочинуваат новоизградените цркви Рождество на Пресвета Богородица, Св. Петар и Павле и пештерската црква Св. Атанасиј  На брегот на Охридското Езеро, во непосредна близина на струшкото село Калишта со својата убавина…

повеќе
rajcica

† Манастир “Св. Георгиj Победоносец” – село Рајчица – Дебар

Манастирот „Свети Георгиj Победоносец”, се наоѓа на два километри од Дебар и е метох на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”. Манастирот датира од XVIII век. Централниот манастирски храм, кој е посветен на свети Георгиj, е изградена во 1835 година, а денес во него се чува честица од Крстот на кој бил распнат Спасителот, Господ Исус…

повеќе