kalisst 640x329

Манастир Калишта – Рождество на Пресвета Богородица

Манастирот Калишта – Рождество на Пресвета Богородица е сместен на западниот брег на Охридско Езеро во близина на селото Калишта, Струшко. Манастирскиот комплекс го сочинуваат новоизградените цркви Рождество на Пресвета Богородица, Св. Петар и Павле и пештерската црква Св. Атанасиј  На брегот на Охридското Езеро, во непосредна близина на струшкото село Калишта со својата убавина…

повеќе
rajcica

† Манастир “Св. Георгиj Победоносец” – село Рајчица – Дебар

Манастирот „Свети Георгиj Победоносец”, се наоѓа на два километри од Дебар и е метох на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”. Манастирот датира од XVIII век. Централниот манастирски храм, кој е посветен на свети Георгиj, е изградена во 1835 година, а денес во него се чува честица од Крстот на кој бил распнат Спасителот, Господ Исус…

повеќе
bugarski pasos

Бугарија менува закон и наскоро ќе може да го објави списокот од 120.000 македонски Бугари од РМ со бугарски пасош

Бугарија наскоро ќе може да го објави списокот од над 120.000 македонски Бугари кои тоа станале со добивањето на бугарски пасош, најави бугарскиот европратеникАндреј Ковачев. Во Сообранието на Бугарија во прво читање гласаа минаа измените во Законот за бугарско државјанство со кои јавно ќе биде објавен регистарот на сите лица кои имаат бугарски пасош. Ковачев,…

повеќе
vmrodpmne 218179 960x549 1 700x400 1

Краен рок за гласање за Уставните измени е 27-ми Септември ,целата драма е да се најде начин како да се гласат

Временски гледано седницата за Уставни измени која беше одложена поради немање 80 пратеници за да се гласа за потреба за отварање на Уставот со цел да се вметнат Бугарите во преамбулата ,најдоцна може да се продолжи до 27-ми септември за да ги има законските рокови за да се изгласат во време кога СДСМ и ДУИ…

повеќе
e 6

Од идната недела ќе има дополнување на листата на производи кои ќе поевтинат

Од идната недела граѓаните може да очекуваат дополнување на листата поевтини производи, вклучувајќи ги и оние за хигена, како и одредени кондитооски производи кои повеќе се трошат, рече вечерва министерот за економија Крешник Бектеши. Бектеши информира дека од утре до петок, сите маркети ќе треба да ја стават ознаката „гарантирана цена“ на поевтинетите производи за…

повеќе
kovacevski 1 696x429

Владата на Ковачевски за три години двапати набавува софтвери за 40 милиони евра, институциите молчат, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Владата пред три години додека (Драги) Рашковски е генерален секретар на владата набавила софтвери за 15 милиони евра, тоа е една од набавките заради која падна Рашковски, за сега владата на Ковачевски исто така си набави софтвери од истата фирма, но за 25 милиони евра. Дали фирмата која набавува софтвер за владата е избрана затоа…

повеќе