Шаќири: Им помагаме на студентите да обезбедат здрав оброк, од октомври средствата ќе ги добиваат на наменска платежна картичка

Министерството за образование и наука склучи договор со Шпаркасе банка АД Скопје за реализација на исплатите за субвенциониран студентски оброк, со што се овозможува средствата да се користат исклучиво за субвенционирање за обезбедување на здрав оброк на студентите. На потпишувањето на протоколот за имплементација на мерката, присуствуваа министерот за образование и наука Јетон Шаќири и…

повеќе

На кучето држ на зајакот бегај така?

Бектеши: Секој граѓанин е обврзан да си плати за потрошената струја, надлежните да го решат проблемот во Слупчане Министерството за економија ги повикува сите граѓани во државата редовно да си ги подмируваат обврските кои ги имаат кон енергетските компании. Министерот Крешник Бектеши вели секој граѓанин кој се снабдува со електрична енергија во државата има обврска…

повеќе

Мицкоски за Иловица: Во оваа Влада се махери за да создадат проблем, а потоа да се обидуваат со политички лупинг да го решаваат проблемот

Во оваа Влада се махери за да создадат проблем, а потоа да се обидуваат со политички лупинг да го решаваат проблемот, рече лидерот ан ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на денешната посета на општина Петровец коментирајќи ја најавата за изнаоѓање на решение за рудниците Иловица. Според Мицкоски јасни се ставовите на Владата. „Јасна е позицијата…

повеќе

Осум причини да почекате после сезоната на шпицот за да одите на одмор

Патувањето надвор од шпицот на сезоната може да биде поевтино и помалку гужва – но дали знаевте дека празниците во сезоната на шпицот исто така имаат поголемо позитивно влијание врз локалните заедници? Еве зошто: 1. Продолжувањето на сезоната ја поддржува локалната економија „Одржливоста е повеќеслојна“, вели Џонс. „Не се работи само за заштедата, туку и…

повеќе

Тесла е под истрага од јавниот обвинител на Калифорнија поради безбедноста на автопилотот

Фантомското сопирање, познат проблем за кој клиентите на Tesla се жалат на федералните агенции со години, може да ги остави возачите подложни на заден дел, меѓу другите опасности. Канцеларијата на јавниот обвинител во Калифорнија ја истражува Тесла, барајќи информации од клиентите и поранешните вработени за безбедносни проблеми со автопилотот и лажни поплаки за рекламирање, дознава…

повеќе

Тимовите на Трамп се подготвуваат за можното гласање на големото жири во четврток

Трамп минатата недела рече дека добил целно писмо во врска со истрагата за нападот на Капитол на 6 јануари и напорите за поништување на изборите. Правните и политичките тимови на Доналд Трамп се подготвуваат за можноста федералната голема порота да гласа за обвиненијата против поранешниот претседател уште во четврток, според три извори запознаени со размислувањата…

повеќе