НОВО
eu clenstvo

Европејците се отворени за членство на Украина во ЕУ, но не и за Западен Балкан?!

Наслов: Европејците се отворени за членство на Украина во ЕУ, но не и за Западен Балкан, приемот на Македонија го поддржуваат 26 отсто   Европејците се отворени за пристапување на Украина во ЕУ, но се скептични за приемот на државите од Западен Балкан, Грузија и Турција, покажува истражувањето спроведено во шест земји членки на ЕУ…

повеќе
roberta mecola mia

МЕЦОЛА: ЕУ мора да биде подготвена за тоа дека правилата што важат со 27-те членки нема да функционираат за 30 или дури 35

Во текот на натамошниот процес на проширување, Европската унија мора да биде подготвена за тоа дека правилата што важат за нејзините 27 членки нема да функционираат за 30, па дури и за 35 земји, рече претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, во Берлин на конференција „Состојбата во Европа 2023“ спонзорирана од фондацијата Конрад Аденауер. -Историјата…

повеќе
korupcija

Германски ФАЦ со насловна за Македонија: Корупција на Владата во име на ЕУ

Познатиот германски весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ за скандалот на Клиниката за Онкологија во статија пишува дека луѓето во Северна Македонија се навикнати на фактот дека корупцијата е постојано зло во нивната земја. -Но, она што скопскиот неделник „Фокус“ ​​го откри во две опсежни извештаи во август беше скандалозно дури и за стандарди кои важат во…

повеќе
mickoski gir 388151

Мицкоски-Гир: Разговор за идните планови и цели важни за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателите Александар Николоски и Тимчо Муцунски се сретнаа со Дејвид Гир, амбасадор на Европската Унија во Македонија.  Претседателот Мицкоски и потпретседателите Николоски и Муцунски на средбата со Гир разговараа за идните проекти и цели од значење за граѓаните и државата, при што акцент беше ставен на подобрување…

повеќе
sarl misel 1 1024x661

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕС, МИШЕЛ: Украина може да влезе во Европската Унија во 2030 година, доколку двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел изјави дека Украина би можела да се приклучи на Европската унија во 2030 година „доколку двете страни си ја завршат домашната задача“. „Украина и другите земји кандидати мора да спроведат реформи, да се борат против корупцијата и да ги исполнат законските барања. Ние во ЕУ треба да ни биде…

повеќе
makron eu

Падот на односите Париз-Берлин ги кочи клучните одлуки на ЕУ, вели германскиот европратеник

Падот на односите Париз-Берлин ги кочи клучните одлуки на ЕУ, вели германскиот европратеник Лошите односи меѓу Франција и Германија ги забавуваат клучните одлуки во ЕУ, вклучително и договорите за одбраната во Украина и трговијата, тврди влијателен германски европратеник. Дејвид Мекалистер, претседател на комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент и клучна фигура во опозициската демохристијанска партија, вели…

повеќе