Мини палачинки филувани со чоколадо

Мини палачинки филувани со чоколадо… Состојки: 70 гр брашно 30 гр шеќер во прав 14 гр млеко во прав 1/4 лажичка сода бикарбона 1/2 лажичка мед 90-95 мл млеко топено чоколадо Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки освен чоколадото и добро соединете. Смесата мерете ја со лажица за мерење за да добиете мини палачинки….

повеќе

Приказна за „Здрава исхрана и за здрав раст на нашите деца”

Имаше едно мало село, населено со семејства кои се грижеа за своите деца и животната средина. Во тоа село живееле две пријателки, Ана и Марија, кои имаа по едно дете, Лука и Мила. Од млади денови, Ана и Марија ги споделуваа своите знаења и искуства за здравиот начин на живот и исхраната на своите деца….

повеќе