alexander i of macedon statue skopje macedonia bridge 732x1024

МАКЕДОНИЈА, земја од антиката

Античка Македонија или само Македонија се наоѓала во централниот дел на Балканскиот Полуостров, северно од Тесалија. Античките автори ја опишуваат како планинска земја, со голем број реки, богати полиња, шуми и езера и со рудни богатства. Античка Македонија била монархија со која владееле повеќе разни македонски кралски династии. За прв македонски крал се смета кралот…

повеќе
evro evra 1024x590

НОВ ДОЛГ ЗА ПРЕЗАДОЛЖЕНА МАКЕДОНИЈА: Власта со безобразие и со европско знаменце турка уште 190 милиони евра, вели Митева

Во Македонија со СДС и ДУИ граѓаните ги немаат основните работи за живот, кои се со Устав и закони загарантирани. Учениците немаат книги, болните немаат лекови, студентите живеат мизерно, фирмите се уништуваат со даноци кои повеќе наликуваат на државен рекет, отколку на солидарен данок, но сето тоа не ја спречува власта да посегне и да…

повеќе
402469288 860725322723551 1316629657832078489 n 960x639

На 8 мај најверојатно и претседателски и парламентарни избори!

За премиерот Димитар Ковачевски прифатливо е парламентарните избори да бидат во мај вгодина. Денеска, одговарајќи на новинарски прашања при посетата на Прилеп, тој првпат кажа дека постои доволно простор во мај да се организираат изборите. Досега премиерот говореше дека парламентарните избори ќе се одржат во нивниот редовен термин во јуни, а претседателските во април. За…

повеќе
mozochen 1024x536

Драстично зголем бројот на мозочни удари, младите на удар поради кокаинот

Бројот на пациенти со мозочен удар драстично се зголеми во последните неколку години, алармираат лекарите. На тоа влијаеле повеќе фактори, но пред се постојаниот стрес, брзото темпо на живот, како и честите нагли промени на времето, главно за повозрасните граѓани. Загрижува податокот дека расте бројот на млади лица со мозочен удар. Додека кај повозрасната популација…

повеќе
korupcija

Германски ФАЦ со насловна за Македонија: Корупција на Владата во име на ЕУ

Познатиот германски весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ за скандалот на Клиниката за Онкологија во статија пишува дека луѓето во Северна Македонија се навикнати на фактот дека корупцијата е постојано зло во нивната земја. -Но, она што скопскиот неделник „Фокус“ ​​го откри во две опсежни извештаи во август беше скандалозно дури и за стандарди кои важат во…

повеќе
oblacno vreme oblaci

Пад на температурите за повеќе од 10 степени: Облачно со локален дожд

Претпладне облачно со локални врнежи од дожд, попладне променливо облачно и свежо. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, најизразен долж Повардарието.   Утринските температури ќе се движат од 6 до 16 степени, а дневните ќе бидат во интервал од 11 до 22 степени. Во Скопје во утринските часови со врнежи од дожд,…

повеќе