marihuana kesica 1

Кај 23 годишник при претрес на возило во Струмица пронајдена марихуана

На 22.11.2023 година во 21.25 часот во Струмица, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Н.Ш.(23) од Струмица. При преглед на патничко возило „фиат“ со струмички регистарски ознаки, кое го управувал, била пронајдена и одземена марихуана. За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица и по документирање…

повеќе
kanabis marihuana

Двајца Струмичани извршиле тешка кражба во плантажи за производство на медицински канабис во атар на село Сушица, струмичко

Приведени двајца струмичани, украле марихуана од плантажа за производство на медицински канабис На 14.11.2023 кај место викано „Сушичко стопанство“, на магистралниот пат Ново Село-Струмица, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишија од слобода А.А.(33) и Р.Џ.(33), двајцата од Струмица. Тие се сомничат дека истиот ден извршиле тешка кражба во плантажи за производство…

повеќе
fb img 1700030161314

Коруптивниот ГУП на Костадинов со потврда од инспекторат дека е НЕЗАКОНСКИ ❗

Коруптивниот ГУП на Костадинов со потврда од инспекторат дека е НЕЗАКОНСКИ ❗ После инспекцискиот надзор од страна на Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам после поднесената претставка, констатирано е дека се најдени повеќе други неправилности, помеѓу кои и ненавременото формирање на Партиципативно тело во Општина Струмица ❗ На потег се и останатите институции до каде…

повеќе
fb img 1698576822658

Д-р Никола Маџунков-Струмица ја сакаат со срце само за да спроведуваат профитерски проекти за свој џеб❗

Општина Струмица и советниците на СДС изгласаа нов профитерски проект за Јавно- приватно партнерство за фотоволтажни централи на школите и градинките во Струмица❗ Пред само 8 месеци истите советници изгласаа задолжување на Струмица за 2,2 милиони евра за фотоволтажни централи со кредит за ЈП Комуналец. Инвестицијата во најзадолженото претпријатие во Р. Македонија ќе биде со…

повеќе
393798401 725250332959640 3520382961906217711 n

Градоначалникот Костадин Костадинов и претседателката на Здружението „Проект среќа“ Кристина Арнаудова Петровски, денеска потпишаа Меморандум за соработка меѓу Општина Струмица и Здружението.

Градоначалникот Костадин Костадинов и претседателката на Здружението „Проект среќа“ Кристина Арнаудова Петровски, денеска потпишаа Меморандум за соработка меѓу Општина Струмица и Здружението. Соработката ќе вклучува заедничка работа во подобрување на едукацијата и влијанието врз децата и младите од основните и средните училишта на теми филантропија, општествена одговорност, емпатија, донирање, прифаќање на различностите, спречување на врснички…

повеќе
393623079 724659649685375 9130766533798728589 n

Денеска во салата на Советот во Дом на АРМ се одржа панел дискусија на тема „Политичко учество на лицата со попреченост“ во организација на Здружението за промоција и развој на инклузивно општество ИНКЛУЗИВА

Денеска во салата на Советот во Дом на АРМ се одржа панел дискусија на тема „Политичко учество на лицата со попреченост“ во организација на Здружението за промоција и развој на инклузивно општество ИНКЛУЗИВА, а со поддршка на општина Струмица. Целта е да се подигне свеста на локалните политички партии и претставници на Советите на општините,…

повеќе